ZABAWA ANDRZEJKOWA W NASZEJ SZKOLE

    Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 
   Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
   W naszej szkole dn. 28.11.2019 r. w godzinach od 15.00 – 18.30 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował wróżby i zadbał o dobrą muzykę.  Mogliśmy dowiedzieć się, co czeka nas w niedalekiej przyszłości, poznać imię swego wybranka oraz zawód, jaki będziemy wykonywać. Wzbudzały one wiele pozytywnych emocji i uśmiechu. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.
   Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

   25 listopada to dzień, kiedy na całym świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała spotkania z dziećmi, w które włączyli się uczniowie świetlicy. Najważniejszymi gośćmi w tym dniu były oczywiście pluszowe misie. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Prawdziwa historia pluszowego misia”, poznały misie ze znanych bajek, wysłuchały fragmentów „Kubusia Puchatka”, rozwiązywały zagadki i rebusy. Na koniec spotkania było małe co nieco, czyli ulubiony przysmak najbardziej znanego misia czyli Kubusia Puchatka. A małe co nieco to oczywiście smaczny miodek. Tego dnia dzieci otrzymały również dyplomy pasowania na czytelnika i stały się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki.

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ W LUBLINIE

    W piątkowe popołudnie (22 listopada) 35 – osobowa grupa dzieci i młodzieży naszej szkoły wraz z opiekunami pojechała do Lublina, aby kibicować polskiej drużynie piłkarek ręcznych. W stolicy naszego województwa rozegrano trzydniowy międzynarodowy turniej szczypiornistek, w którym wzięły udział drużyny reprezentujące Polskę, Białoruś, Ukrainę i Litwę. Okazją do tego spotkania była 450. rocznica uchwalenia Unii Lubelskiej, której nie byłoby bez Unii Horodelskiej (1413).
    Nasza grupa obejrzała dwa mecze otwierające turniej: Ukraina – Białoruś oraz Polska – Litwa. Oczywiście gorąco dopingowaliśmy polską drużynę, która odniosła wysokie zwycięstwo 37 : 19. Niezwykle wzruszającym momentem wyprawy było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” i rozciągnięcie na trybunach ogromnej, biało-czerwonej flagi.

KAMIŃSKI I TUWIM NA DESKACH TEATRALNYCH

      21 listopada 2019 roku starsza grupa przedszkolna oraz klasy VII – VIII skorzystały z możliwości obejrzenia dwóch spektakli teatralnych wystawianych przez Kielecki Teatr Lektur w Hrubieszowskim Domu Kultury. Starsi uczniowie obejrzeli adaptację sceniczną książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Historia bohaterów książki miała formę wywiadu z pasjonatem historii. Nowoczesne środki multimedialne, gra świateł oraz muzyka w nowoczesnej aranżacji dopełniły opowieść. Była to niezwykła lekcja historii.
    Najmłodsi widzowie wzięli udział w „Niesamowitej wycieczce” przygotowanej na podstawie wierszy Juliana Tuwima. Dzieci wspaniale się bawiły dzięki sugestywnej grze aktorskiej. Bogata scenografia, kolorowe kostiumy oraz różnorodne efekty dźwiękowe dodatkowo uatrakcyjniły odbiór spektaklu.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

   20 listopada w całej Polsce obchodzony jest Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała zajęcia, na których dzieci dowiedziały się, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Dzień ten ma przypominać wszystkim dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawo, zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka do tego, aby było otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy.
   Dzieci wysłuchały wiersza Marcina Bryczkowskiego „O prawach dzieci”, dobierały poszczególne prawa do odpowiedniej zwrotki, podawały przykłady z życia codziennego rozumienia konkretnego prawa. Poznały również przykłady znanych baśni, w których zostały złamane prawa dzieci, tj. „Dziewczynka z zapałkami”, „Calineczka”, „Jaś i Małgosia”, „Brzydkie Kaczątko”, „Kopciuszek”.

PAMIĘTAMY O NASZEJ HISTORII

W październiku i listopadzie tego roku społeczność Zespołu Szkół
w Horodle brała udział w ogólnopolskich akcjach kultywujących wartości patriotyczne:

„Szkoła pamięta orazSzkoła do hymnu.

Przedsięwzięcia te były inicjatywą Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

     Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
    Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Organizacją bajkowego święta zajęły się nauczycielki: Stanisława Ślązak, Irmina Klamer i Jadwiga Bartoszek. Tego dnia nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludków, nieoczekiwanie pojawił się też smok wawelski.
   Aby uczcić ten dzień w bibliotece szkolnej zorganizowane zostało bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas 0. Spotkanie rozpoczęliśmy od zabaw wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

    Włączając się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka przeprowadziła szereg działań:

  1. Konkurs ze znajomości lektury „ Kajtkowe przygody” dla klasy III.

I miejsce- Kirszniak Aleksandra, Remiszewski Szymon

II miejsce – Chmielewski Andrzej, Grabowska Anielka

  1. Konkurs na „Selfi z książką dla klas VII-VIII.

I miejsce Julia Papierz

  1. Konkurs plastyczny dla klas I-VI „Ilustracja do przeczytanej książki”.
  2. Konkurs czytelniczy „ Książka to mój przyjaciel „ dla klasy IV.

I miejsce – Kaczyńska Wiktoria

II miejsce – Kubacka Gabriela

III miejsce – Żywiec Justyna , Litwiniuk Lena

  1. Konkurs czytelniczy „ Bohaterowie naszych lektur” dla klasy II.

I miejsce – Jerzyna Julia

II miejsce – Borsukiewicz Lena, Kuna Milena, Litwiniuk Daria

III miejsce – Romak Paweł, Bielecka Julia

  1. Akcja promująca nowości czytelnicze „Książkowa lista przebojów”’
  2. Dzień Postaci Bajkowych w oddziałach przedszkolnych.
  3. Akcja czytania bajek dzieciom z oddziałów przedszkolnych przez nauczyciela bibliotekarza oraz starszych uczniów „Poranek z bajką”.

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

     8 listopada 2019 r. w Zespole Szkół w Horodle miała miejsce podniosła uroczystość. Społeczność szkolna uczciła 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się wprowadzeniem biało-czerwonej flagi, sztandarów, odśpiewaniem hymnu państwowego oraz wniesieniem Ognia Niepodległości. Tradycyjnie wartę przy Ogniu pełnili przedstawiciele drużyny harcerskiej. Młodzież naszej szkoły w krótkim apelu przypomniała o najważniejszych wydarzeniach upamiętniających walkę o wolność naszej ojczyzny. Tego dnia uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej oraz klas  I a i I b  liceum ogólnokształcącego.


WSPÓLNIE CZCIMY NIEPODLEGŁOŚĆ!

     Społeczność Zespołu Szkół w Horodle w dniach 6 – 7 listopada 2019 r. gościła uczestników XXV Wileńskiej Sztafety Niepodległości.
     „Biegnąc dla Ojczyzny” młodzież z Wilna i okolic postanowiła uczcić jubileusze: 101 rocznicę odzyskania Niepodległości oraz 450 rocznicę Unii Lubelskiej. Trasa sztafety wiedzie od Lwowa przez Horodło – Kodeń – Janów Podlaski – Narewkę – Sokółkę – Giby – Kopciowo – Druskienniki – Ejszyszki – Koniuchy – Soleczniki – Zułów – Powiewiorkę aż do Wilna na Rossę.
     Uczestnicy sztafety to uczniowie i studenci o polskich korzeniach należący do Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej, nad którym opiekę sprawuje ks. hm. Dariusz Stańczyk (proboszcz parafii w Tobolsku). W tej szczytnym przedsięwzięciu wsparli biegaczy uczniowie z Zespołu Szkół w Horodle, pokonując wraz z nimi odcinek trasy.
    Serdecznym przyjęciem postarano się docenić wysiłek naszych rodaków z Litwy i oddać szacunek przyświecającej im idei.