CO CIEKAWEGO SŁYCHAĆ W LUBLINIE

     Dnia 27 września 2024 r. uczniowie klas VII, VIII i II LO Zespołu Szkół w Horodle wspólnie z uczniami z klas VII i VIII szkół podstawowych w Stefankowicach i Strzyżowie udali się na wycieczkę, której głównym celem było uczestnictwo w pokazach fizycznych zorganizowanych przez lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego  Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Podczas nich zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: „Mechanika” ,”Fizyka ludzkiego ciała”, „Fizyka w druku 3D” i „Promieniotwórczość”.
    Niezwykle interesująco przedstawione doświadczenia zrobiły duże wrażenie na wszystkich uczestnikach pokazów.
      Ciekawym miejscem, które zwiedzili nasi uczniowie były Podziemia Browaru Perła. Browar przy ulicy Bernardyńskiej to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846 – 2001 warzono piwo. W 2014 roku chcąc tchnąć nowe życie w pomieszczenia poprodukcyjne, udostępniono do zwiedzania Podziemia Browaru Perła. Podróżując po ich zakamarkach można poznać bogatą historię tego miejsca, wydarzenia i postaci z nim związane oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo.
     Kolejnym interesującym punktem tego wyjazdu był aktywny udział uczniów w zajęciach prowadzonych przez pracowników TVP3 Lublin. Uczniowie mieli możliwość poznać telewizję „od środka” i zgłębić tajniki pracy reżysera, dźwiękowców, operatorów kamer oraz sprawdzić, czy w przyszłości mogą zostać prezenterami w telewizji.
     Ostatnim punktem piątkowego wyjazdu była możliwość obejrzenia filmu polskiej Produkcji „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”. Film opowiadał historię młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny.
     Pełni pozytywnych wrażeń i (o dziwo) niewyczerpanej energii, bogaci w naukowe i medialne doświadczenia, w dobrych humorach powróciliśmy do domu w późnych godzinach nocnych.

POSPRZĄTALIŚMY ŚWIAT WOKÓŁ NAS

     20 września, w piękny słoneczny dzień, uczniowie klas 4-8 SP oraz 1,2 i 3 LO wzięli udział w 31. akcji Fundacji Ziemia „Sprzątanie świata”, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Na straży czystej Ziemi”. Sumiennie wysprzątaliśmy przyszkolny teren, pamiętając o segregacji zebranych odpadów. Pocieszający jest fakt, że ze szkolnego podwórka nie zebraliśmy dużej ilości odpadów, a każdy podniesiony „brudek” utwierdził nas w przekonaniu, że NIE WARTO ŚMIECIĆ.

NARODOWE CZYTANIE 2024

    Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie, która odbyła się 7 września 2024. W tym roku przygotowano ją we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Horodle.
    Licealiści, nauczyciele i czytelnicy odczytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Akcja, przebiegająca w bardzo miłej atmosferze, stała się okazją do wręczenia nagród najlepszym czytelnikom, wolontariuszom oraz do zacieśnienia współpracy między naszymi placówkami. Spotkanie zostało uwieńczone minirecitalami instrumentalnymi Julii Bieleckiej i Jakuba Mulawki oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie bibliotekarki.
     Dziękujemy Bibliotece Gminnej w Horodle i liczymy na dalszą współpracę.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

Dyrektor Zespołu Szkół w Horodle informuje, że  rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się  2 września 2024 r. (poniedziałek) i będzie przebiegać według następującego harmonogramu: 

  • 8:00 – msza św. w kościele parafialnym (uczestnictwo indywidualne),
  • 8:45 – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w sali gimnastycznej,
  • ok 10:00 – odwozy do domu w różnych kierunkach.

 

JAK DOBRZE DZIECKIEM BYĆ…

    Środowy dzień w naszej szkole z pewnością zaliczymy do udanych. Chociaż organizacja Dnia Dziecka stanęła pod wielkim znakiem zapytania z powodu kapryśnej pogody, burzowe chmury łaskawie omijały slalomem nasze szkolne podwórko. Tradycyjnie, jak co roku, uczestnicy imprezy mogli skosztować fikuśnie grillowanych kiełbasek, opływających lukrem pączków, lepkiej waty cukrowej czy chrupiącego popcornu. Nie zapomniano również o lodożercach.
     Niezawodne i cieszące się największym zainteresowaniem (zarówno wśród najmłodszych jak i najstarszych uczniów) były kolorowe dmuchańce. Samorząd Uczniowski przygotował wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, a nowością w tym roku szkolnym było pomysłowe „Koło Fortuny” z kuszącymi trofeami, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Horodle (do tej konkurencji, niczym spaghetti, ciągnęły się kilometrowe kolejki rozentuzjazmowanych szkolniaków). Licealni fanatycy sportowych rozgrywek dali popis swych umiejętności w meczu piłki siatkowej, a ich młodsi koledzy ze szkoły podstawowej rozegrali zacięty mecz piłki nożnej. Całość wydarzenia uświetniała skoczna muzyka w tle. 
     W imieniu całej braci szkolnej serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, a w szczególności: Dyrekcji, Radom Rodziców, paniom z Koła Gospodyń w Horodle, paniom bibliotekarkom, pracownikom obsługi, opiekunkom Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkim nauczycielom.
        Teraz już tylko 15, 14, 13…. Odliczamy dni do wakacji! 

WHAT A DAY!!!

      DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO, obchodzony 23 kwietnia, to wyjątkowa okazja do podkreślenia roli tego języka jako narzędzia międzynarodowej komunikacji. To również dobry moment, aby promować różnorodność językową i zrozumienie kulturowe. Ustanowiony przez ONZ, dzień ten upamiętnia zarówno urodziny, jak i śmierć Williama Szekspira, wybitnego angielskiego poety i dramaturga, który wprowadził do języka angielskiego ponad 1000 słów!
     Uczniowie klasy VI SP oraz II LO, wspólnymi siłami z nauczycielkami języka angielskiego, przygotowali tego dnia nietuzinkowy event na szkolnym korytarzu. Tematycznie udekorowane stoisko w kolorystyce brytyjskiej flagi Union Jack, pamiątkowe fotki przy charakterystycznej budce telefonicznej, rozbrzmiewająca z głośnika playlista z najsłynniejszymi angielskimi piosenkami z minionych i współczesnych lat to tylko część przygotowanych atrakcji. Całe wydarzenie rozpoczęło się odegraniem fragmentu hymnu Wielkiej Brytanii „God save the King”. Komunikat powitalny w języku polskim i angielskim  został wygenerowany i odczytany przez sztuczną inteligencję, co dodatkowo podkreśliło postęp nie tylko w dziedzinie technologii, ale również na polu nauki języków obcych. Niebywałym zainteresowaniem cieszyli się nasi specjalni goście impersonatorzy – król Karol III oraz Jaś Fasola, z którymi można było uciąć małą pogawędkę (oczywiście w języku angielskim:-) oraz pstryknąć pamiątkową fotkę.  Każdy uczeń (oraz niejeden odważny nauczyciel:-) mógł sprawdzić swoją językową wiedzę lub nauczyć się nowego słówka. Uczestnicy wydarzenia mieli do wyboru cztery kategorie zadaniowe: tłumaczenie wylosowanych słówek na język angielski lub na język polski, rozpoznawanie znanych postaci związanych z Wielką Brytanią czy nauka wyszukanego słownictwa. Nikt nie opuścił naszego stanowiska z pustymi rękoma. Każdy, kto podjął wyzwanie, otrzymywał pamiątkową zakładkę ze słówkami, naklejkę z londyńskimi landmarkami lub angielskimi sentencjami. Na miłośników wyspiarskich słodkości czekały oflagowane muffinki. Za zadania specjalne można było otrzymać breloczek z flagą brytyjską, piętrowym autobusem double-decker, budką telefoniczną czy skrzynką na listy lub portfel imitujący angielski banknot. Na ten dzień nie udało się nam tylko zamówić typowo angielskiej pogody;-)
       Wrzawa, niczym w wieży Babel i powiewające gdzieniegdzie chorągiewki nie pozwalały przejść obojętnie również ósmoklasistom okolicznych szkół podstawowych odwiedzających tego dnia nasze liceum. Mamy nadzieję, że takie wydarzenie przyniosło wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i zachęciło każdego do nauki języka angielskiego.

Do YOU speak English?

 

UCZESTNICZYLIŚMY W AKCJI „OPERACJA CZYSTA RZEKA”

    50 uczniów i 5 nauczycieli z Zespołu Szkół w Horodle wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji „Czysta Rzeka”. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim posprzątanie okolic rzeki Bug. Skorzystało pod tym względem także nasze Horodło, gdyż dzieci i młodzież wyzbierały śmieci z okolicznych ulic.
   Szkolni uczestnicy akcji wykazali się wielkim zapałem. Zebrali aż 57 worków śmieci, wszak wspólne działanie mobilizuje i daje dużo radości!
   
Później wszyscy regenerowali siły przy ognisku z kiełbaskami.