Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 26 marca 2014 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach brało udział ogółem 13 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali Piotr Sakowski wśród uczniów ze szkół gimnazjalnych i Maciej Rudawski w grupie uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy z nich zajął III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Natomisat w starszej kategorii wiekowej nasz uczeń zwyciężył. Będzie on reprezentował nasz powiat na  szczeblu wojewódzkim Turnieju.

Szkolny konkurs z języka rosyjskiego

GRAMATYKA NIE TAKA STRASZNA!

 

Szkolny konkurs z języka rosyjskiego organizowany w Zespole Szkół w Horodle przeznaczony był dla uczniów Gimnazjum i uczniów Liceum Zespołu Szkół w Horodle.

Konkurs odbył się 27 marca 2014 roku w Zespole Szkół w Horodle.

Organizatorem konkursu byli nauczyciele języka rosyjskiego mgr Iwona Kudła – Najuch i mgr Marzanna Szumska.

Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka rosyjskiego oraz motywowanie do nauki gramatyki – przełamanie stereotypu, że gramatyka jest trudna i nudna, a także rozwijanie pozytywnych emocji poprzez rywalizację.

W Gimnazjum do konkursu przystąpiło 15 uczniów, najlepsze wyniki ośiągnęli:

I miejsce – Weremij Agata

II miejsce – Bojko Karolina

                  Semenowicz Klaudia

III miejsce – Małkowicz Alina

W Liceum w konkursie udział wzięło 13 uczniów, najlepsze wyniki ośiągnęli:

I miejsce – Zebzda Monika

II miejsce – Kot Kamil

III miejsce – Porada Edyta

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

25 marca w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje  powiatowe do 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowały Klaudia Niedźwiedź (ILO) i Marta Szumska (IIILO). Mimo, że nie udało im się uzyskać awansu do następnego etapu to i tak należy im się uznanie za poświęcony czas i godne reprezentowanie naszej szkoły.

MOC WRAŻEŃ

W ostatnim czasie na brak atrakcji nie mogła narzekać klasa II LO.
20 marca w ramach zajęć z „elementów wiedzy o funkcjonowaniu Straży Granicznej” kilkunastoosobowa grupa wyruszyła na kilkugodzinny patrol w dolinie rzeki Bug. Wędrówka rozpoczęła się pod szkołą, skąd uczniowie wraz z opiekunami – mjr. Mariuszem Papierzem i panem Dariuszem Tuzem – udali się w rejon dawnego kąpieliska i stamtąd kierowali się do kopca Unii Horodelskiej.
W czasie zajęć terenowych drugoklasiści poznali topografie terenu i oznakowanie granicy państwa.
Mimo konieczności przedzierania się przez bagna i zapadliska, a także niesprzyjającej, wietrznej pogody wszyscy dobrze się bawili.

A już następnego dnia – 21 marca – uczniowie II LO wyruszyli na kolejną wyprawę. Tym razem do zamojskiego kina, by obejrzeć głośny film na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego pt. ,,Kamienie na szaniec’’.

Po takiej serii atrakcji wszyscy chętnie wrócili do Horodła, by podzielić się swoimi wrażeniami.
 

Udział naszych licealistek w konkursie recytatorskim języka rosyjskiego.

W dniu 17 marca 2014r. w Zespole Szkół Ekonomicznych I III LO im. Władysława Andersa w Chełmie odbył się VI Wojewódzki Konkurs Recytatorski poezji Rosyjskiej pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty . Instytutu  Filologii Słowiańskiej UMCS  w Lublinie oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego.
Komisja w ocenie brała pod uwagę następujące kryteria:
Dobór repertuaru ,interpretacje utworu. Poprawność  językową środki artystyczne, opanowanie tekstu ,ogólny wyraz artystyczny.
W tym roku pierwszy raz w tym konkursie udział wzięły trzy nasze uczennice z klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Horodle w składzie:
Kinga Jasina, która recytowała wiersz Aleksandra  Błoka  „Niespodziewana  radość”,
Klaudia Niedżwiedż  z wierszem  Anny Achmatowej „Pieśń ostatniego spotkania” oraz
Aleksandra Wikło, która zaprezentowała utwór  Michaiła Lermontowa „ Wychodzę sam na drogę”.
Wybrane wiersze uczennice recytowały w języku rosyjskim. Uczennice do konkursu przygotowały mgr Marzanna Szumska i mgr Iwona Kudła – Najuch.

Współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną w Horodle

24-30 marca 2014r. Tydzień Bezpiecznego Internetu

W ramach akcji Tydzień Bezpiecznego Internetu klasa III b Szkoły Podstawowej w Horodle razem z wychowawczynią Barbarą Klamer wzięła udział w warsztatach mających na celu rozpoznawanie i unikanie zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

Panie bibliotekarki przygotowały projekcję multimedialną, krzyżówki, kalambury, łamigłówki zachęcające dzieci do mądrego i bezpiecznego spędzania czasu przed monitorem komputera.

Jak zwykle dzieci na koniec zajęć miały możliwość wymienić poglądy przy stole ze smakołykami.

Za to bardzo ciekawe i kształcące spotkanie paniom Renacie Mochnaczewskiej i Bożenie Gruszka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Horodle bardzo dziękujemy.

I Dzień Wiosny

Tegoroczna  impreza na pierwszy dzień wiosny  przebiegała pod hasłem „Wiosna bez papierosa”

Celem akcji było:

-zapoznanie uczniów z niebezpieczeństwami i skutkami palenia tytoniu

-kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji o niepaleniu, instruowanie  jak przeciwstawiać się presji rówieśników nakłaniających do palenia,

-nauka o skutkach palenia, akcentowanie znaczenia zdrowia, sprawności fizycznej i wolności wyboru.

     I Dzień  Wiosny  symbolizujący budzącą się do życia przyrodę niech będzie dla nas okazją do znalezienia sposobów na długie i zdrowe życie. Od niepamiętnych czasów wiosna zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano. Przychodzi do nas 21 marca, to znaczy w dniu zrównania dnia z nocą. W tym dniu trzeba koniecznie utopić lub spalić Marzannę, zwaną również śmiercichą , słomianą kukłę, która przedstawia zimę, a także symbolizuje wszelkie zło i choroby nękające ludzi w czasie zimowych chłodów. Często  śpiewano:

Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas.

Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.

Żegnaj nam, Marzanno już na wiosnę pora

Wskakuj więc do wody, płyń sobie do morza.

     Następnego dnia po utopieniu Marzanny do domów przynoszono symbol wiosny -gaik-maik . Była to pięknie przystrojona gałąź jodły lub świerku. A potem już można zająć się poszukiwaniami wiosny w ogrodzie, parku, na łące, w lesie. Jej pierwszy zwiastun to najwcześniej kwitnący krzak leszczyny. Z jego nagich jeszcze gałązek zwieszają się wiotkie bazie, z których sypie się delikatny pyłek. Niektórzy twierdzą, ze wiosna rozpoczyna się od chwili, kiedy spod śniegu wychyla się biały dzwoneczek- przebiśnieg. Zaraz po nim pojawiają się podbiały, krokusy, przylaszczki, zawilce, sasanki. Pamiętajmy, że te pierwsze wiosenne kwiaty są pod ochroną. Cieszmy nimi oczy, ale nie zrywajmy ich. Niecierpliwie czekamy również na powroty ptaków. Bociany powinny wrócić do swoich gniazd najpóźniej do 25 marca, w dzień Zwiastowania Pańskiego. Ich spóźnienie jest zapowiedzią nieurodzaju. Najwcześniej powracającymi z ciepłych krajów ptakami są skowronki i dzierlatki .Ich podniebny śpiew można usłyszeć nad polami już pod koniec lutego. W lasach na świat przychodzą młode dziki i wilczęta. Wiosną dobrze jest mieć oczy i uszy szeroko otwarte na to, co dzieje się wokół. Na pewno dostrzeżemy wtedy, jak w zieleń i żółć stroją się łąki i lasy, usłyszymy brzęczenie pszczół, szelest skrzydeł pierwszego motyla. I choć w marcu jak w garncu, to warto wyruszyć na spotkanie z wiosna.

     Pierwszy dzień wiosny  przebiegał pod hasłem „WIOSNA BEZ PAPIEROSA” . Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawność fizyczna ma dla każdego ogromne znaczenie. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, kości i stawy. Korzystnie wpływają na wydolność serca i płuc. Dodatnio wpływają na układ nerwowy, z czym wiąże się poprawa stanu psychicznego i ogólnego samopoczucia. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania zawałów serca, przeciwdziała otyłości oraz nadciśnieniu tętniczemu, przedłuża życie a sukcesy sportowe sprawiają radość. A więc NIE PALIMY PAPIEROSÓW  tylko ćwiczymy.

Panie z SU oraz koordynator ds. profilaktyki przygotowały dla nas różne konkurencje:

I. Oddziały przedszkolne – bajka „ O kocie, co palił fajkę”.

II. Klasy I-III

  1. Inscenizacja „O kocie w butach”
  2. Odpowiadanie na pytania na podstawie bajki
  3. Piosenka „A ty palisz papierosy” zaśpiewana przez dzieci, które odpowiadały na pytania
  4. Prezentacja plakatów, rysunków antynikotynowych, wykonanych przez dzieci.
  5. Wyjście na zewnątrz i spalenie Marzanny symbolu zimy.

III. Klasy IV-VI

  1. Wyjście na zewnątrz i spalenie Marzanny symbolu zimy.
  2. Prezentacja plakatów + hasło antynikotynowe.
  3. Scenka w wykonaniu uczniów klasy V-„Palenie papierosów szkodzi zdrowiu”
  4. Turniej wiedzowy „Szkodliwość palenia papierosów”.
  5. Scenki dramowe „ Jak radzić sobie z presją rówieśników namawiających do palenia-

 „Zostań mistrzem odmawiania”.

  1. Zabawy sprawnościowe:

-nadmuchiwanie balonu

-skakanie na skakance

Dzień Kobiet w klasie III

       Z pewnym opóźnieniem, bo 17 marca2014r. klasa III b świętowała Dzień Kobiet.
Tego dnia uczniowie wraz z wychowawczynią Barbarą Klamer przygotowali dla mam, babć i pań pracujących w szkole przedstawienie niespodziankę pt.:,,Kopciuszek inaczej. Było dużo śmiechu, choć niektórym mamom zakręciła się łezka w oku, gdy jej pociecha wygłaszała swoją kwestię. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła pani dyrektor Teresa Portka. Po przedstawieniu rodzice przygotowali dzieciom słodką poczęstunek. Wszystkim biorącym udział w tej uroczystości serdecznie dziękujemy.

III miejsce naszych gimnazjalistów w IV Konkursie „Wiedzy o Rosji”

W dniu 25 lutego 2014 roku w ZSM Nr 1 w Hrubieszowie odbył się IV Konkurs Wiedzy o Rosji dla klas I Gimnazjum z terenu miasta i powiatu hrubieszowskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie Edukacyjne „RAZEM”, Burmistrza Miasta w Hrubieszowie i ZSM Nr 1 w Hrubieszowie.

Nagrody ufundowały jednostki samorządowe reprezentowane przez Burmistrza Miasta Hrubieszowa , Starostę Hrubieszowskiego, Rosyjskiej Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, zaś dyplomy i puchary ufundowało Stowarzyszenie Edukacyjne „ RAZEM” w Hrubieszowie.

W konkursie udział wzięło sześć drużyn. Udział wzięli również uczniowie Gimnazjum ZS w Horodle.

 1.Ślązak Karolina-test i prezentacja postaci,
 2.Małkowicz Alina- test i prezentacja postaci, multimedialna,
 3.Koza Kamila-test i prezentacja postaci,
 4.Cieżka Katarzyna-test i prezentacja postaci,
 5.Lekan Michał-test i prezentacja postaci, multimedialna,

Konkurs składał się z trzech etapów, gdzie najpierw trzeba było rozwiązać test składający się z 24 pytań, a następnie w oparciu o wybraną postać lub epokę uczniowie ze szkół przedstawiali prezentację słowno-ruchową i multimedialną.

 Uczniowie z Horodła po kierunkiem Iwony Kudła – Najuch i Marzanny Szumskiej zaprezentowali:
w II część konkursu –  postać – rosyjska poetka Agnia Lwowna Barto – uczniowie w języku rosyjskim krótko przedstawili sylwetkę poetki oraz zaprezentowali kilka jej wierszy,

W III cześć konkursu –  prezentacja multimedialna „Soczi. Miasto Igrzysk Olimpijskich”.

W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie zajęli III miejsce spośród sześciu drużyn biorących udział w konkursie.

„Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

Tymbark                                OGROMNY SUKCES!!!

W dniu 14 marca 2014 r. w hali Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się XIV edycja turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii U-12 na szczeblu powiatowym. W turnieju udział wzięły cztery zespoły, w tym uczennice naszej szkoły podstawowej.

Znakomicie zaprezentowały się nasze dziewczęta, które zdecydowanie wygrały cały turniej i tym samym awansowały na ZAWODY WOJEWÓDZKIE.

W pierwszym spotkaniu nasze dziewczęta wygrały z koleżankami z SP – 3 Hrubieszów 3 : 0 (3 : 0). Bramki dla naszego zespołu zdobyły: Patrycja Woźnica 2 i Zubko Magdalena 1.

W drugim spotkaniu pokonały dziewczęta z SP – 1 Hrubieszów 3 : 0 (1 : 0), po 2 bramkach Patrycji Woźnicy i jednej Agnieszki Gerijan.

W ostatnim spotkaniu z dziewczętami z SP Moniatycze padł wynik remisowy 0:0.

Nasz zespół wystąpił w następującym składzie: Błocian Kasjana, Gerijan Agnieszka, Gosiewska Martyna, Jeżyna Kaja, Kaczyńska Agata, Lemińska Wiktoria, Tymoszuk Natalia, Woźnica Patrycja, Zubko Magdalena, Sułkowska Wiktoria.

Opiekunami na zawodach byli: Mirosław Kamień i Robert Jerzyna.