WYCIECZKA DO WARSZAWY

       06 czerwca 2024 roku uczniowie klas VI – VIIII wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie obejrzeli obrazy m.in. Rubensa oraz kopię najdroższego obrazu świata autorstwa Leonardo da Vinci „Salvator Mundi”. Następnie udali się na Powązki. Odwiedzili groby bohaterów „Kamieni na Szaniec” – Alka, Rudego i Zośki, a także pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Ostatnim punktem programu tego dnia była wizyta na stadionie Legii Warszawa. Pod opieką pana przewodnika zwiedzili strefę piłkarza. Wrażenia były niesamowite. Wszyscy uczestnicy wycieczki zachwycili się stadionem, trybunami, szatnią piłkarzy, a także strefą VIP, która na co dzień jest niedostępna dla zwykłego kibica.
            Drugiego dnia uczniowie wyruszyli na poranny spacer po Łazienkach Królewskich oraz oglądali zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Spotkała ich również niemała niespodzianka, gdyż byli świadkiem wizyty jednego z ministrów w Pałacu Prezydenckim. Po południu mieli okazję podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Na koniec złożyli wizytę w Muzeum Iluzji.

JAK DOBRZE DZIECKIEM BYĆ…

    Środowy dzień w naszej szkole z pewnością zaliczymy do udanych. Chociaż organizacja Dnia Dziecka stanęła pod wielkim znakiem zapytania z powodu kapryśnej pogody, burzowe chmury łaskawie omijały slalomem nasze szkolne podwórko. Tradycyjnie, jak co roku, uczestnicy imprezy mogli skosztować fikuśnie grillowanych kiełbasek, opływających lukrem pączków, lepkiej waty cukrowej czy chrupiącego popcornu. Nie zapomniano również o lodożercach.
     Niezawodne i cieszące się największym zainteresowaniem (zarówno wśród najmłodszych jak i najstarszych uczniów) były kolorowe dmuchańce. Samorząd Uczniowski przygotował wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, a nowością w tym roku szkolnym było pomysłowe „Koło Fortuny” z kuszącymi trofeami, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Horodle (do tej konkurencji, niczym spaghetti, ciągnęły się kilometrowe kolejki rozentuzjazmowanych szkolniaków). Licealni fanatycy sportowych rozgrywek dali popis swych umiejętności w meczu piłki siatkowej, a ich młodsi koledzy ze szkoły podstawowej rozegrali zacięty mecz piłki nożnej. Całość wydarzenia uświetniała skoczna muzyka w tle. 
     W imieniu całej braci szkolnej serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, a w szczególności: Dyrekcji, Radom Rodziców, paniom z Koła Gospodyń w Horodle, paniom bibliotekarkom, pracownikom obsługi, opiekunkom Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkim nauczycielom.
        Teraz już tylko 15, 14, 13…. Odliczamy dni do wakacji! 

WYRÓŻNIENIE JULII JERZYNY!

    Z przyjemnością informujemy, że Julia Jerzyna, uczennica klasy VI uzyskała wyróżnienie na etapie wojewódzkim XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpieczne na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.
Konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych został zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nasza uczennica, wykonując swoją pracę, zastosowała różne techniki malarskie. Nagrodą w konkursie było zwiedzanie TVP Lublin oraz gadżety turystyczne.
Wyróżnionej uczennicy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

WYCIECZKA LICEALISTÓW DO WROCŁAWIA, PRAGI, SKALNEGO MIASTA

    W dniach 27-29 maja licealiści wzięli udział w wycieczce do Wrocławia, Pragi i Skalnego Miasta. Były to trzy dni pełne wrażeń, które upłynęły pod znakiem bardzo intensywnego programu zwiedzania i wielu atrakcji.
    Pierwszy dzień wycieczki poświęciliśmy na poznanie atrakcji Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum eksponującym Panoramę Racławicką. Monumentalne malowidło batalistyczne i jego aranżacja wywarło na nas ogromne wrażenie, a efekty dźwiękowe towarzyszące opowieści o przebiegu bitwy, takie jak tętent kopyt, wystrzały z armat sprawiły, że mieliśmy poczucie jakbyśmy znaleźli się w centrum wydarzeń. Następnie odwiedziliśmy najstarszy i największy w Polsce ogród zoologiczny oraz Afrykarium – oceanarium prezentujące ekosystemy wodne oraz lądowe fauny Afryki. Na zakończenie pobytu we Wrocławiu przespacerowaliśmy się słynną Pergolą, by obejrzeć kolejną atrakcję turystyczną – fontannę mutlimedialną.
     Drugiego dnia wycieczki zawitaliśmy do Pragi – miasta, które nie przestaje zaskakiwać, inspiruje i zachwyca. Choć aura była deszczowa, wszystkim dopisywały dobre humory, a cudowne widoki były nagrodą za wszelkie niedogodności pogodowe. Spacer po najciekawszych praskich atrakcjach rozpoczęliśmy od Hradczan, gdzie mogliśmy obejrzeć uroczystą zmianę warty na Zamku Praskim, a następnie podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego. Na trasie naszego zwiedzania nie mogło zabraknąć Placu Republiki z Wieżą Prochową, Uniwersytetu Karola, Rynku Staromiejskiego z Ratuszem i Zegarem Astronomicznym Orloj i oczywiście słynnego Mostu Karola. Ostatnim puntem pobytu w czeskiej stolicy była przejażdżka praskim metrem.
     Trzeci dzień wycieczki poświeciliśmy na zwiedzanie urokliwego Skalnego Miasta położonego w czeskim Adrspach. Tym razem pogoda dopisała, a widok monumentalnych formacji piaskowych, skalnego wodospadu i górskich jeziorek skrzących się w promieniach słońca sprawił, że poczuliśmy się jak w bajce. Tysiące skalnych wież uformowanych przez naturę w niezwykłe kształty, oszałamiająca przyroda i rejs łodzią po Szmaragdowym Jeziorze wśród urokliwych wysepek z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci. Podobnie jak cała wycieczka, która była doskonałą okazją do integracji i wspólnego odkrywania nowych miejsc.