ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

22 czerwca 2018 r. odbyło się  oficjalne zakończenie roku szkolnego 2017/2018 r. Uroczystość rozpoczęła się mszą św.  w kościele parafialnym. Następnie cała społeczność szkolna spotkała  w sali gimnastycznej na apelu podsumowującym całoroczną pracę.
Dyrektor Zespołu Szkół w Horodle – pan Jan Hajkowski w swoim przemówieniu przypomniał największe sukcesy mijającego roku, wymienił dokonane inwestycje, dziękując obecnym na uroczystości – wójtowi Gminy Horodło – panu Krzysztofowi Bożkowi oraz Przewodniczącemu Rady Gminy – panu Pawłowi Kłosińskiemu za życzliwość i wsparcie. Szczególne słowa uznania skierował też do nauczycieli i rodziców, dziękując za efektywną współpracę i zaangażowanie w życie szkoły.  W swoim wystąpieniu pan dyrektor pogratulował uczniom wyników w nauce i życzył udanych wakacji. Następnie wręczone zostały świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za wysokie wyniki w nauce, pracę na rzecz szkoły, osiągnięcia sportowe oraz statuetki „Oskarów” dla uczniów osiągających czołowe miejsca w konkursach i zawodach na szczeblu powiatowych.

LAUREACI KONKURSU „TEENAGERS IN ACTION” W WARSZAWIE

W dniach 14 – 15 czerwca 2018 r. uczniowie III klasy gimnazjum, zaangażowani w realizację programu językowego Youngster uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Była to nagroda za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie „Teenagers in action”.
Pierwszy dzień wycieczki Youngsterowicze spędzili na wędrówce po stolicy szlakiem miejsc szczególnie ważnych dla polskiej historii i kultury. Trzecioklasiści poznawali ciekawostki związane z Warszawą, spacerując wraz z przewodnikiem Krakowskim Przedmieściem, uliczkami Starego Miasta i podziwiając piękne warszawskie zabytki: Barbakan, Zamek Królewski oraz pomniki – symbole stolicy: Kolumnę Zygmunta i Syrenkę. Miłą ucieczką od stołecznego gwaru i tłumu turystów była wizyta w Łazienkach Królewskich – oazie ciszy w zgiełku Warszawy. Jak się okazuje Łazienki to nie tylko niezwykłe ogrody, piękne alejki, ale też wiele pomników i niezwykłych rzeźb, w tym ta najbardziej znana – poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Po pełnym wrażeń dniu przyszedł czas na chwilę odpoczynku w miejscu zakwaterowania – hotelu Premiere Classe, a później wizytę w Teatrze Muzycznym „Roma”. „Piloci” – musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową – podbiła serca publiczności zapierającymi dech w piersiach efektami i wspaniałą ścieżką dźwiękową.
Kolejny dzień wycieczki wypełniły atrakcje bardziej współczesne, ale bynajmniej nie przyziemne. Dużo pozytywnej energii dostarczyła wszystkim wizyta w parku tampolin „Stacji Grawitacja”. Youngsterowicze świetnie się bawili, pokonując tor przeszkód Ninja, szalejąc na boisku trampolinowym czy walcząc z siłą grawitacji na ściance wspinaczkowej. Następnie podziwiali panoramę Warszawy z tarasów widokowych znajdujących się na 30. pietrze Pałacu Kultury i Nauki, najwyższej budowli w Polsce. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w „Room Escape”. Uczestnicy zabawy zamknięci w„Pokoju Przyszłości”, musieli się wydostać stamtąd w ciągu 60 minut. Na szczęście 2 minuty przed upływem czasu udało im się odnaleźć wskazówki do wyjścia i dzięki temu, bez przeszkód, zmęczeni, ale zadowoleni mogli ruszyć w drogę powrotną do domu.
Wycieczka do Warszawy była ostatnim Youngsterowym spotkaniem w takim gronie. W przyszłym roku kolejna grupa uczniów będzie mogła doskonalić swoje umiejętności językowe na zajęciach pozalekcyjnych finansowanych przez Fundację Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, realizować ciekawe projekty i wziąć udział w konkursie „Teenagers in action”. Kto wie, być może też zdobędą główną nagrodę i pojadą na ciekawą wycieczkę? Tegorocznym laureatom – Kasjanie Błocian, Michałowi Gruszce, Krystianowi Młynarczykowi, Maciejowi Patyjewiczowi, Piotrowi Petryckiemu i Patrycji Woźnicy – jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

KOLEJNY SUKCES Z HISTORII UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historycznym „ Wolna- Niepodległa”, organizowanym pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie i osiągnęli w nim bardzo wysokie wyniki.
Laureaci konkursu:
W kategorii Szkoły Podstawowe:
I miejsce: Michał Bielecki kl. VII
W kategorii gimnazja:
III miejsce: Krystian Młynarczyk kl. III
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce : Cezary Fornal
 Wręczenie nagród rzeczowych i podziękowań odbyło się podczas uroczystej gali, która miała miejsce 14 czerwca w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim Delegatura Zamość.

DZIEŃ MAMY I TATY W KLASIE I

12 czerwca 2018 r. klasa I razem z wychowawczynią panią Barbarą Klamer świętowała bardzo ważny dzień, a mianowicie Dzień Mamy i Taty. Swoją obecnością zaszczycili nas pani dyrektor Agnieszka Harpeniuk oraz najważniejsi tego dnia Rodzice. Dzięki uprzejmości pań bibliotekarek Renaty Mochnaczewskiej i Bożeny Gruszki nasza uroczystość odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Horodle. Przygotowane wiersze i piosenki bardzo się naszym gościom podobały, o czym świadczył uśmiech na twarzy i łzy wzruszenia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom tej niezwykłej uroczystości.


NOC BIBLIOTEK

    8 czerwca 2018 roku na terenie naszej szkoły odbyła się „Noc Bibliotek”, pełna atrakcji wieczorno – nocna akcja promująca czytelnictwo. W związku z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości, jaki przypada na ten rok hasło przewodnie imprezy brzmiało „RzeczpospoCzyta”.
     Przybyli na spotkanie uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli wziąć udział w zabawie, pt. „Flirt z Niepodległą”, której konwencja oparta była na popularnej grze towarzyskiej, zaś treść kart, jakimi wymieniali się uczestnicy stanowiły cytaty z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 roku oraz z wierszy patriotycznych. Każdy mógł spróbować swoich sił w odczytywaniu „łamańców językowych” – tekstów zawierających zestawienia wyrazów podobnie brzmiących, a przez to trudnych do wymówienia.
    W ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyło się też wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych przy ognisku. Całość zakończyła plenerowa projekcja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.
    Z opinii uczestników imprezy wynika, że to niekonwencjonalne spotkanie z polską literaturą i historią przypadło im do gustu. Miejmy nadzieję, że za sprawą „Nocy Bibliotek” czytelnicy wrócą do biblioteki również w dzień i będą wracać w kolejne dni…

RODZINA DLA NIEPODLEGŁEJ

    8 czerwca 2018 roku odbył się doroczny piknik rodzinny połączony z obchodami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Zgodnie z hasłem przewodnim: „Rodzina dla Niepodległej” przygotowane atrakcje – oprócz waloru integracyjnego i zabawowego – miały też wymiar patriotyczny.
   Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których wraz z rodzicami przygotowywały kotyliony patriotyczne, chorągiewki w barwach narodowych oraz biało – czerwone czapeczki.
    Punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczął się Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Tym samym nasza społeczność szkolna włączyła się w próbę bicia rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących poloneza. Uczestnicy przedsięwzięcia przez 7 minut 26 sekund tańczyli w rytm muzyki Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz”. Taneczny korowód stanowiły 54 pary, a wśród nich przedstawiciele dyrekcji, nauczycieli, uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.
   Zaraz po odtańczeniu poloneza odbył się bieg „100 x100”. Wzięły w nim udział cztery 25 – osobowe drużyn, które rywalizowały ze sobą w biegu sztafetowym na dystansie 100 metrów. Ostatnim patriotycznym akcentem imprezy było wypuszczenie w powietrze stu biało – czerwonych balonów, symbolu celebrowania 100 – lecia niepodległości naszego kraju.
  Podczas pikniku rodzinnego, oprócz przedsięwzięć wpisujących się w obchody jubileuszu, zaplanowano też atrakcje dla najmłodszych. Od samego rana wszystkie spragnione wrażeń dzieci mogły wyładować swoją energię na dmuchanym placu zabaw, korzystając ze ścianki wspinaczkowej, karuzeli, dmuchanej zjeżdżalni i dżungli.
   Nieco starsi uczniowie mogli z kolei spróbować swoich sił w trakcie rozgrywek sportowych. W turnieju piłki siatkowej I miejsce zajęła drużyna I klasy liceum, II miejsce wywalczyła klasa III gimnazjum, a III przypadło w udziale klasie II liceum.
    Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej brali udział w turnieju piłki nożnej. Wśród dziewczyn najlepsza okazała się drużyna z klasy V b, II. miejsce wywalczyła klasa VI, III. miejsce zajęły dziewczęta z klasy IV b. Wśród chłopców I miejsce zdobyła drużyna z klasy VI, II. miejsce zajęła klasa IV b, a III miejsce Va.
   W trakcie pikniku nie zapomniano też o poczęstunku w postaci grillowanych kiełbasek, szaszłyków, przepysznych pierogów, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Matcza, smakowitego ciasta od Koła Gospodyń z Horodła, lodów i napoi.
   Bez wątpienia piknik rodzinny  na długo pozostanie w pamięci jego małych i większych uczestników, a nie mógłby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie i wsparcie otrzymane ze strony licznie przybyłych na tę uroczystość rodziców. Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!

SZKOŁA PRZETRWANIA

5 – 6 czerwca 2018 roku uczniowie klasy 3 gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe survivalowym.
5 czerwca o godzinie 6.15 młodzież wyjechała na 2-dniowe zajęcia na zieloną szkołę do Janowa Lubelskiego. W programie oprócz zajęć terenowych, survivalowych znalazły się także zajęcia geografii, biologii oraz edukacji dla bezpieczeństwa.
Pierwszymi zajęciami był marsz na orientację oraz przeprawa przez teren bagienny. Marsz pozwolił uczestnikom na wykazanie się pomysłowością, umiejętnością czytania map, posługiwania się kompasem, orientacji w terenie oraz współdziałania w grupie przy rozwiązywaniu zadań logicznych i praktycznych, np. maskowania się.
Przeprawa przez teren bagienny była ekscytująca, pełna wrażeń.
Kolejnymi zajęciami był paintball. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy a spośród nich wyłoniły się dwie drużyny, które rywalizowały ze sobą o zwycięstwo na polu boju. Zabawa była ekscytująca.
Wieczorem o godz. 21.00 uczestnicy wyruszyli z instruktorem na marszobieg po lesie z licznymi punktami orientacyjnymi, na których rozwiązywali zagadki z wiedzy ogólnej.
Następnego dnia o godz. 9.00 wyruszyli na spływ kajakowy, który dostarczył niesamowitych wrażeń.
Czas spędzony w kajaku był doskonałym miernikiem wytrwałości i kondycji fizycznej. Spływ rzeką trwał 4 godziny. Dla wszystkich uczestników była to niezapomniana przygoda, która umożliwiała spotkanie z rzadkimi gatunkami ptaków (żurawie, bociany czarne, bąki), ssaków (bobry, wilki, wydry).
Po obiedzie uczniowie uczestniczyli w wyprawie samochodami terenowymi po bezdrożach leśnych, piaskowych pagórkach i rowach.
Młodzież wróciła zadowolona, szczęśliwa i czekająca na następne takie wycieczki.

INTEGRACYJNO – EDUKACYJNA WYCIECZKA DO LUBLINA

30 maja 2018r. uczniowie klasy VII i VI szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce integracyjno – edukacyjnej do Lublina.
Na początku odwiedzili Ogród Botaniczny UMCS – spacerując z przewodnikiem po ogrodzie poznawali nowe gatunki roślin, rzadkie okazy, a także rośliny chronione i zagrożone wyginięciem. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do klubu sportowego Masters, gdzie miło i aktywnie spędzili czas, grając w kręgle. Kolejnym punktem na trasie wycieczki był obiad w centrum handlowym Atrium Felicity i seans filmowy HAN SOLO: GWIEZDNE WOJNY – HISTORIE.
Opiekę nad uczniami sprawowały: Joanna Grzeszczuk, Iwona Słupska i Stanisława Ślązak.

WYCIECZKA DO LUBLINA

28 maja 2018 r. odbyła się wycieczka do Lublina, w której udział wzięło 15 uczniów szkoły podstawowej wraz z opiekunami: panią Irminą Klamer i panią Anetą Brzyską.
Spragnionym wrażeń drugoklasistom i ich kolegom niestraszna była długa droga, która minęła w okamgnieniu.
Pierwsze kroki uczniowie skierowali do skansenu – Muzeum Wsi Lubelskiej. Tam wspólnie z przewodnikiem oglądali wnętrza starych, wiejskich chat i ich obejścia. Dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, jak żyli i czym zajmowali się mieszkańcy wsi sto i więcej lat temu. Duże wrażenie zrobił na wszystkich kościół z cmentarzem, przydrożne kapliczki, czworaki raz dworek, który pięknie prezentował się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Kolejnym interesującym elementem spaceru po niezwykle urokliwym terenie była wizyta w olejarni, a także w warsztacie garncarskim. Wszystkim bardzo spodobał się duży wiatrak, zbudowany w stylu holenderskim, a pochodzący z Zygmuntowa.
Kolejnym punktem programu był Ogród Botaniczny UMCS. Po przywitaniu się z przewodnikiem, dzieci udały się na spacer alejami pełnymi różnorodnych roślin, zachwycających swoimi barwami  i zapachami. Niesamowite wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta w szklarni. Tam dzieci mogły podziwiać piękno roślin egzotycznych, niespotykanych w naszych warunkach klimatycznych.
Po sytym obiedzie w Restauracji ” Na Rogatce”przyszedł czas na oczekiwaną przez dzieci główną atrakcję wyjazdu – park linowy i trampolin ” Mania Skakania”. O godzinie 16.00 profesjonalni instruktorzy przeprowadzili rozgrzewkę, a także zapoznali  uczestników z regulaminem sali oraz zasadami bezpieczeństwa. Następnie pod ich czujnym okiem rozpoczęła się niecodzienna lekcja wychowania fizycznego. Dzieci mogły wspinać się po ściance, skakać, zjeżdżać z linki, grać w siatkówkę, wrzucać piłkę do kosza oraz trenować ewolucje, lądując bezpiecznie w basenie z gąbkami. Zabawa była przednia, nawet nie wiadomo, kiedy minęły dwie godziny.  Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało dzieciom wyładowanie emocji, pozwoliło naładować się pozytywną energią oraz pozytywnie wpłynęło na integrację grupy.
Zmęczeni, ale bogatsi o nową wiedzę i zadowoleni o godzinie 20.30 wszyscy szczęśliwie dotarli na parking szkolny, gdzie czekali już rodzice. Wycieczka była udana, nie brakowało uśmiechu i dobrej zabawy. 
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że muszą to wkrótce powtórzyć. 

III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NATUR- CHEM

29 maja 2018 roku w Zespole Szkół w Horodle odbył się III Międzyszkolny Konkurs „Natur-Chem”. Uczniowskim zmaganiom patronowali Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wójt Gminy Horodło.
Konkurs miał na celu propagowanie i rozwijanie zainteresowań chemią i biologią wśród uczniów szkół gimnazjalnych, zwrócenie uwagi na rangę tych przedmiotów oraz zapewnienie rywalizacji w dziedzinie wiedzy chemicznej i biologicznej.
Konkurs składał się z dwóch części: testu wiedzy oraz  konkurencji zespołowej, którą była gra „1z 10”.

W kategorii uczniów klas drugich I miejsce zajęła Milena Rychel z Gminnego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Kozodawach, zaś w kategorii klas trzecich I miejsce zajęła Oliwia Łoś z Gimnazjum Publicznego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu.

W konkurencji zespołowej zwyciężyła drużyna z Gimnazjum Publicznego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu.

W kategorii drużynowej szkoły uzyskały następujące miejsca:

miejsce I – Gminne Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Kozodawach

miejsce II –  Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu i ex quo             Gimnazjum Publiczne im. Królowej Jadwigi w Horodle

miejsce III – Gminne Gimnazjum w Moniatyczach.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich nauczycielom.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie sponsorom, do których należą:
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie,
Computer Service Hrubieszów – Piotr Kossowski
Centrum Druku BRUNO w Hrubieszowie – Agnieszka i Tomasz Brudnowscy
Hurtownia Spożywczo- Przemysłowa z Werbkowic – Jerzy Rybczyński  
Piekarnia Trzeszczany – Dariusz Skiba