Klasa I b S.P. -Turniej wiedzowy-Biblioteka Szkolna

    29 .10.2014r. klasa I b uczestniczyła w turnieju wiedzowym dotyczącym znajomości bajek i legend.
    Dzieci pracowały w grupach .Pani Stanisława Ślązak przygotowała dla uczniów zagadki,rebusy, puzzle. Bardzo ciekawym pomysłem było tworzenie kolorowych książek wspólnie przez wszystkie dzieci. Na koniec zajęć grupy otrzymały upominki i dyplomy.

Dziękujemy pani Stasi za ciekawe spotkanie.

Druga wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej I b S.P.

      27 października 2014r.klasa I b razem z wychowawczynią p. Barbarą Klamer była na wycieczce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Horodle. Dzień ten poświęcony był Hiszpanii.

Panie Renata Mochnaczewska i Bożena Gruszka przygotowały wspaniałą prezentację o ciekawostkach, ważnych miejscach, wydarzeniach związanych z Hiszpanią. Była również bajka o księciu zamienionym w wilka i dzielnej dziewczynie , która zdjęła zły czar z pięknego księcia. Dzieci słuchały z uwagą. W nagrodę mogły obejrzeć przygody Bolka i Lolka ,walczących zamiast byka na arenie podczas corridy.

Bardzo dziękujemy miłym paniom bibliotekarkom za tak wspaniałe przyjęcie i oczywiście za słodki poczęstunek.

Jem zdrowo i kolorowo

22 października 2014 r. klasa I b zorganizowała klasowy dzień zdrowej żywności. Dzieci przyniosły różne owoce by przygotować smaczną i zdrową sałatkę owocową. Z zapałem przystąpiły do pracy,w wyniku której powstały pyszne i kolorowe sałatki. Oczywiście nie obyło się bez degustacji. Jak widać na zdjęciach, sałatki przygotowane własnoręcznie smakują wspaniale.

IV Jesienny biwak na START

W dniach 17 – 18 października 2014 r. na terenie Zespołu Szkół w Horodle odbył się już czwarty harcerski Jesienny biwak na START. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz imprez szkoły i drużyn harcerskich działających przy Zespole Szkół w Horodle. Ma ona charakter wychowawczy, edukacyjny i integracyjny. Udział w biwaku wzięli harcerze i harcerki z 2 Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej wraz z drużynowymi Marzanną Szumską i Anną Kozar i 2 Horodelskiej Drużyny Wędrowniczej z drużynową Iwoną Kudła – Najuch, która jest jednocześnie organizatorem biwaku. Co roku biwak odbywa się pod innym hasłem przewodnim. W tym roku harcerze pracowali, uczyli się i bawili pod hasłem Przyjaźń i braterstwo. W ramach zajęć odbyły się konkursy i zabawy mające na celu integrację młodzieży. Odbył się panel dyskusyjny przy świecowisku na temat przyjaźni, jej zasad i miejsca w naszym życiu. Harcerze zapoznali się z cytatami i fragmentem utworu literackiego („Mały Książę”) na temat przyjaźni. Na biwaku harcerskim nie mogło zabraknąć również ogniska, gitary i wspólnego śpiewania. Miejscem biwaku była miejscowość historyczna, dlatego też drugiego dnia biwaku odbyły się podchody w miejscu ważnym dla historii Horodła – Wałach, podczas których młodzież w ramach konkursu wykazała się wiedzą z zakresu Unii Horodelskiej, podpisanej w 1413 r. oraz późniejszych wydarzeń historycznych związanych z miejscowością Horodło. Po dwóch dniach biwaku wszyscy wracali zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni. Podczas organizacji i realizacji biwaku okazali nam pomoc Pan Dyrektor Arnold Bogowski, Pan Tomasz Najuch, Pan Robert Jerzyna, mjr Mariusz Papierz oraz Ks. Karol Stolarczyk, za co serdecznie dziękujemy. Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!

Organizator biwaku 2 HDW.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

SUPER SPELLER – dyktando z języka angielskiego

We współpracy z Zespołem Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach organizujemy konkurs językowy „SUPER SPELLER – dyktando z języka angielskiego”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I – III gimnazjum. Zainteresowanych udziałem w  konkursie prosimy o zgłaszanie się do swoich nauczycieli anglistów. Eliminacje już 6 listopada!!!

Regulamin

OTRZĘSINY

16 października odbyły się Otrzęsiny klas pierwszych Gimnazjum i Liceum połączone ze szkolną dyskoteką. Imprezę przygotowały klasy drugie oraz ich wychowawcy: pani Joanna Grzeszczuk, pani Anna Kusiak i pani Iwona Kudła – Najuch.

W ramach Otrzęsin pierwszoklasiści zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami, takimi jak: taniec z miotłą  jedzenie jabłka zawieszonego na sznurku (bez użycia rąk), makeup z zamkniętymi oczami, itp. Choć przygotowane konkurencje nie należały do najłatwiejszych, to wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i świetnie sobie poradzili z  konkurencjami, często przy okazji rozbawiając do łez  zgromadzonych kolegów i nauczycieli. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i duchowi walki, pierwszoklasiści udowodnili, że są zgraną grupą z dużym poczuciem humoru i w pełni zasługują na przyjęcie ich do grona szkolnej społeczności.

Święto Edukacji Narodowej

Uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej  odbyły się w naszej szkole 13 października. Galę poprowadzili uczniowie z klasy II liceum – Klaudia Niedźwiedź i Mateusz Dańczuk. Część artystyczna tym razem przybrała formę koncertu życzeń. Oprócz uczniów naszym sympatycznym nauczycielom życzenia składali, m.in. wójt Gminy Horodło – Krzysztof Bożek oraz komendant Placówki Straży Granicznej w Horodle – ppłk Marek Wrona.

Dyrektor szkoły – Arnold Bogowski z okazji święta przyznał nagrody następującym nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji: Teresie Portka, Anecie Zbirowskiej, Iwonie Słupskiej, Iwonie Kudle – Najuch, Mirosławowi Kamieniowi, Agnieszce Kossowskiej, Beacie Bogowskiej, Justynie Potaczało, Barbarze Patyjewicz, Iwonie Kotiuk, Jerzemu Dańczukowi, Dariuszowi Dumie i Anecie Stasiak.

W imieniu społeczności uczniowskiej wszystkim nauczycielom jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego, a przede wszystkim spełnienia w pracy!

[nggallety id=145]

święto drzewa

Po raz kolejny nasza szkoła  przystąpiła do  programu edukacyjno – ekologicznego pt. „Święto drzewa”, który poświęcony jest sadzeniu i ochronie drzew oraz popularyzacji znaczenia drzew w biosferze. Tegoroczne święto przebiega pod hasłem Drzewo Wolności”. Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest akcja sadzenia drzew co roku 10 października oraz wiele różnorodnych działań wokół drzew: festyny i pikniki, konkursy artystyczne i literackie, przedstawienia teatralne, koncerty, happeningi. Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą. Udział w Święcie Drzewa pomaga w promocji działań proekologicznych i nawiązywaniu współpracy. Działania takie jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, ochrona starych drzew, zbiórki makulatury to rzeczywiste działania na rzecz ochrony środowiska. Organizatorem tego przedsięwzięcia w naszej szkole była : nauczycielka przyrody i biblioteki  pani Stanisława Ślązak. Do akcji przystąpiły dzieci z całej placówki. Głównymi założeniami tematyki dotyczącej „Święta Drzewa”, było:

  • Wyrabianie w dzieciach emocjonalnego stosunku do środowiska przyrodniczego.
  • Rozwijanie postaw proekologicznych.
  • Zapoznanie z tematyką dotyczącą ochrony drzew oraz popularyzacją znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie.
  • Zachęcanie do zaangażowaniu się w działaniu na rzecz ochrony środowiska
  • Ukazanie zalet drzewa dla człowieka i przyrody. 

W związku z przystąpieniem do akcji zrealizowaliśmy następujące zadania: 

  • Na korytarzu szkolnym przygotowaliśmy gazetkę informującą wszystkich uczniów o Święcie Drzewa.
  • Zorganizowaliśmy konkursy wiedzowe  dla uczniów klas IV-V pt. „Wyprawa do lasu” oraz plastyczne w dwóch kategoriach wiekowych pt.”Las widziany oczami dziecka” dla grupy przedszkolnej 5-6 -latków oraz klas I-III.
  • W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia  pt.”Dzieci przyjaciółmi lasu”.
  •  W bibliotece szkolnej zorganizowaliśmy spotkanie z leśniczym  panem Krzysztofem Gronkiem. Pan leśniczy opowiadał dzieciom o  charakterystycznych elementach budowy lasu, o potrzebie  ochrony lasu , jego mieszkańców, ciekawostkach z życia zwierząt, składzie gatunkowym lasu.
  • W klasie V na zajęciach z przyrody został zrealizowany temat pt.  „Lasy Polski .
  • Wraz z uczniami posadziliśmy na terenie przyszkolnym 10 berberysów, 20 świerków i 20 sosen , które otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Strzelce

W obecności pani dyrektor Agnieszki Harpeniuk oraz pana leśniczego zostały wręczone dyplomy i nagrody za czołowe miejsca zajęte w konkursach wiedzowych i plastycznych. Wszystkie dzieci otrzymały od pana leśniczego znaczki „ Przyjaciele lasu” oraz wykazały wielkie zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie obchodów „Święta drzewa”.

Nasze działania uwieczniliśmy na zdjęciach . A tak wyglądają wyniki konkursów :

 Konkurs plastyczny „Las widziany oczami dziecka”:

grupa 5-6 latków

I miejsce – Magdalena Sobiłło

II miejsce Anna Gruszka

III miejsce -Tomasz Aronowski

Wyróżnienie- Antosia Gołębiowska

Klasy I-III

I miejsce -Aleksandra Gołębiowska

                 Błażej Wlach

II miejsce- Julka Wojciechowska

III miejsce- Aleksandra Szumiata

Wyróżnienie- Michał Bednarczuk

                       Roksana Sitarczuk

Konkurs wiedzowy dla klas IV-V:

I miejsce – Julka Rudawska

II miejsce –Małgorzata Mochnaczewska

                   Aleksandra Borsukiewicz

III miejsce- Izabela Mrozowska

Dni Literatury Europejskiej

W dniach 8 – 18  września  2014 r. w Szkole Podstawowej odbywały się European Literature Days (Dni Literatury Europejskiej) zorganizowane w ramach projektu Comenius „W krainie baśni, bajek i legend”. Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę znanych pozycji książkowych z dziecięcej literatury europejskiej. W ramach podsumowania tego wydarzenia przeprowadzono głośne czytanie baśni, bajek i legend. Panie Stanisława Ślązak, Katarzyna Bajerczak oraz Aleksandra Jerzyna zapoznały uczniów  z turecka baśnią ‘O milczącej córce sułtana” oraz bajką „Kopciuszek” w języku angielskim. Oto kilka zdjęć ze wspólnego czytania:

Zakłady pracy naszych rodziców – ciąg dalszy

     07.10.2014r. dzięki uprzejmości pani Magdaleny Ciężkiej /mamy Kingi z I b/ mogliśmy zwiedzić Zakład Komunalny w Horodle.
       Uczniowie klas I S.P. razem z paniami: Jolantą Kuczek, Ewą Kurzydłowską i Barbarą Klamer oglądali wyposażenie zakładu, ,,sprzęt ciężki”, który zimą umożliwił odśnieżenie najbardziej zasypanych dróg i pomarańczowy autobus, tzw. ,,gimbus”. Pani Ciężka przygotowała dla dzieci niespodziankę, czyli ognisko, kiełbaskę i pyszne ciasteczka.
Na koniec zebrano na placu zakładu piękne kasztany do kącika przyrody.

Za tak ciepłe i ,,bogate'' przyjęcie mamie Kingi bardzo dziękujemy.