,,Czucie i wiara silniej mówi do mnie. Niż mędrca szkiełko i oko…”

     Jak się okazuje to nie do końca tak jest. W klasie III b w ostatnich dniach na zajęciach kształtujących umiejętności przyrodnicze to właśnie nasze oczy i szkiełka były najważniejsze. Obyło się oczywiście bez ,,starców”, gdyż to  nasi młodzi odkrywcy ochoczo zabrali się do pracy.
Badaliśmy ruch obiegowy i ruch obrotowy Ziemi wykorzystując dostępne nam materiały czyli na przykład pomarańczę, lampę i globus. Wszyscy uczniowie chcieli brać  w doświadczeniach. Wykonali potem różne prace plastyczne pokazujące ,,Tajemnice Kosmosu”, ,,Układ Słoneczny”.
W trakcie naszych cyklicznych spotkań w GBP w Horodle ćwiczyliśmy umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji min.: słowników, encyklopedii.
    Już wkrótce wyruszamy w dalszą podróż aby odkryć inne tajemnice…

Wielce godni żakowie, Biesiadowali na zdrowie!

     W sobotę, 14 stycznia 2017 roku,  młodzież klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Horodle bawiła się na balu studniówkowym. Zgodnie ze zwyczajem  studniówka rozpoczęła się polonezem w tradycyjnych strojach szkolnych. Tegorocznych maturzystów oraz  wszystkich zaproszonych gości  powitał dyrektor szkoły – pan Jan Hajkowski.            „ – Droga Młodzieży! Życzę wam powodzenia, a przede wszystkim odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi w wymarzonym kierunku. Miejcie odwagę marzyc i mierzyć daleko, realizować swoje plany oraz z nadzieją patrzeć w przyszłość – mówił do uczniów dyrektor szkoły.

Młodzież serdeczne słowa podziękowań kierowała do wszystkich, którzy mają wkład w ich edukację. Podkreślała zasługi organu prowadzącego szkołę, dyrekcji, wychowawcy, nauczycieli i rodziców. Były kwiaty, miłe gesty i ciepłe słowa.

Wszyscy  poddali się urokowi tego balu, zgodnie z maksymą: Jest czas śmiechu (… )      i czas tańca…”

Horodło: III etap XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

W dniu 13 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Horodle odbył się III etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Spotkały się drużyny z gmin reprezentujących dwa parki krajobrazowe: Chełmski (Zespół Szkół w Sawinie, Publiczne Gimnazjum w Strachosławiu, Zespół Szkół w Wierzbicy) i Strzelecki (Gminne Gimnazjum w Moniatyczach, Zespół Szkół w Horodle).
Startujący w konkursie gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą nie tylko na temat parków krajobrazowych swojego regionu, ale również szerokim zakresem wiedzy z biologii, ekologii, ochrony środowiska i geografii. Każdą szkołę reprezentowała 4-osobowa drużyna. 
Zadaniem uczniów było rozwiązanie indywidualnie testu składajacego się z 25 pytań. Na ocenę drużyny składała się suma punktów poszczególnych jej członków.
Okazało się, że młodzież była bardzo dobrze przygotowana do konkursu – łączna punktacja poszczególnych drużyn różniła się od siebie w niewielkim stopniu.
Indywidualnie największą liczbę punktów uzyskała uczennica Zespołu Szkół w Horodle Katarzyna Mochnaczewska (przygotowująca się pod opieką p. Irminy Jonak i p. Joanny Grzeszczuk).
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się drużyny z   Publicznego Gimnazjum w Strachosławiu pod opieką p. Arkadiusza Stachowicza (Chełmski Park Krajobrazowy) i Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach pod opieką  p. Katarzyny Lewandowskiej (Strzelecki Park Krajobrazowy).

                Po zakończonych eliminacjach uczestnicy oraz organizatorzy konkursu odbyli interesującą wycieczkę po Horodle, zapoznając się z walorami historycznymi i krajobrazowymi miejscowości.

„Lokomotywa” Juliana Tuwima

W dniu 11 stycznia 2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego /grupa starsza/ oraz  z klasy I wyjeżdżały do Domu Kultury w Hrubieszowie na spektakl „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Godzinny program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, które włączały  się w recytacje utworów oraz śpiewy aktorów. Z radością i śpiewem na ustach wróciły do szkoły.

Spotkanie z pielęgniarką w świetlicy szkolnej

W ramach działań profilaktycznych świetlicę szkolną odwiedziła pielęgniarka szkolna pani Anna Dańczuk. Podczas rozmowy poruszona została kwestia higieny ciała. Głównym celem pogadanki było kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno – kulturalnych. Dzieci uzyskały praktyczne rady jak dbać o własne zdrowie.
Tematy poruszane przez panią pielęgniarkę cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w rozmowie, zadawali wiele pytań i z zaciekawieniem słuchali cennych rad pani pielęgniarki.
Dziękujemy bardzo pani Annie Dańczuk za spotkanie.

„Bezpieczni na drodze”

     Uczeń naszej szkoły Jan Lickindorf został laureatem IX edycji konkursu plastycznego  „Bezpieczni na drodze” organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu.
W konkursie uczestniczyło 85szkół podstawowych z terenie miasta i powiatu Zamościa, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa.
Celem konkursu było przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i rowerzysty.

JASEŁKA W III B

    Koniec roku w klasie III b był bardzo pracowity. Uczniowie postanowili przygotować rodzicom nastrojową, świąteczną niespodziankę czyli jasełka. Już same próby i przygotowanie kostiumów przyniosły dzieciom wiele radości .
    Rodzice, jak zwykle, nie zawiedli swoich pociech i licznie przybyli na przedstawienie. Nie przyszli oczywiście z pustymi rękoma, ale z pierogami, pasztecikami, rybą itp. Stoły uginały się od pyszności. Spotkanie z ,,klasową rodziną” było bardzo ciepłe, serdeczne i uroczyste.
    Wszystkim rodzicom bardzo dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Dar serca dla Przedszkola „Mamy siebie”

         21 grudnia ubiegłego roku uczennice naszej szkoły odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Mamy siebie” w Hrubieszowie. Dziewczynki przekazały upominki, które zakupiliśmy i przygotowaliśmy dzięki hojności pana Dyrektora Jana Hajkowskiego oraz Szkolnego Koła Caritas. Niezwykle wzruszające jasełka w wykonaniu dzieci, rodziców i nauczycieli oraz wspólna wigilia były dla nas wspaniałymi przeżyciami. Wróciłyśmy do szkoły obdarowane pięknymi choinkami i stroikami wykonanymi przez grupy przedszkolne.