W dniach 21-22 marca klasa III liceum wzięła udział w wyjazdowym patrolu granicznym. Była to doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy praktycznej z zakresu funkcjonowania straży granicznej, ale też do integracji zespołu klasowego.
Choć patrole przygraniczne na stałe wpisały się w kalendarz wycieczek szkolnych organizowanych w naszym liceum, to tradycyjnie odbywały się na trasie Horodło – Zosin, obejmując pogranicze rzeczne. Tym razem jednak młodzież licealna zawitała do gminy Dołhobyczów i patrolowała przygraniczny pas lądowy wspólnie z funkcjonariuszami SG z placówki w Chłopiatynie. Wszyscy wykazali się świetną kondycją i sporo przed wyznaczonym czasem dotarli do placówki straży granicznej w Chłopiatynie, gdzie czekał posiłek regeneracyjny w postaci grillowanych kiełbasek i przepyszna grochówka przygotowana specjalnie dla licealistów przez funkcjonariuszy tutejszej placówki. Na koniec uczestnicy patrolu mogli zwiedzić placówkę, zapoznać się z jej wyposażeniem, a także zobaczyć jak w praktyce wygląda służba w straży granicznej – wykonując niektóre zadania i zadając pytania zastępcy komendanta i funkcjonariuszom, którzy sprawowali nad nimi opiekę.
Serdecznie dziękujemy komendantowi placówki SG w Chłopiatynie – ppłk. Dariuszowi Pedo i zastępcy komendanta – kpt. Grzegorzowi Kozikowi oraz wszystkim funkcjonariuszom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie wspólnego patrolu za życzliwość, gościnność i wsparcie.
Dziękujemy też dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Hulczu – panu Mirosławowi Sobczukowi za użyczenie miejsca noclegowego.
Archiwum kategorii: Liceum Ogólnokształcące
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu to święto ustanowione w 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Nie ma stałej daty, ale tradycyjne obchodzone jest w pierwszej połowie lutego. W tym roku główne obchody tego święta zaplanowane zostały na 11 lutego. Tego dnia uczniowie klasy III liceum przeprowadzili wśród swoich kolegów i koleżanek akcję promującą bezpieczne poruszanie się w sieci. Przygotowali materiały informacyjne dotyczące zagrożeń czyhających w cyberprzestrzeni, quiz sprawdzający wiedzę swoich rówieśników na temat bezpieczeństwa on-line, a także we współpracy z nauczycielami informatyki przeprowadzili zajęcia na temat cyfrowych śladów i tego, jak dbać o swoją internetową reputację i wizerunek.
BAL STUDNIÓWKOWY 2025
Tradycyjny bal studniówkowy od lat jest jednym z największych wydarzeń w życiu każdej szkoły średniej. Na swoją studniówkę z niecierpliwością oczekiwali także nasi maturzyści, a styczniowy wieczór i szaloną noc z pewnością zapamiętają do końca życia.
Tegoroczna studniówka uczniów IV klasy Liceum Ogólnokształcącego w Horodle odbyła się 25 stycznia. Zgodnie z tradycją były uroczyste powitania, pięknie zatańczony polonez w rytm motywu muzycznego z serialu „Czas honoru”oraz podziękowania skierowane do Pana wójta Krzysztofa Bożka, dyrekcji, wychowawców, nauczycieli, a przede wszystkim nieocenionych organizatorów balu – rodziców. Cześć oficjalną zakończył program artystyczny ujmujący szkolną rzeczywistość w humorystyczny sposób.
A potem wspaniałe przyjęcie, piękne suknie i tańce do białego rana…..
ZAJĘCIA ZE STRZELECTWA
W dniach 6 i 13 grudnia bieżącego roku w Liceum Ogólnokształcącym w Horodle po raz kolejny realizowany był „Program Upowszechniania Strzelectwa 2023- 2025” we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowy. Program powstał z inicjatywy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zajęcia miały na celu upowszechnianie aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez umożliwienie im udziału w strzeleckich zajęciach sportowych, które realizowane były na terenie szkoły z uczniami wszystkich klas licealnych.
Podczas zajęć uczniowie utrwalali zasady posługiwania się bronią oraz bezpieczeństwa na strzelnicy. Omówiono budowę i zasady działania broni palnej i amunicji. Podczas zajęć praktycznych z wykorzystaniem broni krótkiej i długiej ćwiczono techniki strzeleckie, tj. postawę, celowanie i strzelanie.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
BAL PÓŁMETKOWO – OTRZĘSINOWY 2024
W sobotę 16 listopada młodzież licealna bawiła się na corocznej zabawie półmetkowej połączonej z otrzęsinami klasy pierwszej. Była to okazja, by oderwać się od codziennej, wytężonej pracy, rzucić w wir dobrej zabawy , a także lepiej się poznać. Trzecioklasiści świętowali półmetek swojej edukacyjnej przygody. Pierwszoklasiści, wykonując zadania otrzęsinowe, udowadniali, że zasłużyli na to, by przyjąć ich do braci uczniowskiej. Wszyscy, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na tę uroczystość, świetnie się bawili.
To był naprawdę niezapomniany wieczór!
ANIA GRUSZKA – STYPENDYSTKĄ
W dniu 5 listopada 2024 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Miło nam poinformować, że do grona 229 najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego należy uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Horodle – Anna Gruszka. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi szkoły ponadpodstawowej (kończącej się egzaminem dojrzałości), który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole.
Uczennicy serdecznie gratulujemy!
„LEKCJA Z ZUS”
W miesiącu październiku 2024 roku, klasa 2 Liceum Ogólnokształcącego, w ramach przedmiotu biznes i zarządzanie, wzięła udział w projekcie „Lekcja z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
W klasie przeprowadzono cykl 4 lekcji z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez ZUS (książki, prezentacje multimedialne, filmy).
,,ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI… ”
Dni Wszystkich Świętych i Zaduszek skłaniają nas do zadumy i refleksji.
W ostatnich dniach października młodzież naszej szkoły brała udział w porządkowaniu pomników zmarłych zasłużonych dla lokalnej społeczności. Uczniowie uczcili ich pamięć, zapalając znicze. Odwiedzili m.in grób Stanisławy Bojarskiej – założycielki liceum.
XXXIII PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DIECEZJI ZAMOJSKO – LUBACZOWSKIEJ
Uczniowie klasy czwartej naszego liceum tradycyjnie wzięli udział w uroczystościach w częstochowskim sanktuarium.
Wyruszyli w drogę wczesnym rankiem w sobotę 26 października wraz z wychowawczynią Aleksandrą Jerzyną i ks. Pawłem Czerwonką. Msza święta, droga krzyżowa na wałach klasztoru i apel przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej pokrzepiły wszystkich duchowo na ten trudny czas przygotowań do egzaminu.
Zmęczeni, ale zadowoleni licealni pielgrzymi wrócili do domu.
80 LAT LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W HORODLE
Liceum Ogólnokształcące w Horodle obchodzi piękny jubileusz.
80 lat temu w 1944 roku, pochodząca z Horodła nauczycielka matematyki- Stanisława Bojarska, przystąpiła do założenia szkoły średniej. Ze względu na warunki wojenne nauka rozpoczęła się w październiku. Pierwsza klasa liczyła wówczas 24 uczniów. Na przestrzeni osiemdziesięciu lat szkołę ukończyło 2829 absolwentów.
Obecnie liceum jest nowoczesną placówką. Zapewnia wysoki poziom wykształcenia dzięki dobrze przygotowanej kadrze, nowoczesnym środkom dydaktycznym, świetnym warunkom do nauki i rozwijania zainteresowań. Wśród uczniów są laureaci olimpiad przedmiotowych, konkursów i zawodów sportowych.
18 października 2024 r. w Zespole Szkół w Horodle, w skład którego wchodzi liceum, odbyła się uroczysta gala jubileuszowa. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Grzegorza Szlązaka – absolwenta liceum, homilię wygłosił ks. Stanisław Gorczyński również absolwent szkoły. Po mszy nastąpił przemarsz społeczności szkolnej wraz z gośćmi i mieszkańcami Horodła. W budynku szkoły wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się z serdecznym przyjęciem. Mieli możliwość obejrzeć wystawę fotografii, uwieczniających 80 – letnią historię szkoły. Były to cenne chwile, w których jak w kalejdoskopie zaczęły pojawiać się wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat.
Część oficjalna rozpoczęła się powitaniem gości, następnie przemówienie wygłosił dyrektor szkoły p. Jan Hajkowski, w którym nawiązał do historii placówki, a przede wszystkim wykazał, jak ogromną rolę przez lata spełniało liceum w życiu nie tylko lokalnej społeczności, ale także całego regionu.
W tym wyjątkowym dniu, swoim przybyciem, szkołę zaszczycili goście, reprezentujący władze oświatowe i samorządowe, absolwenci oraz mieszkańcy Horodła.
Po części oficjalnej wszyscy mieli możliwość obejrzenia części artystycznej w wykonaniu licealistów, która nie tylko urzekła swoim urokiem, ale także wzruszyła do łez.
Tegoroczny jubileusz stał się okazją do wspomnień, wielu wzruszeń i serdeczności oraz powrotu do chwil, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci.