Święto w gromadzie zuchowej „ Leśne Skrzaty”

       Dzieci długo czekały na ten dzień. Dla każdego zucha, to była bardzo ważna i wyjątkowa zbiórka. Odbyła się ona na biwaku 15.11.2013r. gościliśmy wiele osób, które przyglądały się ich zmaganiom.
Uroczystość  składała  się  z  trzech  części. Pierwsza z nich to próby, w których każde dziecko miało szansę pokazać innym i udowodnić sobie, że w pełni zasługuje na miano zucha. Druga część to obrzęd złożenia Obietnicy.
Była  to  bardzo  podniosła chwila o znaczeniu wychowawczym. Wypowiadanie jej w sposób uroczysty pogłębiło wolę dziecka w doskonaleniu się, wywołało pragnienie bycia dobrym zuchem.
Trzecia część to moment aprobaty przez dorosłych, tych, których dzieci najbardziej kochają i szanują, tych, którym ich umiejętności przynoszą radość, a więc spotkanie z bliskimi przy ognisku.
  Zuch i harcerze szkoły podstawowej zostali na całonocny biwak. Harcerze przygotowali zuchom wspaniałe gry i zabawy. Radości i uśmiechom nie było końca.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

Szlakiem ginących zawodów!!!

Uczniowie klasy Ib 13 listopada 2013r. uczestniczyli w wycieczce do Chełma i Pawłowa.
Zwiedzili unikatową w skali europejskiej, nieczynną już kopalnię kredy w Chełmie. W Pawłowie zaś zwiedzili MUZEUM GARNCARSTWA I BEDNARSTWA. Wzięli czynny udział w warsztatach garncarskich. Wieczorem wróciliśmy do domu wymazani glina, ale bardzo szczęśliwi.

Halloween

       Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju AllHallow’sEve. W XIX w. przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.
Oryginalnie związany jest z czarną magią i odprawianiem czarów, popularne symbole to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp. Inny znany symbol to wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami. W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze.
W październiku  w  naszej szkole odbył się konkurs Halloweenowy organizowany przez nauczycieli języka angielskiego Panią Annę Turewicz, Katarzynę Bajerczak,  Aleksandrę Jerzynę oraz Pana Bartłomieja Kusiaka. Uczniowie Gimnazjum Publicznego mieli za zadanie przygotować dynię , która jest symbolem  tego święta.

I miejsce otrzymał  Mirosław Wierzbicki, uczeń klasy II B.

 Serdecznie gratulujemy!!!!!!!!!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      11 listopada br. delegacja pocztów sztandarowych w asyście nauczycieli, uczniów i mieszkańców Gminy wzięła udział w uroczystościach z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Obchody tradycyjne zostały zapoczątkowane w kościele pw. Świętego Jacka. Mszy przewodniczył ks. Karol Stolarczyk, który wygłosił patriotyczne kazanie.  Ze  świątyni  przenieśliśmy  się   pod  Grób  Nieznanych  Żołnierzy.  Tam  uczniowie  Zespołu Szkół złożyli kwiaty i  zapalili  znicze.  Zebrani  złożyli  hołd  bezimiennym  bohaterom  poprzez  minutę  ciszy.  Spod  pomnika  kolumna  wraz z pocztami sztandarowymi oraz chorągwią kombatantów ruszyła do GOK-u, gdzie odbył się okolicznościowy koncert.

Akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania ,,Mazurka Dąbrowskiego’’. Następnie przybyli na uroczystość mieszkańcy Horodła i okolic mogli wysłuchać szeregu pieśni patriotycznych. Koncert prowadzili  Marta Szumska i Kacper Kowalczuk. Oprócz wokalistek z naszej szkoły, na scenie wystąpili też artyści z Klubu Seniora. Tego dnia w repertuarze znalazły się m.in.:  ,,Marsz Pierwszej Brygady’’, ,,O mój rozmarynie’’, ,,Deszcz, jesienny deszcz’’, ,,Wojenko, wojenko’’, ,,Marsz Polonia’’ czy też ,,Białe róże’’. Zdolnościami wokalnymi pochwaliła się też pani Anna Kozar, wychowawczyni III b
i nauczycielka historii. Ostatnią odśpiewaną pieśnią była ,,Rota’’, która spięła w klamrę całą burzliwą historię Polski.

PODZIĘKOWANIA

 

Dyrektor Zespołu Szkół w Horodle składa serdeczne podziękowanie Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Horodle za zaangażowanie w organizację wizyty partnerów z Turcji, Hiszpanii i Anglii.

ZIELONA WYSPA

        W  dniach  21 – 24  października mieliśmy niebywałą przyjemność gościć przyjaciół z zagranicy. W związku z realizacją programu Socrates Comenius naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Ceip Maestro Carmelo Ripoll (Hiszpania): Francisco Mollá Calabuig i Carles Rodríguez Carrerres , İnönü İlkokulu (Turcja): Aysun Şentürk, Emine  Ünal  oraz  Ramazan  Çakmaktepe  i Courthouse Green Primary School (Wielka Brytania): Lucy Billingham i Jennie Spare.

Do Polski trafili oni już w poniedziałek 21 pażdziernika, ale wtedy jeszcze nie było dane nam ich poznać. Nie ma co się jednak dziwić, gdyż po kilkunastogodzinnym locie nauczyciele z różnych stron świata musieli najzwyczajniej w świecie odpocząć. Dopiero drugiego dnia ich pobytu w Horodle, w trakcie uroczystego apelu mieliśmy zaszczyt oficjalnie ich powitać.

Temat tegorocznej edycji projektu Socrates Comenius brzmi: „W krainie baśni, bajek i legend”, zatem głównym punktem apelu było odczytanie znanych bajek w języku polskim i angielskim. Usłyszeliśmy na przykład streszczenie znanego ,,Pinokia’’, do którego odnieśli się nauczyciele z Hiszpanii. Opowiedzieli oni tamtejszą bajkę  o  podobnym  morale.  Nosi  ona  tytuł  ,,Piotruś  i  wilk’’  –  co  ciekawe,  w  2006  roku polscy twórcy wraz z Anglikami stworzyli jej wersję filmową i za swoją pracę zostali uhonorowani Oscarem.

Pierwszego  dnia  partnerzy  z  zagranicy  zwiedzili  cały budynek naszej szkoły – począwszy od znajdującej się w piwnicy biblioteki po świetnie wyposażone klasopracownie na najwyższej kondygnacji. Po obiedzie gości wziął pod swoje skrzydła pan Dariusz Tuz, który  oprowadził ich po zabytkach Horodła. Obcokrajowcy odwiedzili Kopiec Unii Horodelskiej, Wały Jagiellońskie, zabytkowe kościoły i park wraz z rynkiem głównym. – Nie widziałam drugiego tak zielonego miejsca – opowiadała przedstawicielka zaprzyjaźnionej szkoły z Turcji. Później nasi  zagraniczni  przyjaciele  udali się na zwiedzanie Placówki Straży Granicznej im. Majora Tadeusza Persza, a następnie odwiedzili przejście graniczne. Tego samego dnia złożyli też wizytę w Urzędzie Gminy.

Drugi dzień wizyty partnerów znowu zaczął się od apelu. Tym razem świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Podczas tej uroczystości mogliśmy podziękować naszym nauczycielom i wychowawcom za ich pracę. Ważnym wydarzeniem tego dnia było pasowanie  uczniów  klas I ze wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu. Ok. godziny 12 przenieśliśmy się z hali sportowej do klasopracowni informatycznej, gdzie nasi partnerzy przedstawiali prezentacje multimedialne poświęcone swoim szkołom. Godzinę potem goście wyruszyli do Hrubieszowa zwiedzać stolicę naszego powiatu. Zajęło to oczywiście kilka godziny, dlatego dopiero wieczorem nasi zagraniczni kompani spotkali się z lokalnymi poetami. Pani Stanisława Jeżyna przedstawiła zwiedzającym ,,Legendę  o  Horodle’’,  która  jak  dobrze  wiemy  wiązała  się   z  zarazą,  jaka niegdyś dotknęła te okolice. Inny z naszych rodzimych twórców – pan Kazimierz Dejer – miał  okazję zaprezentować swoje najnowsze dzieło: ,,Poemat horodelski’’, do którego lektury serdecznie zapraszamy (patrz link)!

Czwartek  był  ostatnim  dniem,  gdy  goście  z  Europy  wizytowali naszą szkołę. Na zakończenie swego pobytu w Horodle  mogli obejrzeć akademię z okazji Święta Szkoły i poznać najważniejsze wydarzenia z historii naszej Małej Ojczyzny. Tego samego dnia nasi uczniowie mogli dłużej porozmawiać z gośćmi i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Oprócz konwencjonalnej dyskusji na temat wrażeń, jakich dostarczyła  wizyta w Polsce,  poruszane były inne, znacznie ciekawsze tematy, m.in. dotyczące sportu. Goście z Hiszpanii z chęcią dyskutowali np. o  ostatnim  meczu  Ligi Mistrzów.  Dowiedzieliśmy  się  również,  że  wcale  nie  kibicują  gigantom  futbolu z Półwyspu Iberyjskiego ( Real Madryt i FC Barcelona), a nieco mniej znanej Valencii, a gdyby mieli na kogoś postawić  w  wielkim  Gran  Derbi  to  byłaby  to  ,,Blaugrana’’  – Duma  Katalonii (bo właśnie tak nazywana jest w Hiszpanii ekipa z Barcelony).

                Niestety… wszystko co dobre prędzej czy później musi się skończyć. Z żalem pożegnaliśmy naszych gości. Wiadomo nasza cecha narodowa – gościnność nie pozwoliła wypuścić partnerów z pustymi rękoma. Wszyscy otrzymali od nas kilkanaście upominków związanych z Horodłem i regionem. W tym prezentację multimedialną   o  naszej  szkole,  którą  już  niebawem  będą  mogli  obejrzeć  uczniowie  w  Anglii,  Hiszpanii   i Turcji.                                 

http://www.otostrona.pl/kazdej/index.php?p=1_11_Poemat-horodelski – ,,Poemat horodelski’’ ON-LINE

Opracował: Krystian Juźwiak

Horodło kibicuje reprezentacji Polski

       W niedzielę 27 października w Lublinie odbył się mecz eliminacji do Mistrzost  Europy w piłce ręcznej kobiet pomioędzy reprezentacjami Polski i Czech. Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli byli uczestnikami tego wydarzenia. 

    Wyjechaliśmy z Horodła około godziny 13. Po drodze zatrzymaliśmy się w Chełmi, gdzie po zjedzeniu dużej pizzy nabralismy sił do kibicowania. Po posiłku ruszyliśmy w dalszą drogę do stolicy województwa. Tam w hali "Globus" obie reprezentacje narodowe były już po rozgrzewce. Następnie odbyła się prezentacja drużyn, a po niej nadszedł się najbardziej oczekiwany moment czyli mecz. Początek był udany dla Polek. Szybko objęły prowadzenie 4:0. Z upływem czasu przewaga jednak stopniał. Mecz był bardzo ciekawy ze zwrotami sytuacji. Nasza ekipa głośno dopingował naszą drużynę narodową. Mimo bolących gardeł od ciągłych okrzyków i rąk od oklasków ostatecznie polki przegrały trzema bramkami.

      Wieczorem wróciliśmy do domów. Pozytywnym akcentem było to, że otrzymaliśmy dla naszej szkoły kilka piłek do gry w szczypiorniaka, które zostaną wykorzystane na lekcjach wychowania fizycznego.