SPOTKANIE WIGILIJNE

Maleńka miłość…” to hasło tegorocznego spotkania wigilijnego społeczności szkolnej.
       Uczniowie ze szkoły podstawowej i liceum wspólnie wystąpili w  montażu słowno – muzycznym o tematyce bożonarodzeniowej. Poezja, kolędy i pastorałki oraz piękne dekoracje wprowadziły wszystkich w radosny świąteczny  nastrój.

ANDRZEJKI

    Według dawnych wierzeń noc św. Andrzeja miała magiczną moc, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Obecnie andrzejki to przede wszystkim zabawa, a także element naszej polskiej tradycji, który warto kultywować. Z tego powodu 30 listopada przebiegał pod hasłem zabaw andrzejkowych, a szkolny korytarz zamienił się w Salon Wróżb Andrzejkowych, do którego od samego rana ustawiały się długie kolejki. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów wykonywanych w przyszłości lub sprawdzał, jakie marzenie sprawdzi się w pierwszej kolejności. Natomiast miłośnicy słodkości mogli delektować się ciasteczkami i krówkami (oczywiście  z ukrytą wróżbą).
Zgodnie z tradycją andrzejki to też okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Takie taneczne imprezy odbyły się w naszej szkole w ubiegłym tygodniu – uczniowie klas 5-7 bawili się we wtorek 22 listopada, natomiast ósmoklasiści celebrowali andrzejki z licealistami w czwartek 24 listopada.
Poniżej  fotorelacja z naszych andrzejkowych atrakcji.

      26 i 27 października uczniowie szkoły podstawowej i liceum, podobnie jak w roku ubiegłym w ramach akcji #Szkoła Pamięta, odwiedzili okoliczne cmentarze, by uporządkować groby osób zasłużonych dla szkolnej i lokalnej społeczności oraz bezimienne mogiły poległych żołnierzy. W Matczu uczniowie wysłuchali historii o żołnierzu Stanisławie Jankowskim, który zginął w pierwszych dniach II wojny światowej i został pochowany na miejscowym cmentarzu wojskowym. Oprócz prac porządkowych złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych nauczycieli: śp. Stanisławy Bojarskiej, śp. Aleksandry Sadownikowej oraz śp. Irminy Jonak.

20 LAT SZKOLNEGO KOŁA CARITAS W HORODLE

    W roku szkolnym 2022/23 przeżywamy 20-rocznicę powołania Szkolnego Koła Caritas. Oficjalnie miało to miejsce 5 XII 2002 r. w obecności dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. prałata Andrzeja Puzona, ks. kanonika Henryka Krukowskiego – proboszcza parafii i pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Horodle Jolanty Stonawskiej. Pierwsi członkowie Koła to wolontariusze z V i VI klasy łącznie 22 uczniów.
20 lat działalności to wysiłek wielu wolontariuszy – dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym czasie fundowaliśmy obiady, zbieraliśmy żywność dla najbardziej potrzebujących, wysyłaliśmy dzieci na kolonie letnie, umożliwialiśmy udział w programach stypendialnych dla dzieci i młodzieży – Skrzydła i Dwa Talenty. Pomagaliśmy seniorom przy zakupach w Biedronce w ramach programu Na codzienne zakupy. Uczestniczyliśmy w wielu zbiórkach do puszek dla szczególnie potrzebujących. Organizowaliśmy sportowe turnieje charytatywne. Udzielaliśmy się w punkcie recepcyjnym w Horodle w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie.
W dniu 23 października 2022 roku została odprawiona msza św., którą celebrowali ks. dr Zygmunt Jagiełło – sekretarz Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i ks. Daniel Pachla – proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jacka i Matki Bożej Różańcowej w Horodle. Ksiądz Jagiełło wygłosił kazanie, nawiązując do historii naszego Koła oraz istoty bycia wolontariuszem. Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: wójt gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, sekretarz gminy – pan Grzegorz Jeżyna, dyrektor Zespołu Szkół w Horodle – pan Jan Hajkowski, zastępcy dyrektora – pani Edyta Woroniewicz-Fornal i pani Agnieszka Harpeniuk. Ważną rolę spełnili nasi sponsorzy: państwo Iwona i Grzegorz Hunkiewiczowie oraz Bernadetta i Wiesław Szlązakowie, wspierając organizację wydarzenia.
Działalność SKC spotkała się z dużym uznaniem ze strony dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej ks. Marcina Jakubiaka, który przekazał podziękowania i życzenia na kolejne lata pracy. Uroczystość została zakończona wzruszającym koncertem muzyki religijno-patriotycznej w wykonaniu zespołu Hubal z Hrubieszowa.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    13 października w Zespole Szkół w Horodle miała miejsce uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Spotkanie całej społeczności szkolnej rozpoczęło się od przemówienia pana dyrektora Jana Hajkowskiego, który złożył życzenia wszystkim obecnym i emerytowanym pracownikom szkoły, a także wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze oraz pracę na rzecz szkoły.
Wiele ciepłych słów padło też ze strony gości, którzy uświetnili akademię swoją obecnością, a byli to: Wójt Gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, Sekretarz Gminy Horodło – pan Grzegorz Jeżyna, Przewodniczący Rady Gminy Horodło – pan Paweł Kłosiński.
Zwieńczeniem uroczystości było uroczyste ślubowanie, w wyniku którego 16 uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły oraz 22 uczniów klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Horodle zostało oficjalnie przyjętych do grona społeczności uczniowskiej.