SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE „BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE I POZA NIĄ”

27 października 2017 r. uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w pogadance profilaktycznej prowadzonej przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie.
Spotkanie dotyczyło szeroko rozumianego bezpieczeństwa i miało na celu rozwijanie postaw asertywnych – umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie różnego rodzaju niebezpieczeństw.
Funkcjonariusze omówili  tematykę nałogów, patologii, agresji oraz innych zagrożeń, jakie mogą spotkać młodego człowieka na terenie szkoły lub też poza nią. Poruszono także kwestię odpowiedzialności karnej za popełnione wykroczenia i przestępstwa.

SZKOLNE KOŁO CARITAS NA SYMPOZJUM NAUKOWYM

W październiku 2017 r. delegacja Szkolnego Koła Caritas wzięła udział w sympozjum naukowym zatytułowanym „Święty Brat Albert – człowiek, który był dobry jak chleb”, w trakcie którego przedstawiano sylwetki Brata Alberta i Błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej. Konferencja odbyła się z związku z trwającym Rokiem Brata Alberta i wpisała się w szereg innych wydarzeń przypominających życie i działalność krakowskiego apostoła ubogich, patrona  Caritas Diecezjalnej.

„CO JESIEŃ W WORKU NIESIE?” – WYCIECZKA PIERWSZOKLASISTÓW

     18 października 2017 r. uczniowie klasy I szkoły podstawowej razem z  mamami: panią Lidią Bogucką  i panią Eweliną Kowalczuk oraz wychowawczynią Barbarą Klamer wybrali się na wycieczkę po Horodle.  Zaopatrzeni w ,,sprzęt badawczy” szukali odpowiedzi na pytanie „Co jesień w worku niesie?”
Korzystając z pięknego, jesiennego słońca, pierwszoklasiści zbierali kasztany, liście, żołędzie. Po dwóch godzinach poszukiwań ze zgromadzonymi ,,darami jesieni” zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły.
   Nie wiadomo jednak czy do końca udało się dociec, co znajduje się w jesiennym worku…

LICEALIŚCI NA WYCIECZCE INTEGRACYJNO – EDUKACYJNEJ

      18 października 2017r. uczniowie liceum wzięli udział w wycieczce integracyjno – edukacyjnej do Hrubieszowa.

      Na początku licealiści odwiedzili Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej o tematyce „Sławni hrubieszowianie”. Następnie, korzystając z pięknej pogody, udali się na spacer śladami Bolesława Leśmiana, Wiktora Zina i Henryk Orensteina, by później skierować swoje kroki do największej atrakcji turystycznej miasta – unikatowej w skali Europy cerkwi prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

     Ostatnim przystankiem na trasie wycieczki była Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie. Dla licealistów realizujących innowację „Elementy wiedzy o funkcjonowaniu straży granicznej” wizyta ta okazała się bardzo emocjonująca. Podczas zwiedzania placówki uczniowie zapoznali się
ze specyfiką pracy funkcjonariusza straży granicznej, odwiedzili strzelnicę
i poznali tajniki pilotowania śmigłowca.

      Pełen wrażeń wyjazd był inicjatywą przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego liceum.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października 2017 r. w Zespole Szkół w Horodle miała miejsce uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Spotkanie całej społeczności szkolnej rozpoczęło sie od przemówienia pana dyrektora Jana Hajkowskiego, który złozył życzenia wszystkim obecnym i emerytowanym pracownikom szkoły, a także wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze oraz pracę na rzecz szkoły.

Wyrazem wdzięczności za trud włożony w edukację i wychowanie były kwiaty i życzenia od społeczności uczniowskiej oraz rodziców.

Wiele ciepłych słów padło też ze strony gości, którzy uświetnili akademię swoją obecnością, a byli to: Przewodniczący Rady Gminy Horodło Paweł Kłosiński, Komendant Placówki Straży Granicznej w Horodle ppłk Marek Wrona, ksiądz kanonik Henryk Krukowski oraz nauczyciele – emeryci: pani Danuta Sahajko, pan Ryszrd Dziewiczkiewicz, pan Kazimierz Dejer.

Zwieńczeniem uroczystości była humorystyczna część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy I liceum i mini koncert w wykonaniu grupy wokalnej ze szkoły podstawowej.

Usmiechy na twarzach zebranych są dowodem na to, że był to dzień, który upłynął w wyjątkowej atmosferze.

WYCIECZKA DO CHEŁMA I PAWŁOWA

         4 października 2017r. uczniowie klasy II szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Chełma i Pawłowa.
      W Chełmie odwiedzili w podziemiach kredowych Ducha Bielucha. W Pawłowie natomiast zwiedzili Muzeum Bednarstwa i Garncarstwa oraz wzięli udział w warsztatach garncarskich. Wszyscy drugoklasiści pracowali przy kole garncarskim z entuzjazmem i ogromnym zaangażowaniem. Wykazując się niezwykłą pomysłowością w tworzeniu różnych rzeczy z gliny, stworzyli prawdziwe dzieła sztuki.
      Ta wycieczka na długo pozostanie w pamięci dzieci, ale w planach jest już następny, trzydniowy wyjazd  do Warszawy!

MŁODE LITERATKI W OŚRODKU BRAMA GRODZKA

27 września 2017 r. uczennice klasy VII – Izabela Mrozowska, Eliza Petrycka, Julia Rudawska i Małgorzata Mochnaczewska-  wzięły udział w trzygodzinnych warsztatach literackich w Ośrodku Brama Grodzka „Dom Słów” w Lublinie. Były one podsumowaniem i zakończeniem projektu organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Hrubieszowie „ Przygoda młodych literatów”, w którym wraz z uczniami innych szkół  nasze uczennice stworzyły pięć niezwykłych opowiadań dla młodzieży.

Warsztaty odbywały się w dwóch grupach. Pracowano nad emisją głosu, tworzeniem spójnych opowieści z wykorzystaniem „kości” słów, odkrywaniem mocy słowa w kreowaniu świata przedstawionego, konstruowaniem fabuły i wykorzystaniu kontekstu emocjonalnego w tworzeniu literatury, a także różnych sposobów ukazywania uczuć i emocji bohaterów.

Wszyscy uczestnicy warsztatów pracowali z entuzjazmem, zaangażowaniem, wykazując się kreatywnością w tworzeniu barwnych i zaskakujących opowieści.  Praca naszych dziewcząt w projekcie „ Przygoda młodych literatów” oraz aktywny udział w warsztatach literackich zaowocowała  nie tylko nowymi umiejętnościami, ale też inspirującymi spotkaniami z młodzieżą z innych szkół o podobnych zainteresowaniach. Ciekawe, jakie opowieści powstaną dzięki tym przeżyciom? Może napisze je życie.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

       27 września  uczniowie szkoły podstawowej oficjalnie przywitali jesień, biorąc udział w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Główną atrakcją imprezy, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez szkolnych, było ognisko oraz pieczenie ziemniaków. W oczekiwaniu na kartoflane przysmaki dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz zorganizowały rozgrywki w piłkę nożną. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu, a  ziemniaki upieczone w ognisku smakowały jak potrawy z najlepszej kuchni.

    O godzinie 15.00 rozpoczęła się dyskoteka szkolna, zorganizowana z okazji Dnia Chłopaka, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VII.