PASJONATKA RECYTACJI

     Daria Adamczuk reprezentowała nasze liceum i powiat hrubieszowski na eliminacjach wojewódzkich  69 Ogólnopolskiego  Konkursu Recytatorskiego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
   Oprócz integracji z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i uzdolnieniach, wzięła udział w energetycznych warsztatach prowadzonych przez teatrologa i logopedę Kacpra Gugałę.
     Życzymy Darii dalszych sukcesów!

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

      W niezwykle ciepłej i życzliwej atmosferze w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły średniej. W jubileuszowym roku 80 – lecia istnienia liceum w Horodle, do grona absolwentów dołączył kolejny rocznik uczniów. Naszej młodzieży życzymy sukcesów na egzaminie maturalnym, właściwych wyborów życiowych i sukcesów w dorosłym życiu.

WHAT A DAY!!!

      DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO, obchodzony 23 kwietnia, to wyjątkowa okazja do podkreślenia roli tego języka jako narzędzia międzynarodowej komunikacji. To również dobry moment, aby promować różnorodność językową i zrozumienie kulturowe. Ustanowiony przez ONZ, dzień ten upamiętnia zarówno urodziny, jak i śmierć Williama Szekspira, wybitnego angielskiego poety i dramaturga, który wprowadził do języka angielskiego ponad 1000 słów!
     Uczniowie klasy VI SP oraz II LO, wspólnymi siłami z nauczycielkami języka angielskiego, przygotowali tego dnia nietuzinkowy event na szkolnym korytarzu. Tematycznie udekorowane stoisko w kolorystyce brytyjskiej flagi Union Jack, pamiątkowe fotki przy charakterystycznej budce telefonicznej, rozbrzmiewająca z głośnika playlista z najsłynniejszymi angielskimi piosenkami z minionych i współczesnych lat to tylko część przygotowanych atrakcji. Całe wydarzenie rozpoczęło się odegraniem fragmentu hymnu Wielkiej Brytanii „God save the King”. Komunikat powitalny w języku polskim i angielskim  został wygenerowany i odczytany przez sztuczną inteligencję, co dodatkowo podkreśliło postęp nie tylko w dziedzinie technologii, ale również na polu nauki języków obcych. Niebywałym zainteresowaniem cieszyli się nasi specjalni goście impersonatorzy – król Karol III oraz Jaś Fasola, z którymi można było uciąć małą pogawędkę (oczywiście w języku angielskim:-) oraz pstryknąć pamiątkową fotkę.  Każdy uczeń (oraz niejeden odważny nauczyciel:-) mógł sprawdzić swoją językową wiedzę lub nauczyć się nowego słówka. Uczestnicy wydarzenia mieli do wyboru cztery kategorie zadaniowe: tłumaczenie wylosowanych słówek na język angielski lub na język polski, rozpoznawanie znanych postaci związanych z Wielką Brytanią czy nauka wyszukanego słownictwa. Nikt nie opuścił naszego stanowiska z pustymi rękoma. Każdy, kto podjął wyzwanie, otrzymywał pamiątkową zakładkę ze słówkami, naklejkę z londyńskimi landmarkami lub angielskimi sentencjami. Na miłośników wyspiarskich słodkości czekały oflagowane muffinki. Za zadania specjalne można było otrzymać breloczek z flagą brytyjską, piętrowym autobusem double-decker, budką telefoniczną czy skrzynką na listy lub portfel imitujący angielski banknot. Na ten dzień nie udało się nam tylko zamówić typowo angielskiej pogody;-)
       Wrzawa, niczym w wieży Babel i powiewające gdzieniegdzie chorągiewki nie pozwalały przejść obojętnie również ósmoklasistom okolicznych szkół podstawowych odwiedzających tego dnia nasze liceum. Mamy nadzieję, że takie wydarzenie przyniosło wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i zachęciło każdego do nauki języka angielskiego.

Do YOU speak English?

 

ALEKSANDRA KIRSZNIK – FINALISTKĄ KONKURSU KURATORYJNEGO Z BIOLOGII

       Aleksandra Kirsznik, uczennica klasy VII szkoły podstawowej, pasjonatka nauk przyrodniczych w bieżącym roku szkolnym wzięła udział w konkursie przedmiotowym z biologii organizowanym przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.
     Uczennica najpierw zmagała się z zadaniami na etapie szkolnym, następnie na etapie rejonowym a 12 marca 2024 r. na etapie wojewódzkim w Lublinie.  Był to poważny  sprawdzian  wiedzy i umiejętności, na którym wywalczyła tytuł finalisty. 

   Do zmagań konkursowych  Ola przygotowywała się pod opieką  nauczycielki biologii – Pani Iwony Siemionek.
        Gratulujemy osiągnięć i  sukcesów!
 

UCZESTNICZYLIŚMY W AKCJI „OPERACJA CZYSTA RZEKA”

    50 uczniów i 5 nauczycieli z Zespołu Szkół w Horodle wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji „Czysta Rzeka”. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim posprzątanie okolic rzeki Bug. Skorzystało pod tym względem także nasze Horodło, gdyż dzieci i młodzież wyzbierały śmieci z okolicznych ulic.
   Szkolni uczestnicy akcji wykazali się wielkim zapałem. Zebrali aż 57 worków śmieci, wszak wspólne działanie mobilizuje i daje dużo radości!
   
Później wszyscy regenerowali siły przy ognisku z kiełbaskami.

 

„I KNOW ENGLISH”

      Za nami 3. edycja szkolnego konkursu leksykalnego z języka angielskiego „I KNOW  ENGLISH”, przeznaczonego dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej. 11 kwietnia 11 uczestników przystąpiło do testu pisemnego sprawdzającego znajomość poznanego słownictwa zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.
    We wtorek 16 kwietnia odbyło się wręczenie nagród. Tegorocznymi zwycięzcami językowych zmagań zostali:

KLASA II

I miejsce: Hanna Kozar
II miejsce: Karolina Sitarczuk
III miejsce: Patryk Bączkowski

KLASA III

I miejsce: Mikołaj Baraniuk
II miejsce: Lena Filipczuk
III miejsce: Aleksandra Graf

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez wydawnictwo językowe Macmillan. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa oraz zakładki. Wszystkim dzielnym miłośnikom języka angielskiego gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne językowe sukcesy.
                                                                                           Congratulations! 

”CEL! PAL!”- CZYLI ZAJĘCIA PRAKTYCZNE ZE STRZELECTWA W LICEUM

     5 kwietnia na terenie naszej szkoły odbyły się zajęcia praktyczne ze strzelectwa przeznaczone dla uczniów klas III i IV liceum. W ramach Ogólnopolskiego Programu Upowszechniania Strzelectwa licealiści poznali teorię związaną z zasadami strzelectwa, budową i posługiwaniem się bronią oraz zasadami bezpieczeństwa, a także odbyli trening praktyczny. Uczestnicy zajęć uczyli się obsługi broni krótkiej, broni długiej, ćwiczyli odpowiednią postawę strzelecką oraz celność pod okiem wykwalifikowanych instruktorów -mjr. rez. Pawła Zawadewicza i ppłk. rez. Marka Wrony. Zajęcia przeprowadzone w oparciu o technologię laserową okazały się ciekawym doświadczeniem i dostarczyły uczestnikom wielu emocji. Kolejne zajęcia tego typu już wkrótce.

MŁODZI PRZYRODNICY POZNAJĄ PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI 

    21 marca 2024 r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie odbył się etap parkowy konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, podczas którego współzawodniczyły ze sobą szkoły (drużyny) w obrębie danego parku krajobrazowego. Celem było wyłonienie najlepszej drużyny z każdego parku krajobrazowego, która przejdzie do etapu wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Aniela Grabowska, Justyna Żywiec i Oliwier Nieczyporowski. 
    Uczniowie indywidualnie rozwiązywali test składający się z 25 pytań z wiedzy ogólnej, wiedzy związanej z tegorocznym hasłem konkursu, tj. „Ssaki Polski” oraz mieli za zadanie rozpoznać na podstawie fotografii 10 gatunków ssaków. Nasza drużyna zajęła II miejsce.
     Gratulujemy uczniom i opiekunowi drużyny.