DBAMY O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

   Pierwsze tygodnie nauki w naszej szkole i nowym środowisku to bardzo ważny etap w życiu każdego pierwszoklasisty. Dzieci wkraczają w zupełnie nieznany im świat, którego dopiero muszą się nauczyć. To również czas, w którym stają się bardziej samodzielne, próbują nowych rzeczy, a ciekawość jest motorem ich działania. Dlatego tak ważne jest, aby już od początku edukacji uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa i przekazywać wiedzę, która sprawi, że będą wiedziały, co robić w trudnych sytuacjach.
  Troszcząc się o bezpieczeństwo naszych dzieci dołączyliśmy do XIII-tej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”. Celem programu jest pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności- na drodze, w szkole, w Internecie i w relacji z rówieśnikami.
  „NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ”, to kolejny program profilaktyczny realizowany w klasach I-III, którego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu. Chcemy aby każde dziecko potrafiło poradzić sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie palą papierosy w jego obecności, świadomie dbało o własne zdrowie.

Z zapałem zabieramy się do ich realizacji!!!

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

   Dnia 26 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania klasy pierwszej,
która wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie
nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich Rodziców.
   Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrektor szkoły Jan Hajkowski i Rodzice uczniów klasy pierwszej, których powitały prowadzące całą uroczystość uczennice klasy III Hania Jeżyna i Zuzia Sitarczuk.
  Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów na Sztandar Szkoły, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonał Dyrektor Szkoły dużym, kolorowym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle. Dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawczynię. Najmłodsi otrzymali również wartościowe prezenty ufundowane przez Dyrekcję Szkoły.
  Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
  Kochane Pierwszaki ! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.
Powodzenia!
Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

KONKURS „MAM TALENT” W SZKOLE PODSTAWOWEJ

    15 listopada odbył się w naszej szkole konkurs „MAM TALENT”. Tego dnia każdy uczeń posiadający jakieś pasje i niezwykłe umiejętności miał na szkolnej scenie swoje pięć minut sławy. Mimo towarzyszącej tremy wszyscy spisali się świetnie, demonstrując przed publicznością ukryte talenty.
    Podziwiamy waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętności. Pamiętajmy- w każdym drzemie jakiś talent, trzeba go tylko odnaleźć i pielęgnować.
    Decyzją komisji konkursowej w składzie: Pani Agnieszka Harpeniuk, Pani Aneta Stasiak oraz przewodniczący SU liceum Tomasz Hajkowski główna nagroda (puchar) trafiła do klasy VIIb, która wystawiła najliczniejszą reprezentację. Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody indywidualne.
    Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół w Horodle- Janowi Hajkowskiemu za wsparcie finansowe oraz Panu Wójtowi Gminy Horodło- Krzysztofowi Bożkowi za przekazane nagrody.

Samorząd Uczniowski


SUKCES KAROLINY BAZYLEWICZ W KONKURSIE RECYTATORSKIM

  9 listopada obył się powiatowy etap XXV Jesiennego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Wzięło w nich udział 14 recytatorów z powiatu hrubieszowskiego, wśród nich uczennica naszej szkoły – Karolina Bazylewicz. Z przyjemnością informujemy, że Karolina oczarowała jury recytacją wiersza Łukasza Dębskiego pt„Kura” i uzyskała nominację do udziału w etapie wojewódzkim.
Serdecznie gratulujemy Karolince i trzymamy kciuki za udany występ w konkursie finałowym!


XXV JESIENNY KONKURS RECYTATORSKI

   3 listopada miały miejsce gminne eliminacje XXV Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, który w tym roku odbywał się pod hasłem  „Śmiechem – żartem”. Wzięło w nim udział 10 reprezentantów naszej szkoły: Dagmara Załuska (kl. I), Jakub Mulawka (kl. II), Milena Kuna ( kl. IV), Julia Jerzyna (kl. IV), Miłosz Kozar (kl. V), Aniela Grabowska (kl. V), Julia Lickindorf (kl. VI), Julia Chmielewska (kl. IV), Kinga Wierzbicka (kl. VIIb) oraz Karolina Bazylewicz (kl. VIIIb). Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i z pasją interpretowali wybrane przez siebie utwory. Z radością informujemy, że wszyscy reprezentanci naszej szkoły zdobyli wyróżnienia, a wśród laureatów etapu gminnego znalazła się Karolina Bazylewicz, która będzie reprezentowała gminę na etapie powiatowym.
Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom, a Karolince życzymy powodzenia na dalszych szczeblach eliminacji.

UDANY LISTOPADOWY DZIEŃ…

    Pierwszy listopadowy piątek przywitał nas piękną jesienną pogodą.
   Nasi licealiści spędzili go na wycieczce w Lublinie. Skorzystali z okazji do wszechstronnego treningu w Akroparku, następnie trenowali swoje umysły w Escape Roomie Po takim intensywnym wysiłku obiad był miłym przerywnikiem przed ekscytującym seansem filmowym.
   To był bardzo udany dzień.  


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki oraz uczniowie klas I-II wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach.
   Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Uczniowie bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
  W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
   Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

   Jak co roku w październiku, obchodziliśmy w naszej szkole święto Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło brzmiało: „Baśnie i legendy z całego świata”.
   Celem corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie święta bibliotek, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
   W tym celu zorganizowana została cykliczna akcja czytania baśni, bajek i legend w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I-III. Dzieci wysłuchały: „Legendy o Smoku Wawelskim”, „Złota Kaczka”, „O Lechu, Czechu i Rusie” oraz znanych wierszy Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej. Dzieci z klasy I wzięły udział w cyklicznych zajęciach, pt. „Spotkanie z Plastusiem”, a dzieci z klasy III zapoznały się z opowiadaniami z książki Grzegorza Kasdepki „Horror- czyli skąd się biorą dzieci?”.
   Uczniowie klasy IV uczestniczyli w konkursie czytelniczym „Witajcie w Akademii Pana Kleksa”, a uczniowie klasy VII w konkursie wiedzy o baśniach i bajkach oraz konkursie frazeologicznym „Twardy jak głaz”.


UPAMIĘTNIENIE 608 ROCZNICY UNII HORODELSKIEJ ORAZ 160 ROCZNICY MANIFESTACJI HORODELSKIEJ.

     27 października 2021 roku uczniowie naszego Liceum wzięli udział w Grze Terenowej „Śladami Władysława Jagiełły i Unii Horodelskiej”. W rywalizacji drużyn 1 miejsce zajęła klasa 1 LO, 2 miejsce: klasa 2 LO, 3 miejsce: klasa 3B, 4 miejsce: klasa 3 A. Podczas gry uczniowie mieli okazję porozmawiać z P. Marcinem Piotrowskim oraz Danielem Gazdą – archeologami, którzy prowadzą prace wykopaliskowe na terenie tzw. Grodziska w Horodle. Gra terenowa została zorganizowana w ramach cyklu obchodów rocznicowych: 608 rocznicy Unii Horodelskiej oraz 160 rocznicy Manifestacji Horodelskiej.


AKCJA SZKOLA PAMIĘTA

W ostatnim tygodniu października nasza szkoła wzięła udział w akcji #szkoła pamięta, patronowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach  podjętych działań:

  • zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy,
  • odwiedziliśmy cmentarz wojskowy w Matczu, uprzątnęliśmy znajdujące się tam mogiły poległych żołnierzy,
  • uporządkowaliśmy groby zmarłych pracowników szkoły i osób związanych z historią Horodła i okolic.