WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIA W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

   Pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół w Horodle przepełniony był licznymi atrakcjami.
   Upłynął w atmosferze zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Rozpoczął się smacznym śniadaniem, które uczniowie poszczególnych klas przygotowali  pod okiem wychowawców. Ósmoklasiści  i młodzież licealna zorganizowali rozgrywki sportowe, zaś dzieci z klas młodszych przygotowały popis mody ekologicznej.
Kulminacyjnym wydarzeniem były warsztaty zdrowego żywienia, które zostały zorganizowane w naszej szkole we współpracy z Bankiem Żywności w Lublinie.
Przedstawiciele tej instytucji – Pani dietetyk i Pan kucharz  – przeprowadzili z uczniami zajęcia teoretyczne i praktyczne, ucząc, jak należy się zdrowo odżywiać i jak przygotować smakowity koktajl oraz sałatkę owocową.
      Żeby tradycji stało się zadość, w pierwszy dzień wiosny, rozprawiono się też z MARZANNĄ.

WARSZTATY PRAWNICZE

    23 stycznia uczniowie III klasy liceum oraz ich młodsi koledzy i koleżanki ze szkoły podstawowej (klasy VII i VIII) uczestniczyli w projekcie pod nazwą „Nasze prawa – wspólne sprawy”. Warsztaty prowadziła pani Małgorzata Dąbek, radca prawny i przedstawicielka Stowarzyszenia Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie.
Założeniem projektu było przekazanie uczniom informacji na temat:
– podstawowych praw dzieci i młodzieży,
– ochrony przed cyberprzemocą,
– finansów osobistych.
Uczniowie z zaangażowaniem i ciekawością przyswoili dużą dawkę wiedzy w ww. zakresie.

DZIEŃ POSTACI Z LEKTUR

       Listopad w tym roku zapełnił szkolne korytarze postaciami literackimi: Król Maciuś Pierwszy, Tadeusz Soplica, Balladyny i Aliny, Lady Makbet i Wiedźmy,  Anie z Zielonego Wzgórza, Zeus i Atena, Królik i Kłapouchy, Pan Kleks a nawet kot Behemot, Harry Potter i Alicja z Krainy Czarów- nie sposób wszystkich wymienić. Święto odbyło się w szkole podstawowej i w liceum zorganizowane przez biblioteki szkolne we współpracy z samorządami uczniowskimi. Przyznano  nagrody i dyplomy. Gratulujemy pomysłowości i kreatywności!

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      Dnia 12 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W tym szczególnym dniu uczniowie oraz grono pedagogiczne zebrali się, aby wspólnie uczcić ten ważny moment w historii naszej Ojczyzny.
     Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, co wprowadziło wszystkich w podniosły, patriotyczny nastrój. Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, który zawierał wiersze
i pieśni, przypominające o trudnej drodze Polski do wolności i sile narodowego ducha.
      Tego dnia miejsce miało również wyjątkowe wydarzenie – ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej oraz liceum. Uczniowie, złożyli uroczystą przysięgę, obiecując rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, szanować wartości i tradycje narodowe oraz dbać o honor szkoły. Moment ten był pełen wzruszenia, zarówno dla uczniów, jak i ich licznie zgromadzonych rodziców, stanowiąc symboliczne włączenie dzieci i młodzieży do społeczności szkolnej.

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

      W październiku w szkole podstawowej odbywały  się szkolne eliminacje konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Nasi uczniowie przystąpi do konkursu polonistycznego, matematycznego, historycznego, biologicznego, geograficznego, chemicznego, z języka angielskiego. Do etapu rejonowego awansowały Maja Sitarczuk (konkurs polonistyczny) oraz Aleksandra Kirsznik (konkurs biologiczny). Obu ósmoklasistkom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za awans do etapu wojewódzkiego. 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     11 października, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, następnie wszyscy skupili się na przemówieniu Pana dyrektora Jana Hajkowskiego, który podkreślił znaczącą rolę nauczycieli w kształtowaniu przyszłości młodego pokolenia.
     Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami klasy II szkoły podstawowej, w asyście szkolnego chóru, zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny. Ważnym punktem apelu było wręczenie nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi.
      Szkolne święto upłynęło w bardzo serdecznej atmosferze.

CO CIEKAWEGO SŁYCHAĆ W LUBLINIE

     Dnia 27 września 2024 r. uczniowie klas VII, VIII i II LO Zespołu Szkół w Horodle wspólnie z uczniami z klas VII i VIII szkół podstawowych w Stefankowicach i Strzyżowie udali się na wycieczkę, której głównym celem było uczestnictwo w pokazach fizycznych zorganizowanych przez lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego  Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Podczas nich zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: „Mechanika” ,”Fizyka ludzkiego ciała”, „Fizyka w druku 3D” i „Promieniotwórczość”.
    Niezwykle interesująco przedstawione doświadczenia zrobiły duże wrażenie na wszystkich uczestnikach pokazów.
      Ciekawym miejscem, które zwiedzili nasi uczniowie były Podziemia Browaru Perła. Browar przy ulicy Bernardyńskiej to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846 – 2001 warzono piwo. W 2014 roku chcąc tchnąć nowe życie w pomieszczenia poprodukcyjne, udostępniono do zwiedzania Podziemia Browaru Perła. Podróżując po ich zakamarkach można poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia i postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo.
     Kolejnym interesującym punktem tego wyjazdu był aktywny udział uczniów w zajęciach prowadzonych przez pracowników TVP3 Lublin. Uczniowie mieli możliwość poznać telewizję „od środka” i zgłębić tajniki pracy reżysera, dźwiękowców, operatorów kamer oraz sprawdzić, czy w przyszłości mogą zostać prezenterami w telewizji.
     Ostatnim punktem piątkowego wyjazdu była możliwość obejrzenia filmu polskiej Produkcji „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”. Film opowiadał historię młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.
     Pełni pozytywnych wrażeń i (o dziwo) niewyczerpanej energii, bogaci w naukowe i medialne doświadczenia, w dobrych humorach powróciliśmy do domu w późnych godzinach nocnych.

POSPRZĄTALIŚMY ŚWIAT WOKÓŁ NAS

     20 września, w piękny słoneczny dzień, uczniowie klas 4-8 SP oraz 1,2 i 3 LO wzięli udział w 31. akcji Fundacji Ziemia „Sprzątanie świata”, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Na straży czystej Ziemi”. Sumiennie wysprzątaliśmy przyszkolny teren, pamiętając o segregacji zebranych odpadów. Pocieszający jest fakt, że ze szkolnego podwórka nie zebraliśmy dużej ilości odpadów, a każdy podniesiony „brudek” utwierdził nas w przekonaniu, że NIE WARTO ŚMIECIĆ.

NARODOWE CZYTANIE 2024

    Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie, która odbyła się 7 września 2024. W tym roku przygotowano ją we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Horodle.
    Licealiści, nauczyciele i czytelnicy odczytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Akcja, przebiegająca w bardzo miłej atmosferze, stała się okazją do wręczenia nagród najlepszym czytelnikom, wolontariuszom oraz do zacieśnienia współpracy między naszymi placówkami. Spotkanie zostało uwieńczone minirecitalami instrumentalnymi Julii Bieleckiej i Jakuba Mulawki oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie bibliotekarki.
     Dziękujemy Bibliotece Gminnej w Horodle i liczymy na dalszą współpracę.