29 listopada 2012 r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej laureatów V edycji konkursu poetyckiego " Przyroda jaką znam"- Zmysły natury. W trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz osoby dorosłe do konkursu zgłosiło się 170 osób z całego kraju. Nadesłano 248 utworów. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić i wyróżnić 21 osób i 6 szkół- 5 w kategorii szkoły podstawowe i jedno gimnazjum. Jest nam niezmiernie miło, ponieważ Szkoła Podstawowa w Horodle znalazła się w tym szacownym gronie wyróżnionych. To wielki sukces, ponieważ nasi uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w tym konkursie !!!
Archiwum miesiąca: listopad 2012
Konkurs Historyczny
22 listopada 2012 roku uczeń naszej szkoły Cezary Fornal reprezentował Zespól Szkół w Horodle w konkursie historycznym na etapie powiatowym. Czarek zdobył największą liczbę punktów i zajął pierwsze miejsce w powiecie! Czarek serdecznie gratulujemy i życzymy wielu historycznych sukcesów!
Haloween
Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju AllHallow'sEve. W XIXw przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.
Oryginalnie związany jest z czarną magią i odprawianiem czarów, popularne symbole to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp. Inny znany symbol to wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami. W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze.
W listopadzie na naszej szkole odbył się konkurs Halloweenowy organizowany przez nauczycieli języka angielskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego mieli za zadanie przygotować plakaty tematyczne związane z tym świętem oraz dynie.
Eliminacje Gminne XVI Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Świat w krzywym zwierciadle – w poszukiwaniu dystansu i rozumu”
8 listopada 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle odbyły się gminne eliminacje XVI Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Tegorocznej odsłonie turnieju przyświecało motto „I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa”. Uczestnicy prezentowali dowolnie wybrany tekst satyryczny poetycki lub prozatorski, który w zabawny sposób opisywałby problemy świata współczesnego.
W konkursowych zmaganiach naszą szkołę reprezentowali uczniowie z różnych poziomów edukacyjnych (szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum), awans na eliminacje powiatowe uzyskała Katarzyna Szymusiak z III a Liceum, a wyróżnienia otrzymali :
– Aleksandra Śmiałko ( kl. V SP)
– Katarzyna Mochnaczewska (kl. V SP)
– Magdalena Magierka ( kl. VSP)
– Agata Pieczykolan ( kl. IIa G)
– Katarzyna Charatynowicz ( kl. IIb G)
– Aleksandra Wikło ( kl. IIIa G)
– Patryk Jonak ( kl. IIIb G)
– Klaudia Niedźwiedź ( kl. IIIb G)
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a laureatce życzymy powodzenia w kolejnych recytatorskich zmaganiach.
Ogień Niepodległości
W poniedziałek 5 listopada z Kostiuchnówki na Ukrainie wyruszyła do Polski rowerowa sztafeta z Ogniem Niepodległości. Dwunasty raz harcerze z Hufca ZHP Zgierz w ten aktywni wyjątkowy sposób upamiętniają rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. Po przejechaniu ponad 400 km Ogień Niepodległości dotrze 11 listopada do Warszawy, gdzie zapłonie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Od 2000 roku na początku listopada wyrusza na Wołyń sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości. Zapalony płomień przypomina drogę Legionów Piłsudskiego do Wolnej Polski: z krakowskich Oleandrów na ziemię kielecką; przez pola bitew pod Laskami, pod Krzywopłotami, Uliną, Kostiuchnówką. Ogień trafia na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie na jednej z płyt Grobu Nieznanego Żołnierza umieszczona jest nazwa Kostiuchnowskiego Pola Bitewnego. Przywieziony z Kostiuchnówki Ogień Niepodległości przekazywany jest podczas Święta 11 Listopada również w Krakowie, Łodzi i Zgierzu. Po drodze odbierany jest także przez młodzież i władze wielu miejscowości, m.in. Lublina, Puław, Jastkowa, Radomia, Świdnika, Legionowa i Kłobucka.
W przekazywanie Ognia Niepodległości i składanie go w miejscach pamięci narodowej angażują się harcerze, dzieci i młodzież. Dla uczestników sztafety rowerowej jest to nie lada wyzwanie. Pokonanie 700 kilometrów w listopadowej pogodzie (mróz, śnieg, deszcz) i urozmaiconym terenie to wyczyn, ale jednocześnie fantastyczna i niezapomniana przygoda. Dla młodych ludzi wręczających Ogień Niepodległości władzom państwowym i kościelnym to wielkie wyróżnienie i wspaniała lekcja patriotyzmu.
Nasza społeczność harcerska w tym roku miała również swój udział w przekazywaniu Ognia Niepodległości. Harcerze i instruktorzy z 2 HDSG odbierali światło ognia na przejściu granicznym w Zosinie od harcerzy ze Zgierza i przekazywali je do Komendy Hufca w Hrubieszowie oraz towarzyszyło uczestnikom Mszy święta za Ojczyznę odprawionej w Kościele Parafialnym 11 listopada.
11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości
— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę!
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.
„Katechizm polskiego dziecka” napisany przez Władysława Bełza zna każdy Polak.
11 listopada jak co roku jest dla Polaków wielkim dziękczynieniem za możliwość życia w wolnym, niepodległym kraju. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki swojej odwadze, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Pod sztandarami z wypisanym hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” Polacy uzyskali suwerenność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski, ale nie możemy zapomnieć także o innych zasłużonych tego czasu, o tych którzy walczyli o wolną Polskę, o tych którzy oddali za nią swoje życie. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Tak o tym święcie pisze w swoim wierszu „11 listopada” L. Wiszniewski
Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.
Więc o przyszłość walczmy razem pod sztandarem z Orłem Białym,
tylko pracą i nauką przysporzymy Polsce chwały.
W całej naszej Ojczyźnie tego dnia obchodzone są uroczystości, w kościołach sprawowane są Msze za Ojczyznę. Również my włączyliśmy się w obchody tego święta poprzez uczestnictwo na Mszy świętej w kościele parafialnym ze sztandarami naszej szkoły i jej przedstawicielami, po czym wspólnie udaliśmy się do GOK- u gdzie odbyła się uroczysta akademia zorganizowana przez uczniów naszej szkoły.