Profilaktyka uzależnień

W związku ze zwiększoną liczbą niepokojących sygnałów zażywania przez młodych ludzi substancji  psychoaktywnych oraz alkoholu w listopadzie w naszej  szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji  w Hrubieszowie. Aspirant sztabowy Pan Jarosław Karkuszewski spotkał się z młodzieżą gimnazjum i liceum. Mówił o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Przedstawił również uczniom zasady odpowiedzialności za popełnione wykroczenia i przestępstwa.

ANDRZEJKI W KLASACH I-II

     Kiedyś Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość odkryje swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowane są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka .
    Upamiętniając zwyczaj wróżb,w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa.   
    Klasy I-II bawiły się z wychowawcami na sali korekcyjnej. W salach były wróżby: przestawianie butów, kubeczki z niespodzianką,skórka z jabłka i pierwsza litera przyszłej żony lub męża itp. 
    Impreza andrzejkowa była magiczna i bardzo taneczna.

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2014

Pluszowy miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów.

Co roku w listopadzie przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 roku. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt – zapalony myśliwy – nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Światowy Dzień Pluszowego Misia był znakomitą okazją, aby przybliżyć przedszkolakom literaturę, której bohaterami są misie. 
        Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły pod kierunkiem pani Stanisławy Ślązak zorganizowała również  Światowy Dzień Pluszowego Misia. Celem tego święta jest:
-kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i artystycznych
-kształtowanie poczucia szacunku dla zabawek i książek
-rozwijanie aktywnej postawy w czasie spotkania
-zachęcanie do słuchania i czytania książek o określonej tematyce.
       Pluszowymi misiami bawią się dzieci na całym świecie od wielu, wielu lat. Bajki o Misiu Uszatku czy Kubusiu Puchatku konkurują obecnie z bohaterami kreskówek o obco brzmiących imionach. Mimo to pluszowego misia kochają wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli.

Andrzejki u 5-latków

25 listopada 2014r. w oddziale przedszkolnym odbyły się Andrzejki. Dzieci poznały tradycyjne wróżby andrzejkowe, odlewały również figurki woskowe. Tańcom i hulankom nie było końca. Dzieci niechętnie opuszczały swoją salę. W spotkaniu licznie uczestniczyli rodzice, którzy przygotowali wspaniały poczęstunek. Chcesz zobaczyć więcej, obejrzyj zdjęcia.

Finał konkursu „Super Speller – dyktando z języka angielskiego”.

20 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Publicznych w Moniatyczach został przeprowadzony II etap konkursu „Super Speller – dyktando z języka angielskiego”. W finale wzięli udział uczniowie z sześciu szkół gimnazjalnych gmin wiejskich z terenu powiatu hrubieszowskiego. Szkoły reprezentowali poniżej wymieni uczniowie wraz z swoimi nauczycielami:
1. Zespół Szkół w Hulczu, nauczyciel pani Tatiana Jarmoszczuk, uczniowie:  Adriana Baran, Dominik Głuszczak;
2. Zespół Szkół w Strzyżowie nauczyciel pani Nina Maluk, uczniowie: Aleksandra Sagadyn, Ewa Bożek;
3. Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z siedzibą w Jarosławcu nauczyciel pani Ewelina Sobowicz, uczniowie: Natalia Gadzicka, Dorota Wrzyszcz;
4. Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Trzeszczanach, nauczyciel pani Weronika Kisielewicz, uczniowie: Łukasz Baran, Karolina Wiśniewska;
oraz szkoły organizujące:
5. Zespół Szkół w Horodle, nauczyciel pani Katarzyna Bajerczak, uczniowie: Magdalena Magierka, kl. I, Cezary Fornal, kl. II a
6. Zespół Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach, nauczyciel pani Iwona Podglaska-Pańko, uczniowie: Patrycja Jastrzębska, kl. I b, Piotr Biber, kl. III.
     Konkurs miał na celu wyłonienie talentów w dziedzinie znajomości języka angielskiego poprzez napisanie przez uczniów dyktanda. Etap finałowy wyłonił zwycięzców:

Miejsce I – Adriana Baran
Miejsce II – Magdalena Magierka
Miejsce III – Aleksandra Sagadyn

    Sponsorami nagród były szkoły organizujące oraz wydawnictwo Oxford University Press.
    Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom oraz życzmy dalszych sukcesów. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów i zaangażowanie w uczestnictwo w konkursie.

Narodowe Święto Niepodległości

W listopadzie 2014 roku uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli we mszy swietej w intencji ojczyzny. Następnie zapalili znicze przy pomniku Poległych w Obronie Ojczyzny. kilka dni później w Zespole Szkół w Horodle odbyła się uroczysta część artystyczna przygotowana z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród pięknych wierszy i patriotycznych pieśni, które zaprezentowali uczniowie znalazł się także czas na chwilę refleksji na temat wartości słów: „Bóg, Honor, Ojczyzna”  we współczesnym świecie. Całość akademii uświetnił krótki film przypominający najważniejsze wydarzenia z bogatej historii Polski. Podczas uroczystości zapłonął także Ogień Niepodległości, który 5 listopada odebrali harcerze z 2 Harcerskiej Drużyny Służby Granicznej od Sztafety Niepodległości Hufca Zgierz. Część artystyczną przygotowały Panie Anna Kozar, Agnieszka Łaskarzewska oraz Pan Robert Jerzyna. Piękną  dekorację oraz okolicznościowe kotyliony wykonały Panie Marzanna Szumska i Stanisława Ślązak.

Piękno odchodzącej Jesieni

Czy można zatrzymać jesień? Tak i sposób na to wcale nie jest trudny. Udowodnili to uczniowie z klasy II a, pracujący pod kierunkiem pani Haliny Jeżyny. Okazało się, że nie potrzeba wiele, by nastrój, pogoda ducha i ciepłe jesienne słońce powróciły do nas nawet podczas zimnego i długiego popołudnia.
Wstępem do czarowania jesienią była pogadanka przedstawiona przez wychowawcę klasy II a na temat „Rola pamięci w procesie kształcenia u dzieci w wieku młodszym”. Celem wykładu było podkreślenie znaczenia ćwiczeń pamięciowych. Zwrócono uwagę na to, jak ważnym elementem w procesie nauczania jest uczenie się wierszy na pamięć. Dzięki temu rozwija się u dziecka zdolność skupiania uwagi przez dłuższy czas na tym, co powinno zapamiętać, ćwiczy się umiejętność przypominania sobie tego, co jest potrzebne w danym momencie.
Wiersze jesienne, muzyka i taniec stanowiły całość jesiennego przedstawienia, jakie dzieci zaprezentowały zebranym gościom, czyli rodzicom i Dyrekcji Zespołu Szkół w Horodle- Panu Arnoldowi Bogowskiemu i Pani Agnieszce Harpeniuk.
W przygotowania scenografii i kostiumów włączyli się rodzice i uczniowie, którzy to zadanie potraktowali jako wspólną zabawę i okazję do spędzenia razem wolnego czasu.
Kolejną taką okazją były zajęcia plastyczne, podczas których rodzice wraz z dziećmi utrwalali jesień na kartonach i w bukietach wykorzystując różne techniki plastyczne i materiały przyrodnicze.

Na zakończenie zaproszono do udziału w kolejnych odsłonach Teatru o porach Roku.

Spotkanie z przedstawicielem IPN

W dniu 18.11.2014r. Placówka SG w Horodle zorganizowała spotkanie z Leonem Popkiem – dr historii, organizatorem wystaw i sesji poświęconym dziejom Wołynia. Autorem i współautorem 21 książek i ponad 180 artykułów poświęconych głównie tematyce wołyńskiej. Miejscem spotkań były dwie szkoły Zespół Szkół w Horodle i Zespół Szkół w Strzyżowie.

Tematem wykładu była ,,Sytuacja ludności polskiej na Wołyniu w trakcie II wojny światowej’’, autor przybliżył również na czym polegała ekspedycja archeologiczna na Wołyniu w której udział wzięli funkcjonariusze kilku oddziałów Straży Granicznej. Funkcjonariusze placówki zaprezentowali również wystawę pt. ,,2014 rokiem Żołnierzy Wyklętych’’ zawierającą 40 biogramów cichych bohaterów często żyjących w ukryciu lub na obczyźnie w powojennych czasach. Wystawa do końca roku będzie prezentowana w kilku okolicznych szkołach.

Konkurs czytelniczy

W chwili kiedy czytelnictwo jest problemem ogólnospołecznym, należy w uczniach od najmłodszych lat zaszczepiać potrzebę i chęć czytania. Należy uświadamiać dzieciom, że książka jest zawsze modna. To właśnie ONA rozbudza wyobraźnię, pozwala poznawać świat, jest wiarygodnym źródłem wiedzy. To dzięki książce możemy miło spędzić czas wolny. Książka nigdy nas nie zawiedzie – jest naszym najlepszym przyjacielem. Po to aby komputery, telewizja i prasa młodzieżowa nie wyparła książki, warto docierać do czytelnika indywidualnie, rozmawiać o literaturze, organizować imprezy czytelnicze, konkursy.  Żadna cywilizacja nie może istnieć bez słowa drukowanego w postaci książki. Więc dbajmy o to WSZYSCY. 
Nauczycielka biblioteki Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły pani Stanisława Ślązak  zorganizowała  dla  uczniów  klas  II konkurs czytelniczy pt.” Kubuś Puchatek i jego przyjaciele”. Celem konkursu było utrwalenie wiadomości o bohaterach książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek”, wykorzystanie tekstu literackiego do zabawy, propagowanie utworów klasyków literatury dziecięcej, integrowanie zespołów klasowych oraz kształcenie umiejętności  pracy w grupach . Dzieci zmagały się z różnymi konkurencjami tj. krzyżówki, wykreślanki, szyfry wyrazowe, szarady, odgadywaniem postaci przedstawionych na rysunkach.
 Najlepszą drużyną w klasie II „b” okazał się zespół w składzie: Ania Aronowska, Klaudia Ciężka, Natalia Kowalczuk, Karolina Jańczuk.
Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie :Michał Kowalczuk, Jakub Zając, Błażej Wlach, Jarosław Bednarczuk.
Trzecie miejsce egzekwo zajęły drużyny: Jarosław Mochnaczewski, Gabriel Reguła, Kamil Sułkowski, Mateusz Wierzbicki oraz drużyna w składzie: Romak Katarzyna, Alan Jonak, Anna Juźwiak, Julia Kiryk.
Najlepszą drużyną w klasie II”a” okazał się zespół w składzie Kacper Pańko, Jaś Lickindorf, Bartek Kalinowski, Szymon Dudka, Michał Wężyk.
Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie Magda Haczkiewicz, Anna Makowska, Klaudia Kasprzak, Anna Jaros.
Trzecie miejsce zajęła drużyna w składzie Aleksandra Urbańczyk, Daria Adamczyk, Eliza Tymoszuk, Amelka Tyczyńska.
Miejsce czwarte zajął zespół w składzie : Jakub Bogucki, Tomasz Pochylczuk,  Bartek Żuk, Rafał Brzezicki.
Odbył się również konkurs czytelniczy pt.”Z książką za pan brat ” w klasie IV „a”. Pytania dotyczyły znajomości bajek , baśni oraz legend tj. Calineczka, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Koziołek Matołek, wiersze J.Tuwima i J. Brzechwy oraz innych znanych i lubianych przez dzieci.
I miejsce zdobyła Rudawska Julka
II miejsce – Petrycka Eliza
III miejsce Mochnaczewska Małgorzata
IV miejsce – Sobiłło Mateusz.

Halloween

Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju AllHallow’sEve. W XIXw. przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy lub  czarownice. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze mówiąc „trick-or-treat” czyli ”cukierek albo psikus”.
W październiku  w  naszej szkole odbył się konkurs Halloweenowy organizowany przez nauczycieli języka angielskiego panie Annę Kusiak, Katarzynę Bajerczak, Aleksandrę Jerzynę oraz Pana Bartłomieja Kusiaka. Chętni uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Publicznego mieli za zadanie przygotować dynię, która jest symbolem  tego święta lub plakat informacyjny.

       Za najciekawszą dynię przyznaliśmy trzy miejsca:

I miejsce –   Katarzyna Aronowska,  kl. IV A SP

II miejsce – Adam Zając, kl.V SP

III miejsce – Dominik Duma oraz Bartłomiej Gajewski, kl.IIB  GP

      W kategorii plakat informacyjny:

I miejsce – Małgorzata Bojarska, kl.VI SP

II miejsce – Izabela Mrozowska, kl.IV A SP

III miejsce – Marlena Rydel, kl. VI B SP

       Serdecznie gratulujemy!!!!!!!!!