VI JESIENNY BIWAK „NA START”

W dniach 24 – 25 listopada na terenie szkoły odbył się coroczny biwak harcerski.

Impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez szkoły i drużyn harcerskich działających przy Zespole Szkół w Horodle ma charakter wychowawczy, edukacyjny i integracyjny. Tematem przewodnim tegorocznego biwaku była „Moja Mała Ojczyzna”. We wspólnym ognisku, zagorzałych dyskusjach, świecowisku oraz śpiewaniu pieśni harcerskich udział wzięła 2 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska oraz chętni uczniowie Zespołu Szkół w Horodle. Uczestnicy biwaku zdobyli informacje na temat Horodła i jego okolic, ciekawych miejsc, historii, legend horodelskich.

Przygotowane atrakcje przypadły uczniom do gustu, mimo zmęczenia wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wracali do domu, żałując, że noc minęła tak szybko.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada 2017 r. za sprawą uczestników programu językowego Youngster cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.
Święto obchodzone jest od 1973 roku jako Word Hello Day, ale w Polsce dopiero od kilku lat zdobywa popularność. Obchodzenie tej uroczystości jest wyjątkowo miłe i przyjemne: wystarczy 21 listopada pozdrowić lub zrobić coś miłego dla dziesięciu osób.
W zamyśle, dzień ten ma przypominać, że wzajemna życzliwość to początek i podstawa budowania pokoju i owocnych relacji międzyludzkich.
Mimo że za oknem szaro i smutno, w Zespole Szkół w Horodle było gwarno i wesoło. Uczniowie klasy III gimnazjum, rozdając wszystkim naklejki w postaci uśmiechniętych buziek, zachęcali do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia. Losowanie pozytywnych myśli wywoływało uśmiech na twarzy każdego, nawet największego ponuraka, a kolorowe balony wręczane najmłodszym dały im wiele radości, a także ubarwiły i rozjaśniły ten wyjątkowo pochmurny i deszczowy dzień.
Pamiętajmy, że bycie uprzejmym i życzliwym nic nie kosztuje, a sprawia, że życie staje się łatwiejsze. Warto być życzliwym przez cały rok, nie tylko od święta.

21 JESIENNY KONKURS RECYTATORSKI

Listopadowe dni przyniosły ze sobą baśniowy nastrój z poezji Leśmiana, bo właśnie ona była patronką kolejnej już edycji konkursu recytatorskiego organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. W eliminacjach gminnych przeprowadzonych 09 listopada 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle wzięli udział: Anna Aronowska z klasy V b, Gabriela Grabowska z klasy VI, Małgorzata Mochnaczewska i Izabela Mrozowska z klasy VII oraz Paweł Jerzyna z klasy II gimnazjum i Katarzyna Mochnaczewska z I liceum. Do etapu powiatowego, który odbył się 15 listopada, zakwalifikowali się: Gabriela Grabowska, Izabela Mrozowska i Paweł Jerzyna. Laureatkami eliminacji powiatowych zostały Gabriela Grabowska i Izabela Mrozowska, które reprezentowały naszą szkołę i powiat w Turnieju Wojewódzkim 21 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.

REGIONALNY KONKURS CZYTELNICZY „BOOKTALKING, CZYLI GAWĘDA O KSIĄŻCE”

25 października 2017 r. odbyły się powiatowe eliminacje konkursu „Booktalking czyli gawęda o książce” organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły – Michał Bielecki z klasy VII szkoły podstawowej i Paweł Jerzyna z klasy II gimnazjum. Obydwaj przygotowali ciekawe prezencje o swoich ulubionych książkach. Do drugiego etapu zakwalifikował się Paweł Jerzyna, który 15 listopada reprezentował naszą szkołę na etapie regionalnym, gdzie otrzymał wyróżnienie.

Cieszymy się, że sztuka czytania ma swoich miłośników. Gratulujemy Pawłowi i życzymy dalszych sukcesów!!!

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

10 listopada 2017 r. w Zespole Szkół w Horodle odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych, przypomina o tym, że Polska nie zawsze była wolnym i suwerennym krajem. Przygotowany z tej okazji montaż słowno – muzyczny był wyrazem hołdu dla tych, którzy polegli w boju lub podejmowali inne działania narodowowyzwoleńcze. Uświadomił także zebranym, że to w ich rękach złożony jest los naszego kraju i każdy ponosi za niego odpowiedzialność.

Rocznicowe uroczystości podniosły rangę innego wydarzenia, które miało miejsce tego dnia, a mianowicie ślubowania i pasowania klas pierwszych. Każde dziecko, rozpoczynając naukę, z niecierpliwością czeka na ten moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Uroczystość poprzedza wiele przygotowań. Uczniowie poznają szkołę, kolegów, swoje prawa i obowiązki. I w końcu nadchodzi ten dzień….

Wszystkim pierwszakom życzymy samych sukcesów w nauce!

CEZARY FORNAL WŚRÓD NAJLEPSZYCH!

        W dniu 07 listopada 2017 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Do grona 237 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego należy uczeń

Liceum Ogólnokształcącego w Horodle – Cezary Fornal.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniom szkół średnich (kończących się egzaminem dojrzałości), którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w szkole średnią ocen.

HARCERZE ODEBRALI OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

5 listopada harcerze 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej działającej w Zespole Szkół w Horodle odebrali Ogień Niepodległości przywieziony z Ukrainy przez Sztafetę Ognia Niepodległości.

Piękna tradycja Sztafety Ognia Niepodległości została zapoczątkowana w 2000 roku przez harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Zgierz. Każdego roku grupa 12 osób udaje się do Kostiuchnówki – niewielkiej miejscowości na Wołyniu, gdzie w dniach 4 – 6 lipca 1916 roku odbyła się bitwa z udziałem Legionów Polskich dowodzonych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego – by tam uporządkować groby polskich żołnierzy.

Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień z mogiły na cmentarzu w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką i rozpoczynają 700 kilometrową sztafetę rowerową. Ogień Niepodległości za pośrednictwem sztafety dociera do wielu miast, aby ostatecznie zapłonąć podczas uroczystości państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie 11 listopada.

Ogień  Niepodległości  ma  ochronić  od  zapomnienia  pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, dzięki któremu możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce. Odebrany przez horodelskich harcerzy ogień zapłonie podczas uroczystego apelu z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

W dniach 27 – 28 października 2017 r. młodzież liceum wraz z wychowawczynią – panią Jadwigą Jastrząb – Pakułą i opiekunem – panem Dariuszem Tuzem uczestniczyła w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, połączonej ze zwiedzaniem muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i zamku w Ogrodzieńcu.

Pierwszego dni wycieczki maturzyści odwiedzili Oświęcim, by tam na terenie byłego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii. Wsłuchując się w słowa przewodnika, uczniowie zwiedzali baraki więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów i oglądali ekspozycje upamiętniające ofiary Holokaustu. Wizyta w obozie zagłady była dla wszystkich dużym przeżyciem, pobudziła do refleksji nad tym, do czego może być zdolny człowiek i stanowiła lekcję, którą z pewnością maturzyści zapamiętają na długo.

Następny dzień wyprawy rozpoczął się od spaceru po ruinach malowniczego zamku w Ogrodzieńcu, niemego świadka wielu wydarzeń historycznych oraz miejsca ekranizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy. Później maturzyści wyruszyli w drogę do Częstochowy – głównego celu swojej pielgrzymki. W klasztorze na Jasnej Górze wypełnionym setkami młodych ludzi, trzecioklasiści mogli powierzyć Matce Bożej intencje, z jakimi przyjechali. Był to czas na wspólną modlitwę, udział w nabożeństwie drogi krzyżowej oraz mszy świętej sprawowanej w intencji maturzystów. Po Apelu Jasnogórskim licealiści pełni wrażeń i niezwykłych przeżyć ruszyli w drogę powrotną do domu.

Udział w pielgrzymce był okazją do wspólnej refleksji nad własną przyszłością, modlitewnego skupienia oraz przyniósł nowe siły, motywację do nauki i pozytywnego działania – teraz czas na wytrwałą pracę nad sobą.