,,ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI… ”

       Dni  Wszystkich Świętych i Zaduszek skłaniają  nas do zadumy i  refleksji.
W ostatnich dniach października młodzież  naszej szkoły brała udział w porządkowaniu pomników zmarłych zasłużonych dla lokalnej społeczności. Uczniowie uczcili ich pamięć, zapalając znicze. Odwiedzili m.in grób Stanisławy Bojarskiej – założycielki liceum. 

 
 

XXXIII PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DIECEZJI ZAMOJSKO – LUBACZOWSKIEJ

     Uczniowie klasy czwartej naszego liceum tradycyjnie wzięli udział w uroczystościach w częstochowskim sanktuarium.
     Wyruszyli w drogę wczesnym rankiem w sobotę 26 października wraz z wychowawczynią Aleksandrą Jerzyną i ks. Pawłem Czerwonką. Msza święta, droga krzyżowa na wałach klasztoru i apel przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej pokrzepiły wszystkich duchowo na ten trudny czas przygotowań do egzaminu.
     Zmęczeni, ale zadowoleni licealni pielgrzymi wrócili do domu.  

28. JESIENNY KONKURS RECYTATORSKI – TURNIEJ POWIATOWY

     18 października w Domu Kultury w Nieledwi odbyły się eliminacje powiatowe 28. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę, a zarazem gminę Horodło, reprezentowały: Martyna Grabarczuk (kl.VI) oraz Aniela Grabowska (kl. VIII). Obie spisały się znakomicie i choć nie udało im się uzyskać awansu do etapu wojewódzkiego, jesteśmy z nich bardzo dumni. Martynce gratulujemy wyróżnienia, a obu uczestniczkom oraz  ich Rodzicom bardzo dziękujemy za zaangażowanie. 
 

80 LAT LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W HORODLE

        Liceum Ogólnokształcące w Horodle obchodzi piękny jubileusz.
    80 lat temu w 1944 roku, pochodząca z Horodła nauczycielka matematyki- Stanisława Bojarska, przystąpiła do założenia szkoły średniej. Ze względu na warunki wojenne nauka rozpoczęła się w październiku. Pierwsza klasa liczyła wówczas 24 uczniów. Na przestrzeni osiemdziesięciu lat szkołę ukończyło 2829 absolwentów.
     Obecnie liceum jest nowoczesną placówką. Zapewnia wysoki poziom wykształcenia dzięki dobrze przygotowanej kadrze, nowoczesnym środkom dydaktycznym, świetnym warunkom do nauki i rozwijania zainteresowań. Wśród uczniów są laureaci olimpiad przedmiotowych, konkursów i zawodów sportowych.
      18 października 2024 r. w Zespole Szkół w Horodle, w skład którego wchodzi liceum, odbyła się uroczysta gala jubileuszowa. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Grzegorza Szlązaka – absolwenta liceum, homilię wygłosił ks. Stanisław Gorczyński również absolwent szkoły. Po mszy nastąpił przemarsz społeczności szkolnej wraz z gośćmi i mieszkańcami Horodła. W budynku szkoły wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się z serdecznym przyjęciem. Mieli możliwość obejrzeć wystawę fotografii, uwieczniających 80 – letnią historię szkoły. Były to cenne chwile, w których jak w kalejdoskopie zaczęły pojawiać się wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat.
      Część oficjalna rozpoczęła się powitaniem gości, następnie przemówienie wygłosił dyrektor szkoły p. Jan Hajkowski, w którym nawiązał do historii placówki, a przede wszystkim wykazał, jak ogromną rolę przez lata spełniało liceum w życiu nie tylko lokalnej społeczności, ale także całego regionu.
     W tym wyjątkowym dniu, swoim przybyciem, szkołę zaszczycili goście, reprezentujący władze oświatowe i samorządowe, absolwenci oraz mieszkańcy Horodła.
    Po części oficjalnej wszyscy mieli możliwość obejrzenia części artystycznej w wykonaniu licealistów, która nie tylko urzekła swoim urokiem, ale także wzruszyła do łez.
    Tegoroczny jubileusz stał się okazją do wspomnień, wielu wzruszeń i serdeczności oraz powrotu do chwil, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     11 października, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, następnie wszyscy skupili się na przemówieniu Pana dyrektora Jana Hajkowskiego, który podkreślił znaczącą rolę nauczycieli w kształtowaniu przyszłości młodego pokolenia.
     Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami klasy II szkoły podstawowej, w asyście szkolnego chóru, zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny. Ważnym punktem apelu było wręczenie nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi.
      Szkolne święto upłynęło w bardzo serdecznej atmosferze.

„BAJKI, BAŚNIE, LEGENDY…”, CZYLI 28. JESIENNY KONKURS RECYTATORSKI

       8 października odbyły się gminne eliminacje 28. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Reprezentanci naszej szkoły: Kornelia Bazylewicz (kl. I), Zofia Graf (kl. I), Natalia Szady (kl. III), Jakub Mulawka (kl. V), Martyna Grabarczuk ( kl. VI) spisali się znakomicie, z pasją interpretując klasykę polskiej literatury.  Z radością informujemy, że wszyscy zdobyli wyróżnienia, a wśród laureatów etapu gminnego znalazła się Martyna Grabarczuk, która będzie reprezentowała naszą szkołę i gminę na etapie powiatowym.
    Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom, a Martynce życzymy powodzenia na dalszych szczeblach eliminacji.