26 i 27 października uczniowie szkoły podstawowej i liceum, podobnie jak w roku ubiegłym w ramach akcji #Szkoła Pamięta, odwiedzili okoliczne cmentarze, by uporządkować groby osób zasłużonych dla szkolnej i lokalnej społeczności oraz bezimienne mogiły poległych żołnierzy. W Matczu uczniowie wysłuchali historii o żołnierzu Stanisławie Jankowskim, który zginął w pierwszych dniach II wojny światowej i został pochowany na miejscowym cmentarzu wojskowym. Oprócz prac porządkowych złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych nauczycieli: śp. Stanisławy Bojarskiej, śp. Aleksandry Sadownikowej oraz śp. Irminy Jonak.

20 LAT SZKOLNEGO KOŁA CARITAS W HORODLE

    W roku szkolnym 2022/23 przeżywamy 20-rocznicę powołania Szkolnego Koła Caritas. Oficjalnie miało to miejsce 5 XII 2002 r. w obecności dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. prałata Andrzeja Puzona, ks. kanonika Henryka Krukowskiego – proboszcza parafii i pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Horodle Jolanty Stonawskiej. Pierwsi członkowie Koła to wolontariusze z V i VI klasy łącznie 22 uczniów.
20 lat działalności to wysiłek wielu wolontariuszy – dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym czasie fundowaliśmy obiady, zbieraliśmy żywność dla najbardziej potrzebujących, wysyłaliśmy dzieci na kolonie letnie, umożliwialiśmy udział w programach stypendialnych dla dzieci i młodzieży – Skrzydła i Dwa Talenty. Pomagaliśmy seniorom przy zakupach w Biedronce w ramach programu Na codzienne zakupy. Uczestniczyliśmy w wielu zbiórkach do puszek dla szczególnie potrzebujących. Organizowaliśmy sportowe turnieje charytatywne. Udzielaliśmy się w punkcie recepcyjnym w Horodle w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie.
W dniu 23 października 2022 roku została odprawiona msza św., którą celebrowali ks. dr Zygmunt Jagiełło – sekretarz Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i ks. Daniel Pachla – proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jacka i Matki Bożej Różańcowej w Horodle. Ksiądz Jagiełło wygłosił kazanie, nawiązując do historii naszego Koła oraz istoty bycia wolontariuszem. Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: wójt gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, sekretarz gminy – pan Grzegorz Jeżyna, dyrektor Zespołu Szkół w Horodle – pan Jan Hajkowski, zastępcy dyrektora – pani Edyta Woroniewicz-Fornal i pani Agnieszka Harpeniuk. Ważną rolę spełnili nasi sponsorzy: państwo Iwona i Grzegorz Hunkiewiczowie oraz Bernadetta i Wiesław Szlązakowie, wspierając organizację wydarzenia.
Działalność SKC spotkała się z dużym uznaniem ze strony dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej ks. Marcina Jakubiaka, który przekazał podziękowania i życzenia na kolejne lata pracy. Uroczystość została zakończona wzruszającym koncertem muzyki religijno-patriotycznej w wykonaniu zespołu Hubal z Hrubieszowa.


JESIENNY BAL PÓŁMETKOWO – OTRZĘSINOWY

    W sobotę 22 października młodzież naszego liceum bawiła się na corocznej zabawie półmetkowej, połączonej z otrzęsinami klasy pierwszej. Różnorodna muzyka, świetne humory i radość ze wspólnej zabawy sprawiły, że trwająca do późnych godzin nocnych impreza pozostanie na długo w pamięci jej uczestników.
Organizatorzy imprezy, czyli trzecioklasiści, mieli okazję, by podsumować  swoją dotychczasową pracę. Drugoklasiści  przygotowali szereg konkurencji, sprawdzających czy ich młodsi koledzy zasługują na to, by zostać przyjętym do wspólnoty licealnej. Pierwszoklasiści, przechodząc przez gęste sito różnych wyzwań, udowodnili, że są godni miana licealisty.

To był naprawdę niezapomniany wieczór!

XXXI PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DIECEZJI ZAMOJSKO – LUBACZOWSKIEJ

    Uczniowie klasy czwartej liceum tradycyjnie wzięli udział w uroczystościach w częstochowskim sanktuarium.
   Wyruszyli w drogę wczesnym rankiem w sobotę 22 października wraz z wychowawczynią i ks. Pawłem Krukiem. Msza święta, droga krzyżowa na wałach klasztoru i apel przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej pokrzepiły wszystkich duchowo na ten trudny czas przygotowań do egzaminu.
    Zmęczeni, ale zadowoleni licealni pielgrzymi wrócili do domu.  

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    13 października w Zespole Szkół w Horodle miała miejsce uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Spotkanie całej społeczności szkolnej rozpoczęło się od przemówienia pana dyrektora Jana Hajkowskiego, który złożył życzenia wszystkim obecnym i emerytowanym pracownikom szkoły, a także wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze oraz pracę na rzecz szkoły.
Wiele ciepłych słów padło też ze strony gości, którzy uświetnili akademię swoją obecnością, a byli to: Wójt Gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, Sekretarz Gminy Horodło – pan Grzegorz Jeżyna, Przewodniczący Rady Gminy Horodło – pan Paweł Kłosiński.
Zwieńczeniem uroczystości było uroczyste ślubowanie, w wyniku którego 16 uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły oraz 22 uczniów klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Horodle zostało oficjalnie przyjętych do grona społeczności uczniowskiej.  

3 MIEJSCE ADRIANA CZERWIŃSKIEGO

    W dniu 8 października 2022r. w Białej Podlasce, w świetnych warunkach atmosferycznych, odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Biegach Przełajowych (makroregion lubelsko – podlaski), gdzie wśród startujących znalazła się czteroosobowa grupa uczniów naszej szkoły.
Najlepiej zaprezentował się Adrian Czerwiński, która w biegu na 3km (kategoria 2007/8) zajął znakomite 3 miejsce zdobywając brązowy medal.

Poniżej pozostałe wyniki naszych uczniów:
  9 miejsce – Najuch Wiktor – 3 km
11 miejsce – Pochylczuk Krzysztof  – 3 km
13 miejsce – Sado Julia  – 2,5 km

Gratulujemy wszystkim zawodnikom walki o zajęcie jak najlepszego miejsca.

KONKURS PLASTYCZNY ,,KOLORY NIEPODLEGŁOŚCI”

     5 października 2022r. odbył się międzyklasowy konkurs plastyczny pt.: ,,Kolory Niepodległości” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Konkurs miał na celu:
1.Wspieranie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych.
2. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej.

W konkursie wzięło udział 5 uczniów:
1. Wiktor Nowaczewski – kl II
2. Bartłomiej Bochen – kl. I
3. Patryk Bączkowski – kl. I
4.
Klaudia Najuch – kl. I
5.Michalina Piszka – kl. I

Nad całością czuwało niezależne jury. Do etapu powiatowego konkursu przeszli: Bartłomiej Bochen, Michalina Piszka, Klaudia Najuch.

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

      W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie klas 4-8 mieli możliwość uczestnictwa w konkursie językowo-plastycznym. W tym celu należało przygotować plakat promujący naukę języków obcych. Troje śmiałków godnie reprezentowało swoje klasy i tym samym uczniowie ci stanęli na podium. Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Julia Jerzyna, kl. 5
II miejsce – Julia Chmielewska, kl. 5
III miejsce – Karol Zając, kl. 4
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach językowych.

3 MIEJSCE NIKOLI JANIUK

     W dniu 1 października 2022r. w Białej Podlasce, w trudnych warunkach atmosferycznych, odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Biegach Przełajowych. Wśród startujących znalazła się siedmioosobowa grupa uczniów naszej szkoły.
Najlepiej zaprezentowała się Nikola Janiuk, która w biegu na 1km (kategoria 2009) zajęła 3 miejsce.

Poniżej pozostałe wyniki naszych uczniów:
4 miejsce – Czerwińska Kinga (2005/6) – 2 km
5 miejsce – Czerwińska Julia (2010)  – 0,5 km
5 miejsce – Czerwiński Adrian (2007/8) – 2 km
8 miejsce – Najuch Wiktor (2007/8) – 2 km
9 miejsce – Pochylczuk Krzysztof (2007/8) – 2 km
10 miejsce – Sado Julia (2007/8)  – 1,5 km

Gratulujemy wszystkim zawodnikom walki o zajęcie jak najlepszego miejsca.