Wigilia w Zespole Szkół w Horodle

To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
     Pod dachem naszej Kolędy
    Bóg rodzi się w człowieku.

To właśnie tego wieczoru
Zło ze wstydu umiera,    
 Widząc, jak silna i piękna
                                          jest miłość, gdy pięści rozwiera.    ( E. Waśniewska )

         Te wzruszające słowa, zacytowane przez Pana Dyrektora podczas wspólnej Wigilii,wprowadziłyspołeczność szkolną wświąteczny nastrój. Uczniowie z wychowawcami zorganizowali w klasach spotkania opłatkowe, po których wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w Jasełkach, podzielić się opłatkiemi zaśpiewać wspólnie kolędy.Serdeczne życzenia, miłe gesty i ciepłe uśmiechy towarzyszyły wszystkim do ostatnich chwil pobytu w szkole.

Zuchy i harcerze 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej na Rynku w Hrubieszowie

     W świątecznej scenerii pięknej bożonarodzeniowej choinki zuchy i harcerze 2 WDH rozproszyli Betlejemskie Światełko Pokoju wśród mieszkańców Hrubieszowa. Wspólne kolędowanie na Rynku w Hrubieszowie zgromadziło zuchy, harcerzy, instruktorów Hufca Hrubieszów a także przedstawicieli władz miasta. Przy dźwiękach „Ognia z Betlejem” podzieliliśmy się opłatkiem. Zawiązanie wspólnego kręgu oraz harcerska iskierka pokoju i przyjaźni zakończyła tegoroczne rozproszenie Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

Licealiści na patrolu…

 

      Mimo 10 stopni mrozu i głębokiego śniegu, grupa licealistów, realizująca innowację „Straż Graniczna”, wyruszyła na zajęcia terenowe. 
      Trasa, wcześniej nie znana dla grupy, była kilkakrotnie modyfikowana tak, by poszczególne osoby mogły wykazać się swymi predyspozycjami. Szczególnie istotne okazały się momenty, kiedy klasa mogła wzajemnie pomagać sobie przy pokonywaniu różnych trudności terenowych. Patrol wymagał zapoznania się z możliwościami własnego organizmu podczas mroźnej pogody, umiejętności rozkładu czasu i sił na poszczególne etapy marszu. Punkty orientacyjne, wskazywane co jakiś czas, posłużyły do wykonania mapy w 3 grupach. Uczestnicy mieli okazję wykorzystać już posiadane umiejętności w zakresie musztry i zachowania porządku podczas przemarszu. 
      Młodzież łącznie pokonała 5,5 kilometra zróżnicowanej trasy w niespełna 4 godziny, co daje bardzo dobry wynik podczas trudnych warunków atmosferycznych. 

Akcja „I harcerz może zostać Św. Mikołajem”

W dniu 19 grudnia w 2 Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej w Horodle odbył się finał akcji pomocy potrzebującym pod hasłem „I harcerz może zostać Św. Mikołajem”. W tym roku harcerze zbierali żywność, słodycze, zabawki, książki i ubrania dla potrzebujących rodzin w naszej okolicy. Jest to już kolejna edycja tego projektu. Mamy nadzieję, że zebrane rzeczy przyniosą pomoc i radość potrzebującym.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

„Rozproszenie Betlejemskiego Światła Pokoju w Horodle”

Po przekazaniu Betlejemskiego Światła na Ukrainę i rozproszeniu w Hrubieszowie przyszła kolej na podzielenie się Światłem ze społecznością Horodła. Harcerze 2 WDH przy dźwiękach gitary i z pieśnią na ustach „Niech rozjaśnia serca” wnieśli Betlejemskie Światło do Kościoła podczas Mszy Św. w Kościele parafialnym w Horodle w niedzielę 18 grudnia. Przy rozproszeniu pomagał nam ks. Piotr Skóra.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

Tea time w naszej szkole!

Herbata… Niepowtarzalny smak, zapach i wspomnienia jakie ze sobą przynosi, powodują, że na całym świecie jest doceniana i kochana.
Z dodatkiem cytryny, miodu, cukru … a może z mlekiem? Miłośnicy herbaty, szczególnie 15 grudnia podczas Międzynarodowego Dnia Herbaty, z przyjemnością wypili pyszną i rozgrzewającą filiżankę tego napoju.
Początki herbaty są równie niejasne jak początki kawy. Setki, a nawet tysiące lat temu pochodzenie napoju próbowano wyjaśnić za pomocą fantastycznych opowieści. Bohaterem najpopularniejszej legendy jest chiński cesarz Shen-Nong, który rzekomo odkrył właściwości herbaty w 2737 r. p.n.e. Gdy władca wypoczywał w ogrodzie, pijąc przegotowaną wodę, porwany przez wiatr liść krzewu herbacianego wylądował w jego filiżance. Cesarz skosztował naparu i natychmiast się w nim zakochał.
Tego dnia w naszej szkole grupa Youngster  częstowała herbatą po angielsku, po rosyjsku, po chińsku oraz po turecku. W ten dzień powstała Tea Team w składzie: Angelika Kasprzak, Karolina Jeczeń, Magdalena Magierka, Aleksandra Śmiałko, Mikołaj Papierz, Katarzyna Kaczyńska oraz Katarzyna Mochnaczewska.
p1190311Jeżeli chcemy wypić naszą herbatę po angielsku, najpierw do filiżanki nalejmy mleka – nigdy odwrotnie. Herbata z mlekiem, powszechnie nazywana bawarką, powstała m.in. w domach mniej zamożnych Brytyjczyków, którzy  mlekiem uzupełniali napar z liści herbaty. Tradycja picia Milk tea w Anglii utrwaliła się po dziś dzień, szczególnie w określonych porach.
Wyróżniamy herbatę:
•    Early morning tea– podawaną przed śniadaniem
•    Breakfast tea – pitą do śniadania
•    Afternoon tea lub Five O’clock – serwowaną o piątej po południu
•    High tea – podawaną po wykwintnym posiłku
•    Low tea – spożywaną w mniej formalnej atmosferze, siedząc w fotelach przy niskich stoliczkach 
•    Light tea – do której podawane są ciasteczka
•    Cream tea – do której oferowane są ciasteczka oraz bułeczki z masłem i dżemem
•    Full tea – której towarzyszą kanapeczki, herbatniki, ciastka i ciasta

Przedszkolaki poznają bajki

           W Zespole Szkół w Horodle w oddziałach przedszkolnych w grupach dzieci młodszych i starszych realizowany jest projekt edukacyjny ,,W świecie baśni i bajek''.
W ramach realizacji projektu prowadzone są cykliczne zajęcia wprowadzające dzieci w świat baśni i bajek metodą projektu.
           W październiku i listopadzie odbywało się codzienne czytanie bajek i baśni przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych, gościnnie w akcję czytania włączyła się pani dyrektor Agnieszka Harpeniuk oraz rodzice dzieci uczęszczających do oddziałów.
Odbywały się spotkania z bibliotekarką szkolną a także wizyty dzieci w bibliotece szkolnej. W oparciu o wysłuchane bajki dzieci tworzyły teatrzyki kukiełkowe.
            Poznawanie bajek i baśni rozbudziło wielką ciekawość u dzieci , chętnie słuchają czytanych bajek, odwiedzają bibliotekę , tworzą małe formy teatralne.

„Mikołaj dla Malucha”

       Na specjalne zaproszenie Samorządu Uczniowskiego gimnazjum i liceum dnia 6 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj ze swoim pomocnikiem i Śnieżynkami. Odwiedził najmłodszych – przedszkolaków i uczniów z klas I – III szkoły podstawowej. Wręczył im prezenty. Nasi Milusińscy bardzo się starali pokazać z jak najlepszej strony – recytowali wierszyki, śpiewali piosenki i pięknie tańczyli. Święty zajrzał też do pokoju nauczycielskiego i do naszej szkolnej stołówki. Dzięki tej wizycie wszystkim zrobiło się ciepło w ten grudniowy, zimny dzień.