Zakłady pracy naszych rodziców Klasa I a i I b /E. Kurzydłowska, B. Klamer/

30 września 2014r. rozpoczęliśmy wędrówkę po zakładach pracy ,w których pracują nasi rodzice.

Jako pierwszą odwiedziliśmy placówkę Straży Granicznej w Horodle. Mieliśmy okazję zobaczyć środki lokomocji jakimi dysponują funkcjonariusze, podziwiać owczarka niemieckiego ,,Dedala” /jego zdyscyplinowanie może być przykładem dla każdego/. Czas szybko nam minął i musieliśmy wracać do szkoły.

Bardzo dziękujemy panu Mrozowskiemu /tacie Bartosza/  za zorganizowanie nam tak wspaniałej wyprawy.

Z wizytą w bibliotece!

      30 września 2014r. uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią p. Irminą Klamer, w ramach programu Comenius, odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Horodle, by wzbogacić swoją wiedzę o literaturze polskiej i krajów partnerskich.
Panie Renata Mochnaczewska i Bożena Gruszka przygotowały prezentację multimedialną o Turcji, jej zabytkach i walorach turystycznych. Dzieci wysłuchały również bajkę turecką o rybaku i dżinie, a następnie wykonały piękne prace plastyczne.
Jak zawsze spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zakończyło się słodkim poczęstunkiem.Za bardzo miłe przyjęcie uczniowie klasy II b serdecznie dziękują.

„LUBIĘ BIEGAĆ”

W dniu 26 września 2014 r. na stadionie HOSiR odbyła się impreza lekkoatletyczna pod hasłem „LUBIĘ BIEGAĆ”. W zawodach wystartowało ponad 200 zawodników  i zawodniczek ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 1 przedszkola. Do mety dobiegło 205 uczestników. Zawody zostały zorganizowane  i przeprowadzone przez MKS „UNIA” Hrubieszów. Naszą szkołę reprezentowało 35 zawodników, podzielonych na kategorie wiekowe i odpowiednie dystanse.

Wyniki biegów:

200 m – dziewczęta

 II miejsce – Weronika Małkowicz

200 m – chłopcy

VIII miejsce – Dawid Jarosz

XII miejsce – Jakub Lemiński

400 m – dziewczęta

I miejsce – Patrycja Woźnica

            II miejsce – Magdalena Zubko

            IV miejsce – Kasjana Błocian

            VII miejsce – Agata Kaczyńska

            XX miejsce – Martyna Gosiewska

            XXIX miejsce – Wiktoria Lemińska

400 m – chłopcy

            IV miejsce – Piotr Petrycki

            VII miejsce – Michał Gołąb

            XIV miejsce –  Jakub Jarosz

            XX miejsce – Sebastian Dudka

            XXII miejsce – Paweł Jerzyna

            XXVI miejsce – Michał Chochliński

            XLVII (47) miejsce – Michał Jeżyna

            LVI (56) miejsce – Michał Jarosz

 800 m – dziewczęta

            VIII miejsce – Sandra Tymoszuk

            IX miejsce – Joanna Urbańczyk

            X miejsce – Karolina Szlązak

            XIV miejsce – Wiktoria Tyczyńska

800 m – chłopcy

            III miejsce – Krystian Barczuk

            V miejsce – Damian Matwiejczuk

            VI miejsce – Szymon Załuski

            VIII miejsce – Mateusz Jeżyna

            X miejsce – Piotr Sakowski

            XI miejsce – Krystian Malinowski

            XIV miejsce – Szymon Zając

            XV miejsce – Bartłomiej Gajewski

            XVIII miejsce – Łukasz Grabowski

            XX miejsce – Jakub Fedaczyński

            XXV miejsce – Dawid Sarzyński

1500 m – dziewczęta

            II miejsce – Katarzyna Charatynowicz

            III miejsce – Karolina Kawarska

Zawodnicy z pierwszej trójki otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale oraz pluszaka. Uczniowie naszej szkoły, jak widać po wynikach, spisali się bardzo dobrze. . Dziękujemy im za to i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: Aneta Brzyska

„LUBIĘ BIEGAĆ”

        W dniu 26 września 2014 r. na stadionie HOSiR odbyła się impreza lekkoatletyczna pod hasłem „LUBIĘ BIEGAĆ”. W zawodach wystartowało ponad 200 zawodników i zawodniczek ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 1 przedszkola. Do mety dobiegło 205 uczestników. Zawody zostały zorganizowane i przeprowadzone przez MKS „UNIA” Hrubieszów. Naszą szkołę reprezentowało 35 zawodników, podzielonych na kategorie wiekowe i odpowiednie dystanse.

czytaj więcej w zakładce sport szkolny

Święto pieczonego ziemniaka

Tradycyjnie już w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle obchodzone jest Święto Pieczonego Ziemniaka. Już na kilka dni przed ziemniaczaną imprezą dzieci przynosiły do szkoły ziemniaki na ognisko. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Stanisława Ślązak i pani Jadwiga Bartoszek wspólnie z uczniami  przygotowały wiele zabaw i konkurencji, gdzie głównym rekwizytem miał być ziemniak. W końcu nadszedł  oczekiwany przez uczniów dzień ziemniaczanych zabaw. Cała uroczystość odbyła się po  lekcjach. Uczniowie wraz opiekunami  udali się na teren przyszkolny, gdzie  już wcześniej zostało rozpalone ognisko przez pracownika naszej szkoły. Kiedy ziemniaki nabierały  w ognisku smaku oraz „rumieńców”, cała społeczność szkolna udała się na boisko szkolne, gdzie czekały  przygotowane wcześniej ziemniaczane konkurencje: (rzut ziemniakiem do celu, ziemniaczany slalom, sadzenie ziemniaków)… Trzeba przyznać, że uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w przygotowanych na ten dzień w konkursach i zabawach. W ramach realizacji projektu Comenius „W krainie baśni, bajek i legend” wysłuchaliśmy też  bajki o ziemniaku i informacji dotyczących potraw ziemniaczanych.  Końcowym efektem ziemniaczanego święta była degustacja upieczonych ziemniaków. Smakowały one  jak potrawy z najlepszej kuchni świata. Wszyscy doskonale się bawili przy pięknej, słonecznej pogodzie. Wszyscy  w wyśmienitych humorach udali się do szkoły, gdzie rozpoczęła się dyskoteka szkolna z okazji święta wszystkich chłopców.

Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe

     W dniu 24 września 2014 r. na stadionie HOSiR odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowało 44 zawodników, którzy pobiegli w czterech sztafetach (dziewczęta szkoła podstawowa – 8×800 m., chłopcy szkoła podstawowa – 8×1000 m., dziewczęta gimnazjum – 10×800 m., chłopcy gimnazjum – 10×1000 m.).

Najlepsze miejsce – II i awans na zawody rejonowe uzyskała sztafeta dziewcząt szkoły podstawowej w składzie: Patrycja Woźnica, Magdalena Zubko, Kasjana Błocian, Wiktoria Lemińska, Agata Kaczyńska, Martyna Gosiewska, Agnieszka Gerijan, Kaja Jeżyna, Wiktoria Sułkowska i Paulina Barszcz.

Bardzo bliscy awansu byli również chłopcy z gimnazjum, którzy na ostatnią – 10 zmianę wybiegli jako drudzy, aczkolwiek sztafeta ZSM nr 1 Hrubieszów miała na 10 zmianie mocnego zawodnika i zdołali wyprzedzić naszą sztafetę o zaledwie o 0,28 sekundy.
W sztafecie pobiegli: Damian Matwiejczuk, Krystian Barczuk, Piotr Sakowski, Szymon Załuski, Szymon Zając, Mateusz Jeżyna, Krystian Malinowski, Bartłomiej Gajewski, Łukasz Grabowski, Dawid Sarzyński i Jakub Fedaczyński.

Pozostałe sztafety ( chłopcy SP i dziewczęta G) zajęły IV miejsca. Szkołę podstawową reprezentowali: Marcin Bańkowski, Michał Chochliński, Sebastian Dudka, Michał Gołąb, Jakub Jarosz, Jakub Jeczeń, Maciej Małkowicz, Piotr Petrycki, Dawid Zbirowski, Jakub Brzezicki, Michał Jeżyna i Paweł Jerzyna. Dziewczęta z gimnazjum pobiegły w składzie: Joanna Urbańczyk, Karolina Szlązak, Edyta Jabłońska, Agata Prus, Kinga Rządkowska, Patrycja Góral, Sandra Tymoszuk, Wiktoria Tyczyńska, Kamila Koza, Martyna Kwaśniak
i Paulina Kostrubiec.

Nasi uczniowie wykazali się ogromną wolą walki i chęcią osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Dziękujemy im za trud i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: Aneta Brzyska

Lekcja fizyki i historii w Lublinie

Dnia 19 września 2014r. kilkudziesięciu uczniów naszego Gimnazjum i Liceum miała okazję uczestniczyć w lekcji fizyki i historii na wyjeździe.

      Uczniowie uczestniczyli w "55 Pokazach z Fizyki" zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego  Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, jak również obejrzeli premierową projekcję filmu "Miasto 44".

    "Miasto 44" Jana Komasy to opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie powstania warszawskiego, to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. ''Miasto 44" nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Mimo że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. Uczniowie oglądali film w ogromnym skupieniu, a 128 minut projekcji filmu minęło bardzo szybko.

      Drugą atrakcją tego wyjazdu było uczestnictwo w Pokazach z Fizyki, które zostały zaprezentowane przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki UMCS. Zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: "Temperatura i efekty cieplne", "Drgania i fale", "A jednak się kręci" – siła dośrodkowa i odśrodkowa, "Poprzez zabawę do praw fizyki" – mechanika w życiu codziennym. Ciekawie zaprezentowane doświadczenia zrobiły duże wrażenie na uczniach, jak również na opiekunach.

       Wyjazd zorganizowali i byli opiekunami: Aneta Zbirowska, Ewa Blacharz, Irmina Jonak i Tomasz Najuch.

Próbna Ewakuacja Przeciwpożarowa

     Dnia 24. 09. 2014 w Zespole Szkół w Horodle odbyła się próbna ewakuacja przeciwpożarowa placówki. W akcji uczestniczyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Horodle. Całość działań zabezpieczona została przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Horodle i Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie.

     Dyrektor Zespołu Szkół w Horodle składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji tego wydarzenia następującym osobom:
1. Wójtowi Gminy Horodło mgr Krzysztofowi Bożkowi
2. Komendantowi PSP Hrubieszów – bryg. mgr. inż Piotrowi Kierepce
3. Komendantowi PSG w Horodle – ppłk Markowi Wronie
4. Naczelnikowi OSP w Horodle – Wiesławowi Lemińskiemu
5. Damianowi Lemińskiemu – aspirantowi PSP Hrubieszów
6. Państwu Dorocie i Tomaszowi Romakom – kierownikom Niepublicznego Zakłau Opieki Zdrowotnej w Horodle
7. Panu Jerzemu Dańczukowi
8. Pani Annie Dańczuk
9. Panu Pawłowi Bednarczukowi
10. Panu Arkadiuszowi Fedaczyńskiemu
11. Panu Dariuszowi Tuzowi
12. Pani Magdalenie Bazylewicz
13. Panu Ziemowitowi Jankiewiczowi
oraz całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Horodle.

 


Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Horodle

23września 20014r. klasa I b SP. razem z wychowawczynią p. Barbarą Klamer, w ramach programu Commenius, była w GBP by zapoznać się z literaturą polską i obcą.
Pani Renata Mochnaczewska przygotowała prezentację multimedialną, konkurs plastyczny oraz słodki poczęstunek. Dzieci miały okazję do wysłuchania bajki tureckiej o rybaku i dżinie oraz zapoznania się z kulturą turecką. Jak zwykle atmosfera spotkania była bardzo dzieciom przyjazna. Za spotkanie uczniowie klasy I b serdecznie dziękują pani bibliotekarce, Renacie Mochnaczewskiej.