”CEL! PAL!”- CZYLI ZAJĘCIA PRAKTYCZNE ZE STRZELECTWA W LICEUM

     5 kwietnia na terenie naszej szkoły odbyły się zajęcia praktyczne ze strzelectwa przeznaczone dla uczniów klas III i IV liceum. W ramach Ogólnopolskiego Programu Upowszechniania Strzelectwa licealiści poznali teorię związaną z zasadami strzelectwa, budową i posługiwaniem się bronią oraz zasadami bezpieczeństwa, a także odbyli trening praktyczny. Uczestnicy zajęć uczyli się obsługi broni krótkiej, broni długiej, ćwiczyli odpowiednią postawę strzelecką oraz celność pod okiem wykwalifikowanych instruktorów -mjr. rez. Pawła Zawadewicza i ppłk. rez. Marka Wrony. Zajęcia przeprowadzone w oparciu o technologię laserową okazały się ciekawym doświadczeniem i dostarczyły uczestnikom wielu emocji. Kolejne zajęcia tego typu już wkrótce.

PO RAZ KOLEJNY USYPALIŚMY „GÓRĘ GROSZA”!

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie” – w myśl tej zasady przez 4 miesiące uczniowie liceum zbierali drobne monety, które następnie przekazane zostały do Towarzystwa „Nasz Dom” wspierającego dzieci wychowujące się poza swoją rodziną – w rodzinnych domach dziecka i rodzinach zastępczych. Była to już XXVI edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej, od lat przeprowadzanej w wielu polskich szkołach. W tym roku, dzięki zaangażowaniu wszystkich klas licealnych, usypano szkolną Górę Grosza o wartości 197 złotych (kl. II – 98,22zł  kl.I –53,30 zł,  kl.III – 31,19 zł, kl.IV – 14,29 zł)

W imieniu dzieci z rodzinnych domów dziecka, dla których zbierane były fundusze, dziękujemy darczyńcom za hojność i zaangażowanie!

LICEALIŚCI W FINALE

ROZWIĄZANIA OPARTE  NA ZASOBACH PRZYRODY – pod takim hasłem odbył się finał konkursu ekologicznego na Uniwersytecie Przyrodniczym  w Lublinie.
         W konkursie, który odbył się 15 marca, wzięło udział 220 uczniów z 76 szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego, w tym reprezentacja z naszego liceum: Anna Gruszka, Jakub Lemiński i Filip Bogowski.
         Do  grona  50 najlepszych finalistów zakwalifikowano ucznia naszego liceum – Jakuba Leminskiego. Nagrodą jest udział w trzydniowych warsztatach terenowych zorganizowanych w Roztoczańskim Parku Narodowym oraz Poleskim Parku Narodowym. Opiekunem  konkursowiczów była Pani Iwona Siemionek.

         Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

WARSZTATY EKOLOGICZNE

     Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Horodle: Anna Gruszka, Filip Bogowski i Jakub Lemiński  15 lutego 2024r. uczestniczyli w warsztatach ekologicznych zorganizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Celem warsztatów było praktyczne przygotowanie się do etapu wojewódzkiego konkursu ekologicznego „Człowiek w środowisku”,  poszerzenie wiedzy z zakresu biologii i ekologii oraz integracja z innymi finalistami konkursu.
Młodzież  wzięła udział w wykładach prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego, dotyczących różnych aspektów wpływu człowieka na środowisko naturalne, takich jak: zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody, ochrona różnorodności biologicznej, gospodarka odpadami, rolnictwo ekologiczne, energetyka odnawialna.  Zwiedzili laboratoria i zapoznali się z metodami badawczymi stosowanymi w naukach przyrodniczych. 
Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające,  dostarczyły wielu wrażeń i emocji. Nasza uczniowska reprezentacja poszerzyła  swoją wiedzę i umiejętności, by 15 marca 2024r. wypaść jak najlepiej  podczas testu finałowego. 
Opiekę nad uczniami konkursu sprawuje pani Iwona Siemionek. 

STUDNIÓWKA LO W HORODLE

     „Żyjesz tu i teraz. Masz jedno życie,  jeden punkt. Co zdążysz zrobić,  to zostanie.” Słowa te przyświecały młodzieży z klasy maturalnej, podczas organizacji balu studniówkowego,  który w naszym Liceum odbył się 27 stycznia 2024r. Zgodnie z tradycją,  bal rozpoczęto pięknie wykonanym polonezem. Były podziękowania, kwiaty i życzenia.  W części artystycznej młodzież podsumowała lata dzieciństwa oraz nauki. Świetna zabawa trwała do białego rana. W myśl słów Czesława Miłosza,  pozostały wszystkim wspaniałe wspomnienia z tego, jakże wyjątkowego wieczoru. Teraz przed naszymi licealistami już tylko matura, podczas której życzymy powodzenia oraz jak najwyższych wyników.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM AKADEMII ZAMOJSKIEJ

    19 stycznia 2024 roku w naszej szkole  gościł wykładowca z Akademii Zamojskiej – Instytutu Bezpieczeństwa Zewnętrznego.  Z uczniami klas III i IV liceum przeprowadził zajęcia promujące uczelnię.
         Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną tej szkoły wyższej, kierunkami studiów oraz perspektywami rozwoju zawodowego po ich ukończeniu. Uczniowie dowiedzieli się także, jak wyglądają zajęcia praktyczne i jakie korzyści dostarczają studia właśnie na tej uczelni.

„NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĄ…” WISŁAWA SZYMBORSKA

     Cytat z wiersza naszej poetki stał się mottem spotkania licealistów, na którym mieli oni okazję na chwilę refleksji o roli poezji w naszym codziennym życiu. Ich utalentowane koleżanki z klasy III pokazały krótki spektakl poetycki przygotowywany pod kierunkiem pani Agnieszki  Kossowskiej. Obejrzeli też filmy o sylwetce  oraz twórczości poetki niezwykłej i nietuzinkowej. W ten sposób  podsumowaliśmy rok Wisławy Szymborskiej  w naszym liceum.

Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc”