POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

27 kwietnia 2018 r. odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy maturalnej. Był to dzień szczególny dla wszystkich tegorocznych absolwentów, pełen wrażeń i wspomnień.
Uczniowie otrzymali z rąk dyrektora Zespołu Szkół w Horodle  pana Jana Hajkowskiego  oraz wychowawczyni – pani Jadwigi Jastrząb – Pakuły świadectwa ukończenia szkoły, a także nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce oraz pracę na rzecz szkoły. Dyrektor podziękował licznie zgromadzonym rodzicom za wsparcie i współpracę, a także wręczył im listy gratulacyjne i podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły. Nie zabrakło też podziękowań pod adresem dyrekcji i grona pedagogicznego, które w imieniu absolwentów wygłosił Michał Szymański. Po oficjalnej części pożegnania wszyscy mieli możliwość obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez uczniów klasy II.

Wszystkim absolwentom naszej szkoły życzymy dużo szczęścia i pomyślności w realizowaniu swoich marzeń i pragnień.
Życzymy także powodzenia na maturze, która już tuż tuż, dostania się na wymarzone studia oraz by przyjaźnie, zawiązane w murach szkoły, przetrwały próbę czasu i odległości.

POSADZENIE „DĘBU NIEPODLEGŁOŚCI”

27 kwietnia 2018 roku, w ramach uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na szkolnym placu posadzono Dąb Niepodległości.
    W ceremonii udział wzięła cała społeczność szkolna, a także zaproszeni goście: Wójt Gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, Przewodniczący Rady Gminy Horodło – pan Paweł Kłosiński,  Proboszcz parafii św. Jacka w Horodle – ks. Daniel Pachla, przedstawiciele placówki straży granicznej –  major Mariusz Papierz i starszy chorąży Daniel Herbin  oraz pani Agnieszka Jaros, która wykonała i zasponsorowała tablicę pamiątkową.
Uroczystość rozpoczął  Dyrektor Zespołu Szkół w Horodle – pan Jan Hajkowski, który przypomniał o symbolicznym znaczeniu tego drzewa jako pomnika wdzięczności dla naszych przodków i podziękował Nadleśnictwu Strzelce za ufundowanie sadzonki.  Głos zabrał również Wójt Gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, który powiedział, że dęby są uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci oraz  hołdem złożonym przodkom za przywróconą niepodległość naszej Ojczyzny.
Doniosły moment  uroczystości podkreślił  wiersz wygłoszony przez uczennicę klasy VII Izabelę Mrozowską, po wysłuchaniu którego przedstawiciele władz lokalnych, kościoła, straży granicznej, rodziców, nauczycieli oraz uczniów przystąpili do posadzenia drzewa.
Ogólnopolska akcja sadzenia „Dębów Niepodległości”, do której włączyła się nasza szkoła,  nawiązuje do spontanicznej inicjatywy społeczeństwa polskiego, które w latach 1918 – 1928 chcąc uczcić odzyskanie przez Polskę suwerenności, przystąpiło do sadzenia drzew – głównie dębów. Były one uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Wiele z tych drzew przetrwało do dzisiaj, stając się niejako świadkami tamtych ważnych wydarzeń.

XIII TURNIEJ RECYTATORSKI IM. POETÓW ZIEMI HORODELSKIEJ

26 kwietnia 2018 r.  w Strzyżowie odbył się XIII Turniej Recytatorski im. Poetów Ziemi Horodelskiej, w tym roku pod hasłem „Piękna Nasza Niepoległa”. Wzięło w nim udział 43 uczestników z różnych szkół z terenu powiatu hrubieszowskiego, w tym reprezentanci naszej szkoły. Recytatorzy mieli za zadanie przygotować dwa utwory – jeden autorstwa poety związanego z ziemią horodelską, drugi wyrażający miłość do Ojczyzny.
W kategorii przedszkole I miejsce zajęła Julia Jerzyna, wyróżnienie natomiast otrzymała Julia Bielecka. W grupie IV-VI I miejsce zdobyła Gabriela Grabowska, a wyróżniona została Julia Papierz. W ostatniej kategorii – uczniowie klas VII, gimnazjum i szkół średnich I miejsce zajęła Aleksandra Ciężka.
Pozostali nasi reprezentanci: Jagoda Szlązak, Anna Gruszka, Anna Aronowska i Aleksandra Rydel, którzy również zaprezentowali się bardzo dobrze, otrzymali nagrody pocieszenia.
Serdeczne podziękowania należą się rodzicom, którzy zapewnili uczestnikom dojazd do Strzyżowa: pani Małgorzacie Aronowskiej, pani Barbarze Hajkowskiej, pani Katarzynie Grabowskiej, pani Beacie Szlązak oraz panu Pawłowi Wierzbickiemu.


,,ANDERSENADA”

25 i 26 kwietnia 2018 r. grupy przedszkolne oraz klasy I i II uczestniczyły w projekcie czytelniczym organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Horodle. Uczniowie klasy I i II czytali wybrane baśnie swoim młodszym kolegom. Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie twórczości Hansa Christiana Andersena, jak również zachęcenie dzieci do czytania.
Wszyscy uczestnicy projektu doskonale się bawili, bowiem panie bibliotekarki przygotowały ciekawe konkursy i słodkie niespodzianki.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJCIEKAWSZĄ GRĘ PLANSZOWĄ DO NAUKI JĘZYKÓW OBCYCH

     Z przyjemnością informujemy, że konkurs na najciekawszą grę planszową do nauki języków obcych został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa po zapoznaniu się ze wszystkimi pracami postanowiła nagrodzić następujące osoby:

I miejsce ex aequo: Martyna Serdyńska, kl. IV b
Izabela Mrozowska, kl. VII
II miejsce: Gabriela Grabowska, kl. VI
III miejsce : Nikola Paćkowska, kl. IV a

Wyróżnienie: Marceli Pałys, kl. VII

     Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli języków obcych, a fundatorami nagród były wydawnictwa językowe Pearson i Oxford University Press.
     Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności oraz ogromu pracy włożonej w przygotowania do konkursu. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W dniach 12-15 kwietnia 2018 r. uczniowie klas III-VII uczestniczyli w wycieczce szkolnej, której trasa przebiegała przez Częstochowę, Wisłę, Kraków, Wieliczkę.
W Częstochowie wycieczkowicze nabierali duchowych sił na Jasnej Górze. Wizyta w Wiśle była okazją do zobaczenia z bliska skoczni narciarskiej „Malinka”, zwiedzenia muzeum narciarstwa, a także podziwiania budzącej się do życia przyrody w trakcie spaceru brzegiem Białej Wisły do Kaskad Rodła. W Krakowie Łagiewnikach uczestnicy wyjazdu wzięli udział w ogólnopolskiej pielgrzymce pracowników i wolontariuszy Caritas. Zwiedzanie Wawelu dostarczyło solidnej porcji wiedzy na temat historii naszego kraju, a oglądanie reprezentacyjnych komnat i prywatnych apartamentów królewskich pozwoliło choć na chwilę przenieść się w czasie. W Wieliczce wycieczkowicze zjechali pod ziemię, by zapoznać się z pracą górnika w kopalni soli.
Bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi i radośni uczestnicy wyprawy wrócili do swoich domów, snując plany o kolejnych wycieczkach.

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI IM. KAZIMIERZA DEJERA ,,PATRIOTYZM W SERCU DZIECKA”

18 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strzyżowie. Każdy z uczestników miał za zadanie wyrecytować wiersz autorstwa pana Kazimierza Dejera oraz jeden utwór o tematyce patriotycznej. Konkurs skierowany do dzieci stał się okazją do recytatorskiego debiutu dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Choć dzieci nieraz występowały przed większą publicznością, to dla większości był to pierwszy konkurs, w którym mogły reprezentować szkołę. Swoje recytatorskie umiejętności prezentowali uczniowie klasy II: Zofia Szlązak, Martyna Zubko i Dawid Brzyski przygotowywani przez panią Irminę Klamer oraz uczniowie klasy I: Aniela Grabowska, Aleksandra Kirsznik, Andrzej Chmielewski i Igor Bogucki pod opieką pani Barbary Klamer. Wszyscy nasi przedstawiciele poradzili sobie wyśmienicie i zdobyli nagrody: piękne książki i plecaki z niespodzianką.
Dzieci były bardzo zadowolone z prezentów oraz możliwości poznania nowych kolegów przy bogato zastawionym stole i podczas zabawy. Dumne z odniesionego sukcesu zadeklarowały też udział w kolejnych konkursach recytatorskich.

WYJAZD NA SPEKTAKL „ACH, TA PIPPI”

12 kwietnia 2018 r. uczniowie z klas 0, I, II, III a i III b razem z wychowawczyniami wybrali się z wizytą do Hrubieszowskiego Domu Kultury na przedstawienie pt.:,,Ach, ta Pippi” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przygody Pippi bardzo się dzieciom podobały – razem z główną bohaterką powieści Astrid Lindgren uczniowie zwiedzali ciekawe kraje i poznawali różne kultury. Nie zabrakło ciekawych dekoracji, efektów specjalnych oraz kolorowych kostiumów, które sprawiły, że sztuka teatralna dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych wrażeń. Oczywiście sam przejazd autokarem w towarzystwie ulubionych kolegów i koleżanek też był dla uczestników wycieczki nie lada atrakcją.
Dzieci zażyczyły sobie więcej takich wyjazdów i przedstawień, więc z uwagą śledzimy repertuar Hrubieszowskiego Domu Kultury.

WOJEWÓDZKI FINAŁ TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”

13 kwietnia 2018 r. w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Wojewódzki Finał Turnieju Piłki Nożnej „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU” w kategorii U-10 dziewcząt i chłopców. Wzięli w nim udział reprezentanci naszej szkoły. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zaprezentowali się bardzo dobrze. Obie drużyny walczyły dzielnie, nie ustępując pola innym zespołom.
Zespół dziewcząt grał w grupie z zespołami: UKS Niedźwiadek Chełm i SP 6 Kraśnik, a zespół chłopców zmierzył się z zespołami: UKS Niedźwiadek Chełm, Sokolik Adamów i SP Kock.

Składy naszych zespołów:

Dziewczęta w kategorii U-10 (rocznik 2008 i młodsi): Franczak Maja, Gawron Aleksandra, Gołębiowska Antonina, Kaczyńska Laura, Kuna Gabriela, Malinowska Oliwia, Wesołowska Natalia i Wróbel Patrycja.

Chłopcy w kategorii U-10 (rocznik 2008 i młodsi): Bednarczuk Michał, Filipczuk Jakub, Koza Dominik, Kozar Bartosz, Nowaczewski Kacper, Stawiarski Dawid, Tymbel Adrian, Wróbel Sebastian i Żywiec Przemysław.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy.

CEZARY FORNAL – LAUREATEM ETAPU CENTRALNEGO OLIMPIADY HISTORYCZNEJ

      Veni, vidi vici (Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem) może powiedzieć o sobie Cezary Fornal – uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Horodle.
      W dniach 6-9 kwietnia 2018 roku w hotelu Prawdzic Resort& Conference w Gdańsku odbyły się eliminacje centralne XLIV Olimpiady Historycznej. W olimpijskich zmaganiach wzięło udział 113 uczniów wyłonionych spośród 1800 uczestników eliminacji okręgowych. Tytuł laureata uzyskało 39 osób, wśród nich
Cezary Fornal – uczeń z Horodła, jako jedyny z okręgu lubelskiego. Dyplomy i nagrody wręczał Wiceminister Edukacji Narodowej – Maciej Kopeć oraz Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.
      Jako laureat olimpiady szczebla ogólnopolskiego Czarek ma zagwarantowany indeks na wybrany przez siebie humanistyczny kierunek studiów.
Serdecznie gratulujemy!