LEKTURA W PUDEŁKU

        W listopadzie uczniowie klasy IV B w ramach projektu edukacyjnego wykonali pudełka zainspirowane „Mikołajkiem” R. Gościnnego. To innowacyjna metoda omawiania lektury z uczniami. Polega na przygotowaniu pudełka z eksponatami kojarzącymi się z omawianym tekstem. Uczniowie sami podzielili się na zespoły. Na wykonanie zadania mieli dwa tygodnie.
Czwartoklasiści wykazali się pomysłowością, znajomością treści oraz doskonali umiejętność argumentowania (w czasie prezentacji swojej pracy uzasadniali wybór elementów do pudełka).

CO ŚW. ANDRZEJ WYWRÓŻYŁ …?

Wieczorową porą dnia 29 listopada 2018 odbyła się zabawa andrzejkowa. Młodzież tańczyła przy swoich ulubionych hitach. Dziewczyny z drużyny harcerskiej przygotowały wróżby andrzejkowe, aby uatrakcyjnić dyskotekę i zadośćuczynić polskiej tradycji. Co wywróżył św. Andrzej, uczestnicy zabawy trzymają … w tajemnicy.

„SŁUŻBA WIERSZOM PRÓŻNOŚCI NIE CIERPI I ŻALÓW” – UCZENNICE LICEUM NA KONKURSIE POETYCKIM

     W dniu 27 listopada 2018 roku uczennice naszego liceum Alina Małkowicz, Kinga Rządkowska (klasa III) i Wiktoria Lemińska (klasa I) wzięły udział w V Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Poezji Rosyjskiej w Chełmie. Konkurs, który zorganizowała PWSzZ w Chełmie skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego. Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy uczniów o kulturze rosyjskiej i promowanie nauki języków obcych.
      W tym roku tematem konkursu była twórczość poetycka Włodzimierza Wysockiego – rosyjskiego poety i barda. Uczestnicy wykonywali utwory recytując lub śpiewając w języku rosyjskim lub polskim. Konkurs cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. W tym roku na przesłuchania zgłosiło się aż 70 osób. Poziom wykonań był bardzo wysoki. Nasze uczennice wybrały na występ wiersze i pieśni poety w języku rosyjskim. Wiktoria i Kinga konkurowały recytując, a Alina śpiewając.
    Jest nam niezmiernie miło, gdyż nasza uczennica Alina uzyskała wyróżnienie za wykonanie pieśni, pt. „Песня о друге”.


KULTURA, SZTUKA I SPORT

     20 listopada br. uczniowie klas IV-VI wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Lublina.
       Naszą wyprawę do miasta wojewódzkiego rozpoczęliśmy od wizyty w teatrze muzycznym, w którym oglądaliśmy musical na podstawie powieści Lucy M. Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Trzy godziny minęły niezwykle szybko, a owacjom nie było końca. Młodzi widzowie byli zafascynowani  muzyką, tańcem i pokazami cyrkowymi, które dodatkowo uatrakcyjniły przedstawienie.
      Pełni artystycznych wrażeń udaliśmy się na obiad do restauracji „Ąka” (znanej z programu „Kuchenne rewolucje”). Oprócz smacznego domowego obiadu czekała na wszystkich (zupełnie nieoczekiwana) słodka niespodzianka – urodzinowy tort dla Klaudii z VI B. Były świeczki, łzy wzruszenia, tradycyjne „Sto lat” i życzenia.
      Po krótkim spacerze pojechaliśmy do „Manii skakania”, by doskonalić swoją sprawność fizyczną. Godzina skakania na trampolinach i zabaw w suchym basenie wypełnionym piankowymi kostkami  minęła w mgnieniu oka.
        Wracaliśmy do domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki.



„KTO TY JESTEŚ – POLAK MAŁY…”

W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klasy IV B wzięli czynny udział w warsztatach zorganizowanych w Bibliotece Publicznej w Horodle. Panie bibliotekarki zaprezentowały dzieciom krótki film animowany o najważniejszych wydarzeniach z historii naszego kraju. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania, rozwiązywali krzyżówki i oglądali różne przedmioty z początku XX wieku. Uwieńczeniem tej niecodziennej lekcji języka polskiego było wspólne wykonanie kotylionów w barwach narodowych.

SZKOLENIA W RAMACH PROGRAMU „AKTYWNA TABLICA”

Od września tego roku w naszej szkole realizowany jest program „Aktywna tablica”. Przyszła pora na szkolenia nauczycieli, aby jak najpełniej wykorzystać  możliwości nowoczesnego sprzętu, w jaki zostały wyposażone dwie sale. Koordynatorem programu jest Pan Bartłomiej Kusiak, który przygotował i przeprowadził pierwsze szkolenie, na którym powołano zespół samokształceniowy oraz podzielono się obowiązkami. Nauczyciele  poznali darmowe i otwarte zasoby edukacyjne. Tworzyli krzyżówki online, gry i zadania interaktywne z wykorzystaniem platform LearningApps  oraz Quizizz.


ŚWIETLICA W ,,PIGUŁCE”

    Nasza szkolna świetlica otwarta jest dla uczniów codziennie i u nas dzieje się dużo.
We wrześniu świętowaliśmy ,,Dzień Kropki” i byliśmy na wycieczce na przejściu dla pieszych.
W październiku mieliśmy ,,Święto pieczonego ziemniaka” oraz ,,Dzień gier planszowych”.
W listopadzie paliliśmy znicze pod pomnikiem żołnierzy walczących o wolną Polskę, w Gminnej Bibliotece Publicznej uczyliśmy się jak być patriotą, w Placówce Straży Granicznej poznawaliśmy pracę funkcjonariuszy, środki transportu oraz sympatycznego psa tropiącego.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.: ,,Jedz zdrowo”. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy I Zuzanna Wesołowska, II miejsce uczennica klasy II Justyna Żywiec.
    Codziennie udzielamy pomocy w odrabianiu prac domowych. Mamy możliwość korzystania z sali gimnastycznej i korekcyjnej. Organizujemy zajęcia plastyczne. Zapraszamy dzieci oczekujące na dojazdy do domu oraz takie, które chcą aktywnie spędzić czas wolny.
Serdecznie zapraszamy! Jeśli chcesz ciekawie spędzić czas – Przyjdź do nas!

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

     Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego(SP, GP i LO) odbył się w naszej szkole konkurs kulinarny w ramach Dnia Zdrowego Śniadania.
      Klasy IV – VIII szkoły podstawowej i I – III liceum przygotowały potrawy, które można zjeść na śniadanie. Uczestnicy konkursu musieli pamiętać, aby było one skomponowane zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Potrawy oceniała szkolna komisja konkursowa, w skład której wchodzili nauczyciele oraz uczniowie, reprezentanci poszczególnych klas.

Ocenie, oprócz aspektu zdrowotnego, podlegały pomysłowość, smak i estetyka dań.
      Do rywalizacji przystąpiły klasy: IVa, IVb, Va, Vb, Va, VIb, VIII (szkoła podstawowa), I i III liceum. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, a jego uczestnicy włożyli w przygotowania dużo serca. Konieczne było dodatkowe rozstrzygnięcie, w wyniku którego

I miejsce zajęła – klasa VI a
II miejsce- klasa IV a
III miejsce – kasa IV b i III liceum.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.

„NARÓD BEZ HISTORII BŁĄDZI, JAK CZŁOWIEK BEZ PAMIĘCI”

     8 listopada społeczność szkolna uroczyście obchodziła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem biało-czerwonej flagi, sztandarów oraz Ognia Niepodległości, przy którym wartę pełnili przedstawiciele drużyny harcerskiej. Punktualnie o godzinie 11.11 ośpiewana została pełna wersja  hymnu Polski.
     Pan Dyrektor Jan Hajkowski przypomniał, czym jest patriotyzm i jak ważna jest pamięć o tych, którzy oddali życie za nasza wolność. Wiersze i piosenki w wykonaniu naszych uczniów wprowadziły zebranych w atmosferę wydarzeń  roku 1918. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

ŚLUBOWANIE KLAS I

        8 listopada odbyło się ślubowanie klas I szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego. Podczas ceremonii pierwszoklasiści, w obecności dyrekcji, zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli oraz starszych kolegów, złożyli ślubowanie. Następnie Pan dyrektor Jan Hajkowski dokonał aktu pasowania na ucznia dzieci z klasy I. Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne i recytatorskie.
Po uroczystości dzieci udały się do klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców i wspólnie z nimi spędziły miłe chwile.