Gimnazjum Publiczne w Horodle laureatem ogólnopolskiego konkursu językowego „Teenagers in action” („Młodzi działają”)!!!

W Gimnazjum Publicznym w Horodle od 2008 roku działa program językowy Youngster, mający na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich poprzez naukę języka angielskiego. Są to zajęcia dodatkowe dla uczniów klas III gimnazjum. Od kilku lat nauczycielem prowadzącym jest pani Aleksandra Jerzyna. W ramach tego programu odbywa się coroczny konkurs „Teenagers in action” organizowany  przez wydawnictwo Macmillan oraz Europejski Fundusz Rozwoju wsi Polskiej. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Nie bądź biernym świadkiem przemocy”. Uczniowie pod kierunkiem pani Aleksandry Jerzyny wzięli udział w tegorocznym konkursie na prace projektową, pt. „Szanuj innych, nie tylko siebie” i zdobyli główną nagrodę!

Laureaci tegorocznej edycji to uczniowie:  Kamila Koza, Katarzyna Ciężka, Karolina Fedaczyńska, Wiktoria Iwan, Bartłomiej Gajewski oraz Piotr Rudawski,  przygotowujący się pod opieką pani Aleksandry Jerzyny.  W ramach nagrody głównej laureaci pojadą na dwudniową  wycieczkę do Warszawy, gdzie czeka na nich szereg atrakcji.

Zwycięzcą i nauczycielowi  serdecznie gratulujemy!!!!

IMG_20160303_144958

Konkurs czytelniczy „ Czy znasz…?” dla klas I-III Szkoły podstawowej.

4 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Hrubieszowie oraz pozostałych filiach odbył się pierwszy etap konkursu czytelniczego „Czy znasz…" dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.


W konkursie wzięło udział 195 uczniów z 57 szkół podstawowych. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test podczas którego mogli wykazać się znajomością utworów znanych pisarzy. Maksymalnie mogli zdobyć 31 punktów. Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów w składzie: Aronowska Anna, Ciężka Klaudia, Gołębiowska Aleksandra, Jańczuk Karolina oraz Bogowski Filip, którzy zostali wyłonieni na etapie I szkolnym.

Do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli od 29 do 31 pkt. Jednak pomimo trudu i starań nikt z naszych reprezentantów nie zakwalifikował się do etapu trzeciego. Jednak to nas nie zraża i spróbujemy ponownie w przyszłym roku.

Światowy Dzień Ziemi

Ziemia

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień. Pomysłodawcą Dnia Ziemi był amerykański senator Gaylord Nelson.


Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. W bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzowy dla uczniów klas II-III na temat ochrony środowiska naturalnego. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami. Uczniowie klasy III „a” przygotowali inscenizację teatralną , która zachęcała wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Impreza była okazją do  kształtowania  wśród uczniów i dzieci oraz dorosłych  nawyków  zdrowego odżywiania, wyeliminowanie nadmiernego spożywania węglowodanów, tłuszczów – słodyczy i czipsów, które powodują otyłość. Uroczystość uświetniły smaczne i  zdrowe posiłki przygotowane przez uczniów klasy V i III  pod kierunkiem pani Stanisławy Ślązak, pani Anety Zbirowskiej, pani Haliny Jeżyny oraz pani Jadwigi Bartoszek. Mogliśmy popróbować smacznego marchewkowego ciasta, zdrowych sałatek warzywnych, kanapek ze szczypiorkiem, rzodkiewką, jajkiem, smacznych owsianych ciasteczek oraz deserów. Stoisko  cieszyło się dużym powodzeniem. Licznie zgromadzeni w ten słoneczny dzień degustowali potrawy i prosili o przepisy. Wśród smakujących  nie zabrakło oczywiście Dyrekcji szkoły: pani Dyrektor Agnieszki Harpeniuk.

Wszystko było smaczne, zdrowe  i bardzo, bardzo  kolorowe.

WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ „ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK” ELIMINACJE POWIATOWE 21.04.2016r. HRUBIESZÓW

 21.04. 2016 r. w Hrubieszowie odbyły się eliminacje powiatowe Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewający Słowik”. Zespół Szkół w Horodle reprezentowało czterech solistów i trzyosobowy zespół „Kowboje z Horodła”. Wyróżnienia otrzymali soliści:

Klaudia Ciężka kl. IIIb

Iza Mrozowska  kl. V

Małgorzata Mochnaczewska kl. V

Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela muzyki Roberta Jerzyny.

GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ

Dnia 12. 04. 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury  w Horodle odbył się Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Zespół Szkół w Horodle reprezentowali uczniowie, którzy zdobywali nominacje na eliminacje powiatowe do Hrubieszowa oraz wyróżnienia:

Nominacja do powiatu – zespół „Kowboje z Horodła” w składzie: Wiktor Najuch IIb, Bartek Kozar IIb, Błażej Wlach IIIb.

Nominacja do powiatu – Iza Mrozowska kl. V

Wyróżnienia: Klaudia Ciężka kl.IIIb, Małgorzata Mochnaczewska kl.V

                             Uczniów  przygotowywał  nauczyciel  muzyki  Robert Jerzyna.

70 –TA ROCZNICA ŚMIERCI KPT. KAROLA „WYGI” BOJARSKIEGO

     W dniach 23 – 24 kwietnia w Horodle odbyły się uroczystości upamiętniające 70 – rocznicę śmierci Karola „Wygi” Bojarskiego.  Inauguracja obchodów, w które czynnie włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły,  miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury. Organizator uroczystości – Wójt Gminy Horodło powitał zgromadzonych gości, a następnie oddał głos pomysłodawcy imprezy i prowadzącemu spotkanie – Panu Dariuszowi Tuzowi, który zaprezentował program uroczystości i zaprosił zgromadzonych do obejrzenia wystawy obrazów kuzynki kpt. Bojarskiego Pani Brygidy Serafin i wysłuchania koncertu piosenek patriotycznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem  Pana Roberta Jerzyny. Wzruszający koncert w wykonaniu Aleksandry Ciężkiej, Małgorzaty Mochnaczewskiej, Izabeli Mrozowskiej, Julii Rudawskiej, Aleksandry Rydel, Wiktorii Sułkowskiej, Pawła Jerzyny oraz Katarzyny Charatynowicz okazał się doskonałym wprowadzeniem do kolejnego punktu uroczystości, jakim była prezentacja multimedialna poświęcona Karolowi „Wydze” Bojarskiemu. Rzetelny rys biograficzny, uzupełniony o liczne fotografie przygotowany przez uczniów naszego Gimnazjum – Katarzynę Mochnaczewską, Natalię Stepaniuk, Daniela Gołębia, Dawida Sarzyńskiego, Bartosza Szargana pod okiem Pani Anny Kozar – pozwolił zgromadzonym, a zwłaszcza młodzieży, poznać sylwetkę
kpt. Bojarskiego. Informacje przedstawione w trakcie prezentacji znakomicie uzupełnił referat Pana Jerzego Krzyżewskiego przedstawiający wojenne losy Karola „Wygi” Bojarskiego i nieznane fakty związane z walką partyzancką w powiecie hrubieszowskim. W kolejnej części spotkania zaproszeni goście, a także licznie przybyli mieszkańcy Horodła i okolic, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Horodle mogli wysłuchać poruszającego serca koncertu muzyki patriotyczno – wojskowej w wykonaniu zespołu „Floripari” z Krakowa, w którym wystąpił m.in. aktor grupy Loch Camelot – Łukasz Kozub.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się od wystawienia przy pomniku poległych żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz przy grobie kpt. Bojarskiego warty harcerzy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole. Następnie odbyła się msza święta w intencji śp. Karola Bojarskiego celebrowana przez proboszcza parafii Horodło ks. Kanonika Henryka Krukowskiego
w asyście pocztów sztandarowych Zespołu Szkół w Horodle i Zespołu Szkół w Strzyżowie oraz sztandaru Armii Krajowej, w oprawie muzycznej Orkiestry Wojskowej z Lublina. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni w uroczystym pochodzie udali się na cmentarz parafialny, by tam odmówić modlitwę za poległych w walce o Ojczyznę, a także  przy akompaniamencie werbla złożyć kwiaty  na grobie Karola „Wygi” Bojarskiego. Wygrana na trąbce pod koniec uroczystości melodia „Śpij Kolego” wywołała chwilę zadumy nad losem żołnierza wyklętego, ale niezłomnego, który poświęcił życie walcząc o Ojczyznę wolną i suwerenną.

Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce

W dniu 22 kwietnia 2016 r. w Hrubieszowie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce w kategorii szkół gimnazjalnych. Bardzo dobrze zaprezentowała się grupa naszych uczniów, którzy uzyskali awans na zawody rejonowe do Zamościa. Byli to: Załuski Szymon (300m), Gajewski Bartłomiej (100m) Jeżyna Mateusz (300m), Mróz Michał (2000m) oraz sztafeta 4x100m chłopców (Gajewski Bartłomiej, Załuski Szymon, Jeżyna Mateusz, Zając Szymon).

Miejsce

Nazwisko i imię

Konkurencja

Wynik

1

Załuski Szymon

300 m

40,05

 

1

Jeżyna Mateusz, Załuski Szymon,   Zając Szymon, Gajewski Bartłomiej

sztafeta 4x100m Indywidualna LA

48,89

 

1

Jeżyna Mateusz, Załuski Szymon,  Zając Szymon, Gajewski Bartłomiej

sztafeta szwedzka

2:25,95

 

2

Gajewski Bartłomiej

100 m

12,60 el.

12,32 F

3

Jeżyna Mateusz

300 m

42,16

 

3

Mróz Michał

2000 m

7:51,60

 

3

Woźnica Patrycja, Zubko Magdalena, Semenowicz Klaudia, Błocian Kasjana

sztafeta 4x100m Indywidualna LA

1:01,14

 

4

Błocian Kasjana

100 m

14,84 el.

15,01 F

4

Zając Szymon

300 m

42,43

 

4

Gosiewska Martyna

600 m

2:17,86

 

4

Petrycki Piotr

2000 m

7:58,81

 

4

Szargan Kacper

rzut oszczepem

28,03

 

4

Wroński Miłosz, Gołąb Kacper,        Sarzyński Dawid, Grabowski Łukasz

sztafeta 4x100m Festiwal Sztafet

53,49

 

4

Woźnica Patrycja, Zubko Magdalena, Semenowicz Klaudia, Błocian Kasjana

sztafeta szwedzka

3:21,18

 

5

Gołąb Kacper

100 m

12,68 el.

12,70 F

5

Woźnica Patrycja

300 m

53,32

 

5

Chochliński Michał

2000 m

8:53,91

 

5

Duma Dominik

pchnięcie kulą

8,85

 

5

Lemińska Wiktoria, Jabłońska Edyta, Sobiłło Barbara, Szlązak Karolina

sztafeta 4x100m Festiwal Sztafet

1:06,01

 

6

Semenowicz Klaudia

100 m

14,64 el.

15,65 F

6

Lemińska Wiktoria

600 m

2:18,78

 

8

Zubko Magdalena

300 m

57,08

 

8

Jabłońska Edyta

600 m

2:36,91

 

8

Szargan Bartosz

skok w dal

3,94

 

9

Szlązak Karolina

300 m

57,13

 

9

Kaczyńska Agata

600 m

2:27,82

 

10

Kaczyńska Katarzyna

600 m

2:39,88

 

10

Grabowski Łukasz

skok w dal

3,90

 

11

Kujawski Michał

1000 m

3:41,01

 

12

Błocian Beniamin

1000 m

3:42,58

 

13

Sobiłło Barbara

100 m

16,58

 

13

Chmielewski Arkadiusz

pchnięcie kulą

7,75

 

14

Wroński Paweł

100 m

14,11

 

16

Sarzyński Dawid

100 m

13,01

 

17

Wroński Miłosz

100 m

14,14

 

 

Poznaję przez doświadczanie

Jak najlepiej poznać świat? Oczywiście badając go osobiście. W tym tygodniu klasa II b miała okazję sprawdzać jak środowisko wpływa na rozwój rośliny /wspomagała nas w tym doświadczeniu klasa II a/. Postanowiliśmy również zbadać jak długo rozkładają się różnego rodzaju śmieci,przy okazji zakopaliśmy ,,kapsułę czasu”. W przyszłym roku odkopiemy nasze,,skarby” i sprawdzimy co się z nimi stało,czy uległy przemianie. Badaliśmy także produkty naszych pracowitych pszczół,bo jak inaczej można sprawdzić smak miodu nie próbując go. Rozstrzygnięty został również konkurs biblioteczny. Zwycięzcom gratulujemy!!!

Światowy Dzień Książki dla Dzieci

bez tytułu

    2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie.
   Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem wówczas jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto: „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, plakat projektował Jerzy Czerniawski.
     W bibliotece szkolnej z tej okazji odbyły się spotkania z dziećmi oraz wspólne czytanie baśni Andersena. Z tej okazji pani bibliotekarka zorganizowała również konkursy czytelnicze dla uczniów klas II ze znajomości baśni „Brzydkie Kaczątko” , a w klasie I z lektury „Pilot i ja”.

Wśród uczniów klasy II B czołowe miejsca zajęli:
I miejsce – Gawron Aleksandra
II miejsce – Ciężka Kinga
III miejsce- Kaczyńska Laura oraz  Mrozowski Bartosz

Wśród uczniów klasy II A czołowe miejsca zajęli:
 I miejsce- Paćkowska Nikola
II miejsce- Sitarczuk Roksana
III miejsce- Wojciechowska Julka  oraz Szymańska Klaudia

Wśród uczniów klasy I A czołowe miejsca zajęli:
I miejsce – Romak Agnieszka
II miejsce- Grabarczuk Oliwia
III miejsce- Sobiłło Magdalena

Wśród uczniów klasy I B czołowe miejsca zajęli:
I miejsce- Zbirowska Majka
II miejsce- Malinowska Oliwia
III miejsce-Gruszka Anna