HARCERZE NA GÓRSKIM SZLAKU

    W dniach 18 – 20 maja 2023r. członkowie drużyny harcerskiej ZHP 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Horodle odbyli wycieczkę w Pieniny.
   Był to pierwszy wyjazd drużyny w to niesamowite miejsce. Harcerze zwiedzili Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicę, Niedzicę. Zdobyli Trzy Korony, zdeptali kilka gór, przepłynęli statkiem Jezioro Czorsztyńskie.
    Był to czas relaksu i wspaniałej przygody.

ZBIÓRKA 2 WDH HORODŁO NA ROZTOCZU

      W dniach 23 – 24. 09 nasza 2WDH wzięła udział w wyjazdowej zbiórce na Roztocze. Celem wyjazdu była integracja drużyny, do której dołączyła spora grupka harcerzy z młodszej ekipy. To właśnie dla nowych członków był to ważny czas, ponieważ podczas tego wyjazdu zostali oficjalnie obrzędowo członkami naszej drużyny. Poza zajęciami harcerskimi był również czas na zapoznanie się z pięknem Roztocza. Wędrowaliśmy szlakami turystycznymi w Józefowie, Górecku Kościelnym i Zwierzyńcu.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

UDZIAŁ HARCERZY W ZLOCIE BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU

     W dniach 10-12 grudnia 2021 młodzież zrzeszona w drużynach zhp wzięła udział w Zlocie BŚP. W tym roku Zlot odbywał się pod hasłem Światło Nadziei. Zlot odbył się w formule online. Wzięliśmy udział w transmisjach czuwania modlitewnego, koncertu oraz transmisji Mszy Świętej i przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Młodsi harcerze wzięli udział w grze społecznościowej oraz zadaniach indywidualnych. Natomiast 2 WDH Horodło wzięła udział w grze terenowej i zadaniach indywidualnych. Pomimo wcześniejszych założeń, pandemia Covid nie pozwoliła nam spotkać się na zbiórce, więc zadania wykonywaliśmy że swoich domów, łącząc się za pomocą internetu. Zadania w grze terenowej miały formę rywalizacji. Mimo utrudnień, 2 WDH udało się wykonać wszystkie zadania i zająć 2 miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej w grupie starszoharcerskiej.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

WARSZTATY EKOLOGICZNE

      W dniach 18 – 19 września 2021 roku harcerze z przyszkolnych drużyn 4 DH i 2 WDH wzięli udział w Zlocie Hufca Hrubieszów. Podczas zlotu uczniowie wzięli udział w Akcji Sprzątania Świata, sprzątając okolice OSW Starosiele, gdzie odbyło się spotkanie.  Ponadto, podczas warsztatów ekologicznych, młodzież dowiedziała się, jak wielkim problemem dla przyrody jest używanie plastiku, poznała zasady właściwej segregacji śmieci, oraz jej konieczności. Uświadomiła sobie, że plastik to całkiem nowy wynalazek, bez którego żyli nasi przodkowie.

PODSUMOWANIE ROKU HARCERSKIEGO 2020/2021

   W dniach 22-23 czerwca 2021r. drużyna wzięła udział w biwaku zorganizowanym na podsumowanie kończącego się roku harcerskiego. W wydarzeniu udział wzięły wszystkie drużyny, działające w Horodle: 2 WDH, 4 DH i nasze Zuchy. Podczas biwaku harcerze złożyli Przyrzeczenie Harcerskie, harcerze starsi zamknęli swoje próby i zdobyli kolejne stopnie i sprawności. Jedna druhenka zdobyła naramiennik wędrowniczy. Podsumowaliśmy również miniony czas, wskazując, co nam się udało, co było wyjątkowym wyzwaniem (dla większości zbiórki zdalne), a co nam nie do końca wyszło. Ogólnie, oceniliśmy, że był to trudny, ale dobry rok….
A biwak udał nam się wspaniałe, w ciepłą letnią noc….

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

HARCERZE Z HORODŁA PIELĘGNUJĄ PAMIĘĆ O BITWIE O MONTE CASSINO

    W przeddzień 77 rocznicy bitwy o Monte Cassino, harcerze ZHP 2 WDH Horodło zapalili znicze na grobach żołnierzy walczących w tej bitwie: Pana Józefa Dańczuka i Pana Kazimierza Beliny, spoczywających na cmentarzu parafialnym w Horodle. Z ust Pana Jerzego Dańczuka (syna uczestnika walk) młodzież usłyszała ciekawe informacje biograficzne o spoczywających na cmentarzu żołnierzach oraz kilka faktów związanych z przebiegiem bitwy.
  Harcerze oddali hołd walczącym, a jednocześnie udowodnili, że są następcy, którzy pielęgnują pamięć o żołnierzach spod Monte Cassino.

 

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

DZIEŃ ZIEMI 2021 W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU CZUWAM! DLA ZIEMI

    Dnia 22 kwietnia 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątania terenu miejscowości Horodło i okolicy rzeki Bug. Młodzież w niedużych grupkach i reżimie sanitarnym uprzątnęła śmieci, pomagając przyrodzie i ucząc się tym samym dbania o środowisko. Akcja zorganizowana została przez drużyny ZHP 2 WDH Horodło i 4 DH Horodło przy wsparciu Urzędu Gminy i Gminnego Zakładu Komunalnego. Akcja sprzątania odbyła się w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „Czuwam! dla Ziemi”. Bardzo dziękujemy za wsparcie Urzędowi Gminy i Zakładowi Komunalnemu, bo bez wsparcia taka akcja byłaby niemożliwa.
    Uczniowie i ich opiekunowie maja dużą satysfakcję, że udało się zrobić coś dobrego dla przyrody, ludzi i naszej małej ojczyzny. Bo przecież najszybciej uczymy się poprzez przykład i działanie.

WSPANIAŁY SUKCES NASZYCH HARCERZY

Harcerze 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Horodle zdobyli 2 miejsce w ogólnopolskiej rywalizacji drużyn w ramach Zlotu Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanem !!!

 W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 Ogólnopolski Zlot Betlejemskiego Światła Pokoju odbywał się w wersji on- line.  Wśród 3 drużyn reprezentujących Hufiec ZHP Hrubieszów, patrol dhphm Iwony Kudły- Najuch 2 WDH w Horodle zajął 2 miejsce w realizacji zadań zlotowych w kategorii harcerze starsi .

Serdecznie gratulujemy sukcesu !

Udział harcerzy w Ogólnopolskim Zlocie BŚP był finansowany w ramach Rządowego Projektu Wsparcia i Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 ROHiS2020

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

HARCERZE 2 I 4 WIELOPOZIOMOWEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ W HORODLE REPREZENTOWALI CHORĄGIEW LUBELSKĄ ZHP W OGÓLNOPOLSKIEJ ZBIÓRCE ALERTU PAMIĘCI !!!

    27-28 września nasi harcerze uczestniczyli w uroczystościach 80 rocznicy przejścia ZHP do konspiracji i rozpoczęcia działalności pod kryptonimem „Szare Szeregi”. Podczas Mszy Św., która została odprawiona w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego,  harcerze: Aleksandra Gołębiowska, Patryk Waszyński, Agnieszka Borsukiewicz pełnili służbę w Poczcie Sztandarowym Chorągwi Lubelskiej ZHP. Natomiast w sobotę,  w trakcie uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie harcerka „Samarytanka” Julia Papierz odebrała z rąk Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad oraz Przewodniczącego Związku „Szarych Szeregów” Druha Andrzeja Marazka przesłanie „Szarych Szeregów” skierowane do młodego pokolenia harcerzy.
Podczas Alertu zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i uczestniczyliśmy w gwiaździstej Grze Miejskiej „Szlakiem Pamięci Szarych Szeregów” dzięki której odwiedziliśmy miejsca pamięci  związane z działalnością pierwszych drużyn harcerskich m.in., Stare Miasto i Śródmieście, dzielnicę Wola oraz Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają harcerze z  batalionów „Zośka” i „Parasol”.
Udział w takich spotkaniach to niezwykle cenne i inspirujące doświadczenie dla młodego człowieka. Daje harcerkom i harcerzom możliwość pełnienia służby i uczestniczenia w żywej lekcji historii. Jest także dowodem wierności ideałom, za które byli gotowi poświęcić swoje życie druhny i druhowie z Szarych Szeregów. Jest to niewątpliwie wielkie przeżycie, które zapadnie na długo w ich pamięci.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP