Pierwsza wizyta w nowym roku szkolnym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Horodle

,Książka jest niczym ogród,który można włożyć do kieszeni”.

Kierując się tym chińskim przysłowiem klasa II b S.P udała się do biblioteki, aby wypożyczyć interesujące lektury. Panie bibliotekarki Renata Mochnaczewska i Bożena Gruszka przypomniały dzieciom najważniejsze zasady obowiązujące przy wypożyczaniu książek i wspólnie z dziećmi omówiły, jak należy obchodzić się z książkami. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i rozwiązywali zagadki.
Wykonali też piękne zakładki do swoich ulubionych lektur.
Jak zwykle na koniec, na dzieci czekała słodka niespodzianka.
Bardzo dziękujemy paniom z biblioteki za serdeczne przyjęcie.

Lekcja fizyki w Lublinie

Dnia 25 września 2015r. 32 uczniów naszego Gimnazjum miała okazję uczestniczyć w lekcji fizyki na wyjeździe.

       Uczniowie uczestniczyli w "56 Pokazach z Fizyki" zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego  Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, jak również obejrzeli film "Everest".

       "Everest" to spektakularny film akcji oparty na jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest. Wszystko działo się w maju 1996 r., kiedy jednego dnia w śniegach Mount Everestu zginęło 15 wspinaczy. Film opowiada historię grupy ośmiorga himalaistów, którzy pod przewodnictwem Roba Halla (Jason Clarke), próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Walka ze śmiertelnym zimnem, nawałnicami śnieżnymi, walka o tlen i przetrwanie. „Everest” to film o granicach ludzkiej wytrzymałości – fizycznej i psychicznej. W obsadzie: Jake Gyllenhaal, Keira Knightley, Josh Brolin, Emily Watson, Robin Wright.

        Drugą atrakcją tego wyjazdu było uczestnictwo w Pokazach z Fizyki, które zostały zaprezentowane przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki UMCS. Zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: "Prąd elektryczny", "Promieniotwórczość", "Fizyka latania", "Światło i oko". Ciekawie zaprezentowane doświadczenia zrobiły duże wrażenie na uczniach, jak również na opiekunach.

        Wyjazd zorganizowali i byli opiekunami: Aneta Zbirowska, Teresa Portka i Tomasz Najuch.

Klasy II i III Szkoły Podstawowej w nowym kinie HDK na filmie w 3D ,,Mały Książę”

23 września 2015r. uczniowie klas młodszych razem z wychowawczyniami mieli możliwość obejrzeć świetną adaptację filmową książki Antoine'a de Saint-Exupery'ego ,,Mały Książę”.

   Akcja zaczyna się współcześnie, a główną bohaterką jest mała dziewczynka, która jest zmuszana przez matkę-pracoholiczkę do mechanicznej nauki i poświęcania każdej wolnej chwili na jak najszybsze stawanie się dorosłym. Zbieg okoliczności pozwala dziewczynce poznać zwariowanego dziadka, który zachowuje się jak radosny nastolatek i ma jej pewną wiedzę do przekazania. Wiedzę, która jak łatwo się domyślić, przybiera formę alegorycznej historii o spotkaniu młodego pilota i zagubionego dzieciaka z malutkiej planety z piękną różą.

  Nie brakuje w filmie momentów do śmiechu, wzruszenia i trwogi. Przepiękne zdjęcia, piękna muzyka i zgrabnie skonstruowane sceny są atutami tej animacji.

  Na pewno klasy młodsze niedługo powtórzą taki wyjazd do  kina.

O bezpieczeństwie na drodze

Uczniowie klas młodszych Zespołu Szkół w Horodle 17 września 2015r. mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie. Dzieci wysłuchały porad, jak bezpiecznie zachowywać się w drodze do szkoły i w czasie powrotu do domu. Najmłodsi bezbłędnie odpowiadali na pytania pani rzecznik KPP Edyty Krystkowiak. Rozwiązywali zagadki dotyczące zasad obowiązujących w ruchu drogowym, a także doskonalili umiejętność powiadamiania służb ratunkowych oraz zdobywali wiedzę na temat zachowania się na miejscu zdarzenia. 

  Serdecznie dziękujemy KPP z Hrubieszowa za spotkanie.

Pierwsze szkolne dni – klasa II b

Bezpieczeństwo w szkole i poza nią to bardzo ważna sprawa. W związku z tym nasza pierwsza wycieczka w nowym roku szkolnym była na przejście dla pieszych. Powtórzyliśmy zasady ,przypomnieliśmy znane już wcześniej znaki drogowe i odbyliśmy ćwiczenia praktyczne. Teraz już spokojnie możemy poruszać się po drodze.

  W tym tygodniu demokratycznie wybraliśmy samorząd klasowy. Oto oni: Aleksandra Gawron, Wiktor Najuch, Bartosz Mrozowski. Całej trójce gratulujemy!!!

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016 odbyła się 1 września. Uczniowie wraz z nauczycielami w asyście pocztów sztandarowych wyruszyli na uroczystą mszę świętą. Niezwykle interesujące kazanie wygłosił ksiądz wikariusz, a zarazem nauczyciel religii w naszej placówce Piotr Skóra.

Po mszy świętej udaliśmy się do szkoły na dalsze uroczystości. Pan Dyrektor Arnold Bogowski powitał serdecznie zaproszonych gości, a wśród nich Pana Krzysztofa Bożka – Wójta Gminy Horodło, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Następnie przedstawił organizację nowego roku szkolnego, w którym obowiązki wicedyrektora, sprawującego nadzór nad gimnazjum i liceum, przejął Pan Jan Hajkowski, a szkoły podstawowej Pani Agnieszka Harpeniuk. Dyrektor Arnold Bogowski, w krótkim przemówieniu inauguracyjnym, szczególnie ciepło powitał nowych uczniów i wyraził nadzieję na bliską współpracę z rodzicami w celu zapewnienia najlepszych warunków nauki.