Uczniowie klasy ósmej spędzili dwa pełne wrażeń dni na biwaku w Starosielu. W programie znalazło się zwiedzanie zabytkowej cerkwi w Dubience, które pozwoliło młodzieży poznać lokalną historię i kulturę. Nie zabrakło także gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz wspólnego ogniska, które stworzyło wyjątkową atmosferę i sprzyjało integracji. To był czas pełen radości, aktywności i dobrych wspomnień.
WYJAZDOWY PATROL GRANICZNY
W dniach 8-9 maja 2026r. klasa III liceum wzięła udział w wyjazdowym patrolu granicznym. Była to doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy praktycznej z zakresu funkcjonowania straży granicznej, ale też do integracji zespołu klasowego.
Choć patrole przygraniczne na stałe wpisały się w kalendarz wycieczek szkolnych organizowanych w naszym liceum, to tradycyjnie odbywały się na trasie Horodło – Zosin, obejmując pogranicze rzeczne. W tym roku po raz drugi młodzież licealna zawitała do gminy Dołhobyczów i patrolowała przygraniczny pas lądowy wspólnie z funkcjonariuszami SG z Placówki w Chłopiatynie.
„KAŻDY KONIEC TO NOWY POCZĄTEK” – POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
24 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy maturalnej. Był to wyjątkowy i wzruszający moment, podczas którego pożegnaliśmy uczniów kończących ważny etap swojej edukacyjnej drogi. Uroczysty apel stał się okazją do podsumowań, refleksji oraz pożegnania maturzystów z murami, które przez ostatnie lata były miejscem nauki, rozwoju i budowania relacji.
Drodzy Absolwenci, życzymy Wam powodzenia na egzaminie maturalnym oraz odwagi w realizowaniu marzeń i planów na przyszłość. Niech zdobyta wiedza i doświadczenia będą solidnym fundamentem kolejnych etapów życia.
Z dumą żegnamy Was jako uczniów naszej szkoły i wierzymy, że jeszcze nieraz o Was usłyszymy. Powodzenia!
NASZE PRZYRODNICZKI W LUBLINIE
17 kwietnia 2026 r. w budynku Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie odbył się etap Wojewódzki XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 51 uczniów z 17 szkół podstawowych naszego województwa. Szkołę z poszczególnych parków krajobrazowych na terenie województwa lubelskiego reprezentowały trzy osobowe zespoły. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Weronika Nowaczewska, Zuzanna Sitarczuk i Milena Śmiałko reprezentowały Strzelecki Park Krajobrazowy. Zadaniem uczestników było indywidualne rozwiązanie testu, składającego się z 25 pytań oraz rozpoznanie 20 gatunków roślin i zwierząt.
Nasza drużyna wykazała się dużą wiedzą przyrodniczą, zaangażowaniem i wysokim poziomem przygotowania.
Udział w etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu jest dużym osiągnięciem i dowodem ambicji, systematycznej pracy oraz pasji do poznawania przyrody.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKOWY „IDIOMANIAK”
We wtorek, 21 kwietnia, w naszej szkole zrobiło się naprawdę idiomatycznie! Wszystko za sprawą międzyszkolnego konkursu językowego „Idiomaniak” dla klas 6-8, który zorganizowaliśmy w ramach obchodów Dnia Języka Angielskiego. Do językowych zmagań zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzyżowie. Uczestnicy zmierzyli się z testem sprawdzającym znajomość angielskich idiomów i trzeba przyznać, że wszyscy rose to the occasion (stanęli na wysokości zadania).
A zwycięzcy? Ci zaliczyli wszystko with flying colours (śpiewająco). Miło nam poinformować, że na podium znaleźli się:
I miejsce – Julia Jerzyna, SP Horodło
II miejsce – Korneliusz Kuna, SP Horodło
III miejsce – Maksymilian Karpiński, SP Strzyżów
Nie tylko mistrzowie tej edycji mogli poczuć prawdziwy smak sukcesu – tutaj nikt nie wyszedł z pustymi rękami – każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę pocieszenia. Już teraz możemy powiedzieć jedno: „Idiomaniak” to był strzał w dziesiątkę (hit the nail on the head)!
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz wysiłek włożony w przygotowania do konkursu.
RECYTATORSKIE TRIUMFY NASZYCH UCZNIÓW
17.04. 2026r. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX Powiatowym Turnieju Sztuki Recytatorskiej im. Poetów Ziemi Horodelskiej, prezentując wysoki poziom interpretacji tekstów literackich oraz piękną kulturę słowa. Ich występy spotkały się z uznaniem jury, czego dowodem są zdobyte nagrody i wyróżnienia.
Wyniki naszych uczniów:
Kategoria klas I–III: nagroda dla Urszula Wierzbicka
Kategoria klas IV–VI: nagroda dla Jagody Szlązak
Kategoria klas VII–VIII: wyróżnienie dla Julii Chmielewskiej
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, talentu i zaangażowania. Dziękujemy również nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu za ich pracę i wsparcie. Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych artystycznych zmaganiach.
„GÓRA GROSZA” 2026 – BO JEDEN GROSZ CZYNI RÓŻNICĘ
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie” – w myśl tej zasady od października uczniowie liceum zbierali drobne monety, które następnie przekazane zostały do Towarzystwa „Nasz Dom” wspierającego dzieci wychowujące się poza swoją rodziną – w rodzinnych domach dziecka i rodzinach zastępczych. W tym roku wspólnymi siłami udało nam się usypać Górę Grosza o wartości 288,96 zł.
WYNIKI ZBIÓREK KLASOWYCH:
- klasa II – 111,77 zł,
- klasa IV – 92,10 zł,
- klasa III – 85,09 zł
W imieniu dzieci z rodzinnych domów dziecka, dla których zbierane były fundusze, dziękujemy darczyńcom za hojność i zaangażowanie!
AWANS DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
Z przyjemnością informujemy, że drużyna z Zespołu Szkół w Horodle uzyskała awans do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.
Uczennice Weronika Nowaczewska, Milena Śmiałko i Zuzanna Sitarczuk osiągnęły bardzo wysoki wynik na etapie parkowym, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu przyrody, ekologii oraz ochrony środowiska. Ich przygotowanie merytoryczne oraz zaangażowanie zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową.
Na etapie wojewódzkim drużyna będzie reprezentować Strzelecki Park Krajobrazowy.
Gratulujemy uczennicom oraz opiekunce drużyny Pani Iwonie Siemionek sukcesu i życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursu.

