ZAJĘCIA TERENOWE Z BIOLOGII I GEOGRAFII

27 maja 2019r. uczniowie klasy 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum uczestniczyli w zajęciach terenowych z biologii i geografii w Strzeleckim Parku Krajobrazowym. Zajęcia miały na celu obserwacje fauny i flory lasów mieszanych strefy umiarkowanej. Pracownik Nadleśnictwa Strzelce Pan Marek Danilczuk oprowadził uczniów ścieżką edukacyjną biegnącą wśród drzewostanu nasiennego dębowego wyłączonego i młodnika brzozowego. Następnie wędrowaliśmy brzegiem łąki śródleśnej wprost do parkingu leśnego na trasie Maziarnia – Stefankowice. Przy okazji młodzież zwiedziła Pałac Myśliwski Zamojskich z 1903 roku. Swoją wędrówkę po lesie skończyliśmy ogniskiem przy szkółce leśnej, gdzie znajdowała się wiata edukacyjna zwana „zieloną szkołą”.

„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”

    22 marca 2019r. uczniowie w składzie: Paulina Wójcik (kl. VII), Eliza Petrycka (kl.VIII), Aleksandra Ciężka i Daria Gryciuk (kl.III Gim.) reprezentowali naszą szkołę na IV etapie ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Do konkursu przystąpiło 17 najlepszych drużyn z województwa lubelskiego. Uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą dotyczącą parków krajobrazowych, obejmującą zagadnienia z zakresu biologii, ekologii, ochrony środowiska i geografii, a także wykazać się umiejętnością rozpoznawania chronionych gatunków roślin i zwierząt. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach „Rośliny, które smakują, pachną i leczą”, a także mieli możliwość zwiedzania Pracowni Edukacji Biologicznej i Środowiskowej z Muzeum Zoologicznym.
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!


ACH! CO TO BYŁ ZA BAL!

    2 lutego w Zespole Szkół w Horodle miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie klasy ósmej i trzeciej gimnazjum wraz z dyrekcją, nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi bawili się na pierwszym w swoim życiu balu.
Uroczystość rozpoczął piękny polonez w wykonaniu uczniów obu klas. W radosny nastrój wprawił wszystkich kabaret zatytułowany „Rada Pedagogiczna”. Była też okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki DJ Sebastiana była bardzo udana!

CO ŚW. ANDRZEJ WYWRÓŻYŁ …?

Wieczorową porą dnia 29 listopada 2018 odbyła się zabawa andrzejkowa. Młodzież tańczyła przy swoich ulubionych hitach. Dziewczyny z drużyny harcerskiej przygotowały wróżby andrzejkowe, aby uatrakcyjnić dyskotekę i zadośćuczynić polskiej tradycji. Co wywróżył św. Andrzej, uczestnicy zabawy trzymają … w tajemnicy.

LEKCJA FIZYKI, HISTORII I WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W LUBLINIE

     17 września 2018r. uczniowie III klasy gimnazjum oraz klas VII i VIII szkoły podstawowej uczestniczyli w „59 Pokazach z Fizyki” zorganizowanych przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Pokazy zostały przygotowane przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki UMCS. Zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: „Fizyka zabawek”, „Błękitna planeta”, „Fizyka latania”, „Światło i oko”. Ciekawie zaprezentowane doświadczenia zrobiły duże wrażenie na uczniach.
   W parku trampolin „Mania skakania” pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczniowie mogli nauczyć się przeróżnych ewolucji, skoków, salt, a przede wszystkim aktywnie spędzić czas.
Kolejną atrakcją tego dnia był wyścig  na torze kartingowym Cartmax.
     Uczniowie mieli również możliwość obejrzeć film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. To prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo.

LAUREACI KONKURSU „TEENAGERS IN ACTION” W WARSZAWIE

W dniach 14 – 15 czerwca 2018 r. uczniowie III klasy gimnazjum, zaangażowani w realizację programu językowego Youngster uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Była to nagroda za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie „Teenagers in action”.
Pierwszy dzień wycieczki Youngsterowicze spędzili na wędrówce po stolicy szlakiem miejsc szczególnie ważnych dla polskiej historii i kultury. Trzecioklasiści poznawali ciekawostki związane z Warszawą, spacerując wraz z przewodnikiem Krakowskim Przedmieściem, uliczkami Starego Miasta i podziwiając piękne warszawskie zabytki: Barbakan, Zamek Królewski oraz pomniki – symbole stolicy: Kolumnę Zygmunta i Syrenkę. Miłą ucieczką od stołecznego gwaru i tłumu turystów była wizyta w Łazienkach Królewskich – oazie ciszy w zgiełku Warszawy. Jak się okazuje Łazienki to nie tylko niezwykłe ogrody, piękne alejki, ale też wiele pomników i niezwykłych rzeźb, w tym ta najbardziej znana – poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Po pełnym wrażeń dniu przyszedł czas na chwilę odpoczynku w miejscu zakwaterowania – hotelu Premiere Classe, a później wizytę w Teatrze Muzycznym „Roma”. „Piloci” – musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową – podbiła serca publiczności zapierającymi dech w piersiach efektami i wspaniałą ścieżką dźwiękową.
Kolejny dzień wycieczki wypełniły atrakcje bardziej współczesne, ale bynajmniej nie przyziemne. Dużo pozytywnej energii dostarczyła wszystkim wizyta w parku tampolin „Stacji Grawitacja”. Youngsterowicze świetnie się bawili, pokonując tor przeszkód Ninja, szalejąc na boisku trampolinowym czy walcząc z siłą grawitacji na ściance wspinaczkowej. Następnie podziwiali panoramę Warszawy z tarasów widokowych znajdujących się na 30. pietrze Pałacu Kultury i Nauki, najwyższej budowli w Polsce. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w „Room Escape”. Uczestnicy zabawy zamknięci w„Pokoju Przyszłości”, musieli się wydostać stamtąd w ciągu 60 minut. Na szczęście 2 minuty przed upływem czasu udało im się odnaleźć wskazówki do wyjścia i dzięki temu, bez przeszkód, zmęczeni, ale zadowoleni mogli ruszyć w drogę powrotną do domu.
Wycieczka do Warszawy była ostatnim Youngsterowym spotkaniem w takim gronie. W przyszłym roku kolejna grupa uczniów będzie mogła doskonalić swoje umiejętności językowe na zajęciach pozalekcyjnych finansowanych przez Fundację Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, realizować ciekawe projekty i wziąć udział w konkursie „Teenagers in action”. Kto wie, być może też zdobędą główną nagrodę i pojadą na ciekawą wycieczkę? Tegorocznym laureatom – Kasjanie Błocian, Michałowi Gruszce, Krystianowi Młynarczykowi, Maciejowi Patyjewiczowi, Piotrowi Petryckiemu i Patrycji Woźnicy – jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

SZKOŁA PRZETRWANIA

5 – 6 czerwca 2018 roku uczniowie klasy 3 gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe survivalowym.
5 czerwca o godzinie 6.15 młodzież wyjechała na 2-dniowe zajęcia na zieloną szkołę do Janowa Lubelskiego. W programie oprócz zajęć terenowych, survivalowych znalazły się także zajęcia geografii, biologii oraz edukacji dla bezpieczeństwa.
Pierwszymi zajęciami był marsz na orientację oraz przeprawa przez teren bagienny. Marsz pozwolił uczestnikom na wykazanie się pomysłowością, umiejętnością czytania map, posługiwania się kompasem, orientacji w terenie oraz współdziałania w grupie przy rozwiązywaniu zadań logicznych i praktycznych, np. maskowania się.
Przeprawa przez teren bagienny była ekscytująca, pełna wrażeń.
Kolejnymi zajęciami był paintball. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy a spośród nich wyłoniły się dwie drużyny, które rywalizowały ze sobą o zwycięstwo na polu boju. Zabawa była ekscytująca.
Wieczorem o godz. 21.00 uczestnicy wyruszyli z instruktorem na marszobieg po lesie z licznymi punktami orientacyjnymi, na których rozwiązywali zagadki z wiedzy ogólnej.
Następnego dnia o godz. 9.00 wyruszyli na spływ kajakowy, który dostarczył niesamowitych wrażeń.
Czas spędzony w kajaku był doskonałym miernikiem wytrwałości i kondycji fizycznej. Spływ rzeką trwał 4 godziny. Dla wszystkich uczestników była to niezapomniana przygoda, która umożliwiała spotkanie z rzadkimi gatunkami ptaków (żurawie, bociany czarne, bąki), ssaków (bobry, wilki, wydry).
Po obiedzie uczniowie uczestniczyli w wyprawie samochodami terenowymi po bezdrożach leśnych, piaskowych pagórkach i rowach.
Młodzież wróciła zadowolona, szczęśliwa i czekająca na następne takie wycieczki.

III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NATUR- CHEM

29 maja 2018 roku w Zespole Szkół w Horodle odbył się III Międzyszkolny Konkurs „Natur-Chem”. Uczniowskim zmaganiom patronowali Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wójt Gminy Horodło.
Konkurs miał na celu propagowanie i rozwijanie zainteresowań chemią i biologią wśród uczniów szkół gimnazjalnych, zwrócenie uwagi na rangę tych przedmiotów oraz zapewnienie rywalizacji w dziedzinie wiedzy chemicznej i biologicznej.
Konkurs składał się z dwóch części: testu wiedzy oraz  konkurencji zespołowej, którą była gra „1z 10”.

W kategorii uczniów klas drugich I miejsce zajęła Milena Rychel z Gminnego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Kozodawach, zaś w kategorii klas trzecich I miejsce zajęła Oliwia Łoś z Gimnazjum Publicznego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu.

W konkurencji zespołowej zwyciężyła drużyna z Gimnazjum Publicznego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu.

W kategorii drużynowej szkoły uzyskały następujące miejsca:

miejsce I – Gminne Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Kozodawach

miejsce II –  Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu i ex quo             Gimnazjum Publiczne im. Królowej Jadwigi w Horodle

miejsce III – Gminne Gimnazjum w Moniatyczach.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich nauczycielom.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie sponsorom, do których należą:
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie,
Computer Service Hrubieszów – Piotr Kossowski
Centrum Druku BRUNO w Hrubieszowie – Agnieszka i Tomasz Brudnowscy
Hurtownia Spożywczo- Przemysłowa z Werbkowic – Jerzy Rybczyński  
Piekarnia Trzeszczany – Dariusz Skiba

V MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI POLSKIEJ

15 maja 2018r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Gabriela Grabowska, Julia Papierz i Paweł Jerzyna wzięła udział w V Międzygminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”.
W zmaganiach wzięło udział 40 uczestników ze szkół powiatu hrubieszowskiego. Jury doceniło talent naszych uczniów, przyznając w kategorii klas IV-VI  główną nagrodę Gabrieli Grabowskiej za wspaniałą recytację tekstu Halinki Mlynkovej „Panie generale” oraz wiersza Kazimierza Dejera „Rozmowa z matką”. W grupie klas starszych II miejsce uzyskał Paweł Jerzyna, który przedstawił wiersze: „Dusiołek” Bolesława Leśmiana oraz  „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej.
Zwycięzcy oraz wszyscy finaliści poszczególnych grup wiekowych otrzymali dyplomy, podziękowania, statuetki i nagrody rzeczowe.   Wszystkim naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy udanego występu!

OGÓLNOPOLSKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!

9 maja 2018 r. uczniowie III klasy gimnazjum – Kasjana Błocian, Michał Gruszka, Krystian Młynarczyk, Maciej Patyjewicz, Piotr Petrycki i Patrycja Woźnica zostali laureatami ogólnopolskego konkursu „Teenagers in acion” , odbywającego się co roku w ramach projektu językowego Youngster, inicjatywie wspierającej naukę języka angielskiego z terenów wiejskich.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Mój wizerunek w sieci”. Do zadań młodzieży należało zaplanowanie i przeprowadzenie akcji informacyjnej dla swoich rówieśników lub młodszych kolegów na temat zagrożeń czyhających na nich w Internecie.  Działania te miały promować krytyczną refleksję nad tym, co nastolatkowie publikują w różnych mediach społecznościowych.
Ze wszystkich zgłoszonych prac komisja konkursowa  składająca się z przedstawicieli Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i wydawnictwa Macmillan wyłoniła dwie najlepsze. Jedna z nich to projekt wykonany przez uczniów naszego gimnazjum pt. „Pomyśl, zanim udostępnisz”. Uczestnicy grupy projektowej pracujący pod opieką pani Aleksandry Jerzyny zostali docenieni za pomysł, sprawne zaplanowanie i przeprowadzenie działań, różnorodność podejmowanych przedsięwzięć i otrzymali nagrodę finansową w wysokości 2000 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie wycieczki edukacyjnej do wybranego miasta w Polsce. Tym samym trzecioklasiści podtrzymali chlubną tradycję poprzednich roczników – warto dodać, że  również we wcześniejszych edycjach konkursu „Teenagers in action” uczniowie naszej szkoły byli nagradzani lub wyróżniani.  Serdecznie gratulujemy!