SPORTOWY STYL ŻYCIA

   W tym roku zima nie zaskakuje drogowców, ale sportowcy zaskakują zimę. Kiepskie warunki atmosferyczne – brak śniegu, a przez to brak możliwości poszusowania na stokach, nie przeszkadzają sportowcom w rozwijaniu swoich pasji. Skoro na zewnątrz poszaleć się nie da, można zrobić to wewnątrz. Tydzień temu na horodelskiej hali odbył się XIII Charytatywny Turniej Caritas, a 15 grudnia II Turniej Służb Mundurowych.
   Wcześniej w zawodach organizowanych przez Szkolną Grupę Charytatywną ,,Caritas’’ uczestnicy walczyli na rakietki… Rozgrywki w tenisa stołowego przyciągnęły sporą grupę zarówno zawodników jak i kibiców. Grano w 4 kategoriach

KATEGORIA

ZWYCIĘZCA

Klasy 4-6
chłopcy

Kevin Wróbel

dziewczęta

Wiktoria Lemińska

Gimnazjum

Michał Kołodziejczyk

Liceum

Mateusz Skoczylas

Open

Andrzej Jeżyna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cieszy fakt, że oprócz uczniów ZS-u do zawodów przystąpiło wielu nauczycieli oraz spore grono osób niezwiązanych ze szkołą.
Warunkiem uczestnictwa była paczka żywnościowa, która zostanie przekazana potrzebującym.

Kolejne z zawodów organizowanych w naszej szkole to II Turniej Służb Mundurowych. Tym razem grano w piłkę nożną. W zawodach uczestniczyło 7 drużyn.

Lokata

Nazwa Drużyny

1.

Straż Graniczna Hrubieszów

2.

Straż Graniczna Horodło

3.

Państwowa Straż Pożarna Hrubieszów

4.

2. Pułk Rozpoznawczy

5.

Zakład Karny

6.

Straż Graniczna Skryhiczyn

7.

Młodzież zrzeszona przy ZS w Horodle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z racji innowacji „Straż graniczna” działającej w naszej placówce dydaktycznej już od kilku lat, do zawodów przystąpiła też drużyna składająca się z uczniów ZS-u.
Wszyscy uczestnicy turnieju odebrali pamiątkowe dyplomy i statuetki.  Nagrody fundował m.in. Przewodniczący Rady Gminy Horodło – pan Paweł Augustynek.
Królem strzelców został: Grzegorz Piekaruk ( SG Hrubieszów)

Opracował: Krystian Juźwiak

SKLEPIK SZKOLNY – REAKTYWACJA!

Stara drewniana boazeria, rozpadające się  meble i niezdrowy asortyment odeszły w siną dal. Od kilku dni sklepik szkolny zdobi nowoczesna witryna, na wyposażeniu pojawiły się nowe półki… I co najważniejsze większość śmieciowego jedzenia zniknęła z półek, a na ich miejsce pojawiły się owoce, zdrowe kanapki i jogurty.

Renowacja sklepiku była możliwa, dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymała nasza szkoła biorąc udział w  projekcie ,,Sklepiki szkolne- Zdrowa reaktywacja’’ prowadzonego przez Bank Ochrony Środowiska. Droga do sukcesu nie była jednak usłana różami. By otrzymać grant trzeba było napisać specjalny projekt renowacji sklepiku, wykonać serię zdjęć, uzyskać akceptację dyrektora szkoły i Samorządu Uczniowskiego, jednak dzięki zaangażowaniu uczniów klasy II Liceum oraz pani Iwony Słupskiej udało się spełnić wszystkie wymogi i znaleźć w gronie 40 szkół z całej Polski, które złożyły najciekawszy wniosek aplikacyjny.

Wszyscy obawiali się, że chipsy i oranżady nie tak szybko stracą zainteresowanie…! A jednak popularność naszych klientów zaskarbiły sobie soki, chrupki owocowe, jogurty i inne zdrowe przekąski.

http://www.sklepiki.fundacjabos.pl/2013/index.php

życzenia świąteczne

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składam wszystkim Uczniom Zespołu Szkół w Horodle i ich Rodzinom  najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności,  cierpliwości i wytrwałości w realizacji marzeń i  pragnień oraz szczęścia w nadchodzącym  Roku 2014.

Dyrektor Zespołu Szkół w Horodle Elżbieta Kuczyńska

MŁODE ORZEŁKI.

     Gdy kilka lat temu pan Dariusz Tuz wprowadzał do Horodła modę na szczypiorniak, nikt chyba nie spodziewał się, że w nasze skromne progi zawitają 16 krotne mistrzynie Polski w piłce ręcznej – zawodniczki MKS-u Lublin. 12 grudnia piłkarki tej słynnej drużyny poprowadziły lekcje wf-u dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Trening z utytułowanymi szczypiornistkami nie speszył dzieci. Wręcz przeciwnie! Młodzi adepci sportu, choć niedoświadczeni swoim zapałem i walecznością zaimponowali lubliniankom. W czasie krótkiego szkolenia uczniowie SP poznali zasady piłki ręcznej. – Właśnie tego typu wydarzenia mają pomóc w rozwoju dzieci. Nie chcemy żeby lekcje wychowania fizycznego wyglądały na zasadzie: „Piłka rzucona – to niech sobie grają”. Naszym celem jest propagowanie sportu i zdrowego trybu życia. Dlatego  będziemy się cieszyć, gdy jeden z ,,młodych orzełków’’ wypłynie na szerokie wody. – mówił opiekun drużyny Wojciech Bijan.

Trening składał się z gier zespołowych i ćwiczenia umiejętności rzutów – uczniowie mieli okazję zmierzyć się z  Aleksandra Baranowską, jedną z najlepszych polskich bramkarek. Warto wspomnieć, że bramkarka ,,Montexu’’ (tak popularnie określane są szczypiornistki z Lublina) wystąpiła też w nietypowej dla siebie roli dziennikarki Radia ESKA.

Zawodniczki MKS-u oprócz nie przeciętnych umiejętności pokazały też, że mają nie lada gest. Rozdały bowiem dziesiątki autografów, pozowały do zdjęć. Sprezentowały też szkole klubową koszulkę – a wszystko to w zamian za nasz wieloletni doping!

DOOKOŁA ŚWIATA W JEDEN DZIEŃ!

        12 grudzień okazał się niezwykłym dniem… Nie ruszając się ze szkoły odwiedziliśmy świątynie w Kambodży, piramidy w Meksyku, wyspy Bora-Bora, Nigerię, Australię… I tysiące innych miejsc na całym globie! A kierownikiem naszej wyprawy był pan Bogumił Rzucidło.
Ten ceniony podróżnik, który już kilka razy przemierzył kulę ziemską wzdłuż i wszerz przedstawił wiele interesujących historii. Opowiadał m.in. o swojej ekwadorskiej miłości, wielkiej jak pół Warszawy  świątyni Angkor Wat, gigantycznych żółwiach z Galapagos i wielu innych ciekawych miejscach, które odwiedził.

We wspaniałej lekcji geografii wzięli udział uczniowie wszystkich trzech etapów kształcenia i wszyscy równie dobrze się bawili! Dodatkową atrakcją było przymierzenie ubrań pochodzących głównie z Ameryki Południowej. A jakie plany ma pan Bogumił? Po odwiedzeniu urokliwego Horodła marzy mu się podróż na Grenlandię i kolejna ekspedycja na Czarny Ląd.

Wizyta w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie -10 grudnia 2013r.

      Grupa naszych licealistów wraz z opiekunami została zaproszona przez jedną z ciekawszych lubelskich szkół niepublicznych na Dzień Otwarty kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Mieliśmy okazję zwiedzić sale wykładowe i zapoznać się z różnymi kierunkami studiów. Rektor dr hab. Mirosław Jarosz dokonał prezentacji oferty edukacyjnej WSEI. Następnie wzięliśmy udziałw wykładach dotyczących perspektyw zatrudnienia po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, które przedstawili współpracujący ze szkołą Straż Miejska, Wojskowa Komenda Uzupełnień ds. Narodowych Sił Rezerwowych. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez przedstawiciela Zarządu Okręgowego PCKw Lublinie z pomocą grupy studentów WSEI. Uczelnia zadbała też o zdrowe przekąski dla wszystkich grup licealnych.

MKS Selgros Lublin w Zespole Szkół w Horodle!!

         Dnia 12 XII w ramach popularyzacji piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży gościły w naszej szkole piłkarki ręczne 16-krotnego mistrza Polski w tej dyscyplinie MKS Selgros Lublin. Klub ten reprezentowali: Edyta Danielczuk, Aleksandra Baranowska, Joanna Drabik, Katarzyna Kozimur, Joanna Szarawaga, Honorata Syncerz i Wojciech Bijan. Po powitaniu i prezentacji zawodniczek, dzieci z klas III SP wzięły udział w treningu – zabawie. Był czas na fotografie i autografy, a niektórzy dzielili się swoimi przeżyciami z reporterką radia ESKA. Dziękujemy zawodniczkom MKS-u za przyjazd do Horodła, teraz nasza kolej na rewizytę w Lublinie i doping w czasie meczu PGNiG Superligi.

Dariusz Tuz

LEKCJA HISTORII I JĘZYKA POLSKIEGO NA WYJEŹDZIE

        Dnia 27.11.2013r. uczniowie klas IV-VI brali udział w wyjeździe edukacyjnym do Hrubieszowa. Lekcje rozpoczęły się od zajęć w Muzeum im. Stanisława Staszica, które poprowadził prawdziwy archeolog. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat wykopalisk prowadzonych na terenie powiatu hrubieszowskiego. Poznali powiązania archeologii z kryminalistyką oraz obejrzeli wystawę poświęconą Gotom.

        Dzieci brały też udział w lekcji multimedialnej w HDK Hrubieszów na temat efektów specjalnych wykorzystywanych w filmach. Oglądali także projekcję jednego z najczęściej nagradzanych filmów dla dzieci „Hugo i jego wynalazek”.

Zajęcia otwarte w przedszkolu

       W dniu 28. 11. 2013 roku odbyły się zajęcia otwarte dla dzieci 5 i 6 letnich i ich rodziców pt: "Andzrejkowe wróżby". Dzieci wraz z zrodzicami miały okazję poznać zwyczaje i obrzędy związane ze świętem andrzejkowym. wszyscy uczestnicy mogli sobie powrózyć, a następnie potańczyć. Zajęcia przebiegały w atmosferze śmiechu i radości. Uwieńczeniem zabawy andrzejkowej był słodki poczęstunek w salach przedszkolnych.

W ŚWIECIE POEZJI

Między 27 a 28 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbył się 17 Jesienny Konkurs Recytatorski, któremu przyświecało hasło „Mimozami jesień się zaczyna… – literacki obraz zmienności i urody świata”. Do wojewódzkiego etapu tego prestiżowego turnieju zakwalifikowała się uczennica III klasy LO w Horodle – Marta Szumska, która wcześniej wygrała eliminacje gminne, a następnie zachwyciła swoją recytacją jury, oceniające występy na szczeblu powiatowym.

Nasza reprezentantka przygotowała wiersz rosyjskiego poety Sergiusza Jesinina pt. ,,Tyle smutku’’ –Wybrałam ten utwór dlatego, że w nim można wyrazić dużo emocji i opisuje on zmienność przyrody, a wraz z nim przemijanie ludzkiego życia- komentuje Marta. W jury konkursu, przed którym prezentowała swe umiejętności nasza delegatka zasiadła trójka znakomitych specjalistów:  Mirella Rogoza-Biel – aktorka teatru Hansa Christiana Andersena z Lublina, Anna Kistelska – ceniona polonistka i organizatorka wielu konkursów recytatorskich i  Mieczysław Wojtas – reżyser teatru PANOPTICUM. Nic więc dziwnego, że tegoroczna maturzystka nieco się stresowała. Mimo iż nie zdobyła pierwszego miejsca i  tak należy jej się wielkie uznanie. Miała okazję znaleźć się pośród utalentowanych recytatorów. Pokonała stres, z którym musiała walczyć występując przed znakomitymi arbitrami. Pokazała, że w dobie filmów akcji i kolorowej prasy wciąż są ludzie interesujący się poezją. Przede wszystkim jednak dała przykład: Nieważne skąd się pochodzi, sukces zależy tylko od nas!     

Jak słusznie zauważyła nasza reprezentantka, ważne jest jeszcze to, by znaleźć swego mentora, który będzie wpierał i torował drogę.  Moje sukcesy zawdzięczam Pani Agnieszce Kossowskiej, która stała się łowcą talentów i zgłosiła mnie do tego konkursu, przy okazji pomagając mi dobrać wiersz stosowny do mojego wieku i mojej osobowości. Za to wszystko serdecznie jej dziękuję – powiedziała Marta.