Daria Adamczuk reprezentowała nasze liceum i powiat hrubieszowski na eliminacjach wojewódzkich 69 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Oprócz integracji z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i uzdolnieniach, wzięła udział w energetycznych warsztatach prowadzonych przez teatrologa i logopedę Kacpra Gugałę.
Życzymy Darii dalszych sukcesów!
Archiwum miesiąca: kwiecień 2024
POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
W niezwykle ciepłej i życzliwej atmosferze w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły średniej. W jubileuszowym roku 80 – lecia istnienia liceum w Horodle, do grona absolwentów dołączył kolejny rocznik uczniów. Naszej młodzieży życzymy sukcesów na egzaminie maturalnym, właściwych wyborów życiowych i sukcesów w dorosłym życiu.
WHAT A DAY!!!
DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO, obchodzony 23 kwietnia, to wyjątkowa okazja do podkreślenia roli tego języka jako narzędzia międzynarodowej komunikacji. To również dobry moment, aby promować różnorodność językową i zrozumienie kulturowe. Ustanowiony przez ONZ, dzień ten upamiętnia zarówno urodziny, jak i śmierć Williama Szekspira, wybitnego angielskiego poety i dramaturga, który wprowadził do języka angielskiego ponad 1000 słów!
Uczniowie klasy VI SP oraz II LO, wspólnymi siłami z nauczycielkami języka angielskiego, przygotowali tego dnia nietuzinkowy event na szkolnym korytarzu. Tematycznie udekorowane stoisko w kolorystyce brytyjskiej flagi Union Jack, pamiątkowe fotki przy charakterystycznej budce telefonicznej, rozbrzmiewająca z głośnika playlista z najsłynniejszymi angielskimi piosenkami z minionych i współczesnych lat to tylko część przygotowanych atrakcji. Całe wydarzenie rozpoczęło się odegraniem fragmentu hymnu Wielkiej Brytanii „God save the King”. Komunikat powitalny w języku polskim i angielskim został wygenerowany i odczytany przez sztuczną inteligencję, co dodatkowo podkreśliło postęp nie tylko w dziedzinie technologii, ale również na polu nauki języków obcych. Niebywałym zainteresowaniem cieszyli się nasi specjalni goście impersonatorzy – król Karol III oraz Jaś Fasola, z którymi można było uciąć małą pogawędkę (oczywiście w języku angielskim:-) oraz pstryknąć pamiątkową fotkę. Każdy uczeń (oraz niejeden odważny nauczyciel:-) mógł sprawdzić swoją językową wiedzę lub nauczyć się nowego słówka. Uczestnicy wydarzenia mieli do wyboru cztery kategorie zadaniowe: tłumaczenie wylosowanych słówek na język angielski lub na język polski, rozpoznawanie znanych postaci związanych z Wielką Brytanią czy nauka wyszukanego słownictwa. Nikt nie opuścił naszego stanowiska z pustymi rękoma. Każdy, kto podjął wyzwanie, otrzymywał pamiątkową zakładkę ze słówkami, naklejkę z londyńskimi landmarkami lub angielskimi sentencjami. Na miłośników wyspiarskich słodkości czekały oflagowane muffinki. Za zadania specjalne można było otrzymać breloczek z flagą brytyjską, piętrowym autobusem double-decker, budką telefoniczną czy skrzynką na listy lub portfel imitujący angielski banknot. Na ten dzień nie udało się nam tylko zamówić typowo angielskiej pogody;-)
Wrzawa, niczym w wieży Babel i powiewające gdzieniegdzie chorągiewki nie pozwalały przejść obojętnie również ósmoklasistom okolicznych szkół podstawowych odwiedzających tego dnia nasze liceum. Mamy nadzieję, że takie wydarzenie przyniosło wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i zachęciło każdego do nauki języka angielskiego.
Do YOU speak English?
ALEKSANDRA KIRSZNIK – FINALISTKĄ KONKURSU KURATORYJNEGO Z BIOLOGII
Uczennica najpierw zmagała się z zadaniami na etapie szkolnym, następnie na etapie rejonowym a 12 marca 2024 r. na etapie wojewódzkim w Lublinie. Był to poważny sprawdzian wiedzy i umiejętności, na którym wywalczyła tytuł finalisty.
Gratulujemy osiągnięć i sukcesów!
UCZESTNICZYLIŚMY W AKCJI „OPERACJA CZYSTA RZEKA”
50 uczniów i 5 nauczycieli z Zespołu Szkół w Horodle wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji „Czysta Rzeka”. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim posprzątanie okolic rzeki Bug. Skorzystało pod tym względem także nasze Horodło, gdyż dzieci i młodzież wyzbierały śmieci z okolicznych ulic.
Szkolni uczestnicy akcji wykazali się wielkim zapałem. Zebrali aż 57 worków śmieci, wszak wspólne działanie mobilizuje i daje dużo radości!
Później wszyscy regenerowali siły przy ognisku z kiełbaskami.
„I KNOW ENGLISH”
Za nami 3. edycja szkolnego konkursu leksykalnego z języka angielskiego „I KNOW ENGLISH”, przeznaczonego dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej. 11 kwietnia 11 uczestników przystąpiło do testu pisemnego sprawdzającego znajomość poznanego słownictwa zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.
We wtorek 16 kwietnia odbyło się wręczenie nagród. Tegorocznymi zwycięzcami językowych zmagań zostali:
KLASA II
I miejsce: Hanna Kozar
II miejsce: Karolina Sitarczuk
III miejsce: Patryk Bączkowski
KLASA III
I miejsce: Mikołaj Baraniuk
II miejsce: Lena Filipczuk
III miejsce: Aleksandra Graf
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez wydawnictwo językowe Macmillan. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa oraz zakładki. Wszystkim dzielnym miłośnikom języka angielskiego gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne językowe sukcesy.
Congratulations!
69. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
”CEL! PAL!”- CZYLI ZAJĘCIA PRAKTYCZNE ZE STRZELECTWA W LICEUM
5 kwietnia na terenie naszej szkoły odbyły się zajęcia praktyczne ze strzelectwa przeznaczone dla uczniów klas III i IV liceum. W ramach Ogólnopolskiego Programu Upowszechniania Strzelectwa licealiści poznali teorię związaną z zasadami strzelectwa, budową i posługiwaniem się bronią oraz zasadami bezpieczeństwa, a także odbyli trening praktyczny. Uczestnicy zajęć uczyli się obsługi broni krótkiej, broni długiej, ćwiczyli odpowiednią postawę strzelecką oraz celność pod okiem wykwalifikowanych instruktorów -mjr. rez. Pawła Zawadewicza i ppłk. rez. Marka Wrony. Zajęcia przeprowadzone w oparciu o technologię laserową okazały się ciekawym doświadczeniem i dostarczyły uczestnikom wielu emocji. Kolejne zajęcia tego typu już wkrótce.
MŁODZI PRZYRODNICY POZNAJĄ PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI
21 marca 2024 r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie odbył się etap parkowy konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, podczas którego współzawodniczyły ze sobą szkoły (drużyny) w obrębie danego parku krajobrazowego. Celem było wyłonienie najlepszej drużyny z każdego parku krajobrazowego, która przejdzie do etapu wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Aniela Grabowska, Justyna Żywiec i Oliwier Nieczyporowski.
Uczniowie indywidualnie rozwiązywali test składający się z 25 pytań z wiedzy ogólnej, wiedzy związanej z tegorocznym hasłem konkursu, tj. „Ssaki Polski” oraz mieli za zadanie rozpoznać na podstawie fotografii 10 gatunków ssaków. Nasza drużyna zajęła II miejsce.
Gratulujemy uczniom i opiekunowi drużyny.