BAL PÓŁMETKOWO – OTRZĘSINOWY 2024

    W sobotę 16  listopada młodzież licealna bawiła się na corocznej zabawie półmetkowej połączonej z otrzęsinami klasy pierwszej.  Była to okazja, by oderwać się od codziennej, wytężonej pracy, rzucić w wir dobrej zabawy , a także lepiej się poznać. Trzecioklasiści świętowali półmetek swojej edukacyjnej przygody. Pierwszoklasiści, wykonując zadania otrzęsinowe, udowadniali, że zasłużyli na to, by przyjąć ich do braci uczniowskiej. Wszyscy, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na tę uroczystość, świetnie się bawili.

To był naprawdę niezapomniany wieczór!

ANIA GRUSZKA – STYPENDYSTKĄ

       W dniu 5 listopada 2024 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
     Miło nam poinformować, że do grona 229 najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego należy uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Horodle – Anna Gruszka. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi szkoły ponadpodstawowej (kończącej się egzaminem dojrzałości), który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole.
        Uczennicy serdecznie gratulujemy!

„LEKCJA Z ZUS”

    W miesiącu październiku 2024 roku, klasa 2 Liceum Ogólnokształcącego, w ramach przedmiotu biznes i zarządzanie, wzięła udział w projekcie „Lekcja z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
   W klasie przeprowadzono cykl 4 lekcji z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez ZUS (książki, prezentacje multimedialne, filmy).

,,ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI… ”

       Dni  Wszystkich Świętych i Zaduszek skłaniają  nas do zadumy i  refleksji.
W ostatnich dniach października młodzież  naszej szkoły brała udział w porządkowaniu pomników zmarłych zasłużonych dla lokalnej społeczności. Uczniowie uczcili ich pamięć, zapalając znicze. Odwiedzili m.in grób Stanisławy Bojarskiej – założycielki liceum. 

 
 

XXXIII PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DIECEZJI ZAMOJSKO – LUBACZOWSKIEJ

     Uczniowie klasy czwartej naszego liceum tradycyjnie wzięli udział w uroczystościach w częstochowskim sanktuarium.
     Wyruszyli w drogę wczesnym rankiem w sobotę 26 października wraz z wychowawczynią Aleksandrą Jerzyną i ks. Pawłem Czerwonką. Msza święta, droga krzyżowa na wałach klasztoru i apel przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej pokrzepiły wszystkich duchowo na ten trudny czas przygotowań do egzaminu.
     Zmęczeni, ale zadowoleni licealni pielgrzymi wrócili do domu.  

80 LAT LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W HORODLE

        Liceum Ogólnokształcące w Horodle obchodzi piękny jubileusz.
    80 lat temu w 1944 roku, pochodząca z Horodła nauczycielka matematyki- Stanisława Bojarska, przystąpiła do założenia szkoły średniej. Ze względu na warunki wojenne nauka rozpoczęła się w październiku. Pierwsza klasa liczyła wówczas 24 uczniów. Na przestrzeni osiemdziesięciu lat szkołę ukończyło 2829 absolwentów.
     Obecnie liceum jest nowoczesną placówką. Zapewnia wysoki poziom wykształcenia dzięki dobrze przygotowanej kadrze, nowoczesnym środkom dydaktycznym, świetnym warunkom do nauki i rozwijania zainteresowań. Wśród uczniów są laureaci olimpiad przedmiotowych, konkursów i zawodów sportowych.
      18 października 2024 r. w Zespole Szkół w Horodle, w skład którego wchodzi liceum, odbyła się uroczysta gala jubileuszowa. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Grzegorza Szlązaka – absolwenta liceum, homilię wygłosił ks. Stanisław Gorczyński również absolwent szkoły. Po mszy nastąpił przemarsz społeczności szkolnej wraz z gośćmi i mieszkańcami Horodła. W budynku szkoły wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się z serdecznym przyjęciem. Mieli możliwość obejrzeć wystawę fotografii, uwieczniających 80 – letnią historię szkoły. Były to cenne chwile, w których jak w kalejdoskopie zaczęły pojawiać się wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat.
      Część oficjalna rozpoczęła się powitaniem gości, następnie przemówienie wygłosił dyrektor szkoły p. Jan Hajkowski, w którym nawiązał do historii placówki, a przede wszystkim wykazał, jak ogromną rolę przez lata spełniało liceum w życiu nie tylko lokalnej społeczności, ale także całego regionu.
     W tym wyjątkowym dniu, swoim przybyciem, szkołę zaszczycili goście, reprezentujący władze oświatowe i samorządowe, absolwenci oraz mieszkańcy Horodła.
    Po części oficjalnej wszyscy mieli możliwość obejrzenia części artystycznej w wykonaniu licealistów, która nie tylko urzekła swoim urokiem, ale także wzruszyła do łez.
    Tegoroczny jubileusz stał się okazją do wspomnień, wielu wzruszeń i serdeczności oraz powrotu do chwil, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci.

WYCIECZKA LICEALISTÓW DO WROCŁAWIA, PRAGI, SKALNEGO MIASTA

    W dniach 27-29 maja licealiści wzięli udział w wycieczce do Wrocławia, Pragi i Skalnego Miasta. Były to trzy dni pełne wrażeń, które upłynęły pod znakiem bardzo intensywnego programu zwiedzania i wielu atrakcji.
    Pierwszy dzień wycieczki poświęciliśmy na poznanie atrakcji Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum eksponującym Panoramę Racławicką. Monumentalne malowidło batalistyczne i jego aranżacja wywarło na nas ogromne wrażenie, a efekty dźwiękowe towarzyszące opowieści o przebiegu bitwy, takie jak tętent kopyt, wystrzały z armat sprawiły, że mieliśmy poczucie jakbyśmy znaleźli się w centrum wydarzeń. Następnie odwiedziliśmy najstarszy i największy w Polsce ogród zoologiczny oraz Afrykarium – oceanarium prezentujące ekosystemy wodne oraz lądowe fauny Afryki. Na zakończenie pobytu we Wrocławiu przespacerowaliśmy się słynną Pergolą, by obejrzeć kolejną atrakcję turystyczną – fontannę mutlimedialną.
     Drugiego dnia wycieczki zawitaliśmy do Pragi – miasta, które nie przestaje zaskakiwać, inspiruje i zachwyca. Choć aura była deszczowa, wszystkim dopisywały dobre humory, a cudowne widoki były nagrodą za wszelkie niedogodności pogodowe. Spacer po najciekawszych praskich atrakcjach rozpoczęliśmy od Hradczan, gdzie mogliśmy obejrzeć uroczystą zmianę warty na Zamku Praskim, a następnie podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego. Na trasie naszego zwiedzania nie mogło zabraknąć Placu Republiki z Wieżą Prochową, Uniwersytetu Karola, Rynku Staromiejskiego z Ratuszem i Zegarem Astronomicznym Orloj i oczywiście słynnego Mostu Karola. Ostatnim puntem pobytu w czeskiej stolicy była przejażdżka praskim metrem.
     Trzeci dzień wycieczki poświeciliśmy na zwiedzanie urokliwego Skalnego Miasta położonego w czeskim Adrspach. Tym razem pogoda dopisała, a widok monumentalnych formacji piaskowych, skalnego wodospadu i górskich jeziorek skrzących się w promieniach słońca sprawił, że poczuliśmy się jak w bajce. Tysiące skalnych wież uformowanych przez naturę w niezwykłe kształty, oszałamiająca przyroda i rejs łodzią po Szmaragdowym Jeziorze wśród urokliwych wysepek z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. Podobnie jak cała wycieczka, która była doskonałą okazją do integracji i wspólnego odkrywania nowych miejsc.

PASJONATKA RECYTACJI

     Daria Adamczuk reprezentowała nasze liceum i powiat hrubieszowski na eliminacjach wojewódzkich  69 Ogólnopolskiego  Konkursu Recytatorskiego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
   Oprócz integracji z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i uzdolnieniach, wzięła udział w energetycznych warsztatach prowadzonych przez teatrologa i logopedę Kacpra Gugałę.
     Życzymy Darii dalszych sukcesów!