WIGILIA 2017

Przy wigilijnym stole,
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie na dzień ten radosny
W miłości jest poczęty;

Że jako mówi wam wszystkim
Dawne, prastare orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w waszym domu zasiądzie.

Sercem Go przyjąć gorącym,
Na oścież otworzyć wrota –
Oto co czynić wam każe
Miłość – największa cnota.

Jan Kasprowicz

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, w podniosłej i uroczystej atmosferze, 22 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie opłatkowe społeczności szkolnej. Ten wyjątkowy dzień uświetniły Jasełka w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej. Na spotkanie przybyło grono nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, a także rodzice i zaproszeni goście.
   Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowych, spokojnych i radosnych świąt, przeżytych w ciepłej, rodzinnej atmosferze. A nadchodzący Nowy Rok 2018 niech będzie rokiem pokoju, realizacji osobistych zamierzeń i spełnienia marzeń.

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

W grudniu w świetlicy szkolnej odbywał się konkurs plastyczny pt: „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa”. Dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą i pomysłowością.  Powstało wiele interesujących prac, które można podziwiać w świetlicy szkolnej.
Spośród uczestników konkursu jury wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce – Maja Franczak kl. III b
II miejsce – Aleksandra Kirsznik kl. I
III miejsce – Antonina Gołębiowska kl. III b
Wyróżnienia otrzymali: Miłosz Kozar, Justyna Żywiec, Dominika Żywiec, Karolina Bazylewicz, Lena Szatan.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY

15 grudnia 2017 r. dzięki szkolnej grupie Youngster cała społeczność szkolna włączyła się w świętowanie Międzynarodowego Dnia Herbaty. Szkolny korytarz zamienił się w małą herbaciarnię, a Tea Team w składzie: Kasjana Błocian. Michał Gruszka, Patrycja Woźnica, Piotr Petrycki, Maciej Patyjewicz, Krystian Młynarczyk, Wiktoria Lemińska oraz Klaudia Remiszewska zapraszał do degustacji rożnych rodzajów herbaty. Wielbiciele tego aromatycznego napoju z pewnością nie byli rozczarowani, gdyż można było nie tylko delektować się naparem najbardziej popularnej czarnej herbaty, przyrządzanej po angielsku, rosyjsku, chińsku czy turecku, ale też spróbować herbaty białej i zielonej. Celem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia, popularyzacja wśród uczniów picia herbaty i wskazanie jej zdrowotnych walorów.

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

Co roku 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS, bo choroba ta wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Z tej okazji połączone siły samorządów uczniowskich gimnazjum i liceum zorganizowały akcję profilaktyczno – informacyjną dla swoich koleżanek i kolegów. Przypinano też czerwone wstążki, które są symbolem walki z AIDS i solidarności z osobami zarażonymi wirusem HIV. Tydzień później klasa VII przedstawiła ciekawą część artystyczną poświęconą tej tematyce pod tytułem „ Strach nie chroni, nienawiść nie leczy”.

SPOTKANIE LICEALISTÓW Z PRZEDSTAWICIELAMI PWSZ

11 grudnia 2017 r. uczniowie liceum i trzeciej klasy gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Licealiści realizujący innowację pedagogiczną „Elementy wiedzy o funkcjonowaniu straży granicznej” mogli zapoznać się z założeniami programowymi studiów na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe”, a także pozostałą, bogatą ofertą edukacyjną PWSZ.
Warto pamiętać o tym, że ukończenie naszej szkoły otwiera wiele możliwości, pozwala dalej rozwijać pasje, realizować życiowe plany, nie tylko te związane ze strażą graniczną.

AKCJE CHARYTATYWNE SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

Tradycyjnie miesiąc grudzień bogaty jest w różnego rodzaju Caritasowe akcje charytatywne.

Przez pierwsze dwie niedziele członkowie Szkolnego Koła sprzedawali świece wigilijne w ramach akcji „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”. W ramach wsparcia ubogich można było również nabyć aniołki i bombki choinkowe wykonane przez szkolne wolontariuszki.

W dniach 9 i 10 grudnia 2017 r. miała miejsce zbiórka żywności w ramach akcji „TAK, POMAGAM”. W ciągu dwóch dni 33 wolontariuszy, prowadząc zbiórkę w sklepach „Groszek” i Delikatesy „Centrum” w Horodle, zgromadziło 330 kg żywności.

11 grudnia 2017 r. odbył się  XVII Turniej Charytatywny Piłki Siatkowej Mężczyzn o Puchar Wójta Gminy Horodło. Wzięły w nim udział cztery drużyny. Turniej wygrał „Oldboys Hrubieszów” przed zespołem „Aktywni Dziekanów”, „Młodzi Horodło” i gościnną drużyną „Caritas Horodło”.

W czasie imprezy odbyła się licytacja koszulek meczowych ofiarowanych przez MKS „Perła” Lublin oraz szalika zespołu Lecha Poznań podarowanego przez kibica.

Grudniowe akcje charytatywne i zebrane w ich trakcie datki pozwolą na wsparcie potrzebujących rodzin w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

6 grudnia 2017 r.  członkowie szkolnego Caritasu uczestniczyli w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, który odbył się w Zamościu. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą odprawioną przez ks. Biskupa Mariana Rojka, następnie odbyła się  projekcja filmu „Dwie korony”, a na zakończenie zgromadzeni wolontariusze mieli okazję do wymiany doświadczeń podczas słodkiego poczęstunku w siedzibie Caritas.

MIKOŁAJKI 2017

6 grudnia 2017 r . w Zespole Szkół w Horodle pojawił się długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami. Odwiedził oddział przedszkolne i wszystkie klasy szkoły podstawowej, rozdając wspaniałe prezenty. Nie ominął też pokoju nauczycielskiego, gdzie podarował wszystkim grzecznym nauczycielom słodkie „co nieco”, a dyrekcji czarodziejskie okulary, przez które widać tylko grzecznych uczniów i dobre oceny. Na długiej przerwie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą mikołajkową stylizację. Nagrody otrzymały: Wiktoria Lemińska, Aleksandra Ciężka i Patrycja Młynarczuk.

O mikołajkowe atrakcje zadbały samorządy uczniowskie liceum i gimnazjum.

W NASZYM PRZEDSZKOLU

Od  01. 09. 2017 r. jesteśmy przedszkolakami. Uczymy się i poznajemy świat poprzez zabawę, wycieczki oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Poznaliśmy zasady przechodzenia przez ulicę, bo choć jesteśmy dziećmi, na ulicy musimy zachowywać się jak dorośli – w tym celu we wrześniu udaliśmy się na wycieczkę w miejsce przejścia dla pieszych.

19. 09. 2017 r. . Odwiedził nas strażak – pan Piotr Szymusiak, który opowiedział nam o zasadach zapobiegania pożarom i o tym, jak należy się zachować w wypadku zagrożenia oraz jak wezwać pomoc.

W październiku w naszym przedszkolu gościliśmy pluszowego  przyjaciela dzieci  –  sierżanta Leona wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji z Hrubieszowa. Sierżant Leon przestrzegł nas, aby nie rozmawiać z nieznajomymi. Bardzo się ucieszył, że znamy zasady przechodzenia przez ulicę. Przypomniał też,  jak nalezy się zachowac idąc lub jadąc rowerem do szkoły.

10. 11. 2017 r. Wybraliśmy się na wycieczkę do Placówki Straży Granicznej w Horodle. Poznaliśmy pracę funkcjonariuszy straży granicznej oraz sprzęt, z jakiego korzystają podczas patroli. Wiemy kto broni granic naszego państwa.

W listopadzie odwiedziliśmy naszą szkolną kuchnię. Podczas pierwszej wizyty poznaliśmy urządzenia elektryczne, które ułatwiają pracę kucharkom. Na drugim spotkaniu uczyliśmy się przygotowywać surówkę.

14. 11. 2017 r. Uczestniczyliśmy w spektaklu teatralnym pt. ,,Wielkie hece w bibliotece”. Bohater przedstawienia – Kot Dziwak – nie mógł odnaleźć bohaterów bajek, sam też zapomniał, z jakiej bajki pochodzi i nie mógł do niej wrócić. Okazało się, że to z powodu zniszczonych książek. Pomogliśmy Dziwakowi odnaleźć swoją bajkę, a teraz wiemy, że książki należy szanować.

24.11 2017 r. Obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia pod hasłem ,,Miś to przyjaciel każdego dziecka”.  Z  tej okazji gościliśmy w bibliotece szkolnej, gdzie obejrzeliśmy film o misiach – bohaterach naszych bajek. Uczestniczyliśmy też w misiowym poczęstunku, czyli zajadaliśmy prawdziwy miodek.

27. 11. 2017 r. Dzień andrzejkowych zabaw w naszym przedszkolu. Poznając tradycyjne obrzędy, przenieśliśmy się w zaczarowany świat wróżb i magii. Nie zabrakło też tańców i pląsów, a także słodkiego poczęstunku przygotowanego przez nasze mamy.  Zabawa była że ho, ho!