ZIELONA WYSPA

        W  dniach  21 – 24  października mieliśmy niebywałą przyjemność gościć przyjaciół z zagranicy. W związku z realizacją programu Socrates Comenius naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Ceip Maestro Carmelo Ripoll (Hiszpania): Francisco Mollá Calabuig i Carles Rodríguez Carrerres , İnönü İlkokulu (Turcja): Aysun Şentürk, Emine  Ünal  oraz  Ramazan  Çakmaktepe  i Courthouse Green Primary School (Wielka Brytania): Lucy Billingham i Jennie Spare.

Do Polski trafili oni już w poniedziałek 21 pażdziernika, ale wtedy jeszcze nie było dane nam ich poznać. Nie ma co się jednak dziwić, gdyż po kilkunastogodzinnym locie nauczyciele z różnych stron świata musieli najzwyczajniej w świecie odpocząć. Dopiero drugiego dnia ich pobytu w Horodle, w trakcie uroczystego apelu mieliśmy zaszczyt oficjalnie ich powitać.

Temat tegorocznej edycji projektu Socrates Comenius brzmi: „W krainie baśni, bajek i legend”, zatem głównym punktem apelu było odczytanie znanych bajek w języku polskim i angielskim. Usłyszeliśmy na przykład streszczenie znanego ,,Pinokia’’, do którego odnieśli się nauczyciele z Hiszpanii. Opowiedzieli oni tamtejszą bajkę  o  podobnym  morale.  Nosi  ona  tytuł  ,,Piotruś  i  wilk’’  –  co  ciekawe,  w  2006  roku polscy twórcy wraz z Anglikami stworzyli jej wersję filmową i za swoją pracę zostali uhonorowani Oscarem.

Pierwszego  dnia  partnerzy  z  zagranicy  zwiedzili  cały budynek naszej szkoły – począwszy od znajdującej się w piwnicy biblioteki po świetnie wyposażone klasopracownie na najwyższej kondygnacji. Po obiedzie gości wziął pod swoje skrzydła pan Dariusz Tuz, który  oprowadził ich po zabytkach Horodła. Obcokrajowcy odwiedzili Kopiec Unii Horodelskiej, Wały Jagiellońskie, zabytkowe kościoły i park wraz z rynkiem głównym. – Nie widziałam drugiego tak zielonego miejsca – opowiadała przedstawicielka zaprzyjaźnionej szkoły z Turcji. Później nasi  zagraniczni  przyjaciele  udali się na zwiedzanie Placówki Straży Granicznej im. Majora Tadeusza Persza, a następnie odwiedzili przejście graniczne. Tego samego dnia złożyli też wizytę w Urzędzie Gminy.

Drugi dzień wizyty partnerów znowu zaczął się od apelu. Tym razem świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Podczas tej uroczystości mogliśmy podziękować naszym nauczycielom i wychowawcom za ich pracę. Ważnym wydarzeniem tego dnia było pasowanie  uczniów  klas I ze wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu. Ok. godziny 12 przenieśliśmy się z hali sportowej do klasopracowni informatycznej, gdzie nasi partnerzy przedstawiali prezentacje multimedialne poświęcone swoim szkołom. Godzinę potem goście wyruszyli do Hrubieszowa zwiedzać stolicę naszego powiatu. Zajęło to oczywiście kilka godziny, dlatego dopiero wieczorem nasi zagraniczni kompani spotkali się z lokalnymi poetami. Pani Stanisława Jeżyna przedstawiła zwiedzającym ,,Legendę  o  Horodle’’,  która  jak  dobrze  wiemy  wiązała  się   z  zarazą,  jaka niegdyś dotknęła te okolice. Inny z naszych rodzimych twórców – pan Kazimierz Dejer – miał  okazję zaprezentować swoje najnowsze dzieło: ,,Poemat horodelski’’, do którego lektury serdecznie zapraszamy (patrz link)!

Czwartek  był  ostatnim  dniem,  gdy  goście  z  Europy  wizytowali naszą szkołę. Na zakończenie swego pobytu w Horodle  mogli obejrzeć akademię z okazji Święta Szkoły i poznać najważniejsze wydarzenia z historii naszej Małej Ojczyzny. Tego samego dnia nasi uczniowie mogli dłużej porozmawiać z gośćmi i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Oprócz konwencjonalnej dyskusji na temat wrażeń, jakich dostarczyła  wizyta w Polsce,  poruszane były inne, znacznie ciekawsze tematy, m.in. dotyczące sportu. Goście z Hiszpanii z chęcią dyskutowali np. o  ostatnim  meczu  Ligi Mistrzów.  Dowiedzieliśmy  się  również,  że  wcale  nie  kibicują  gigantom  futbolu z Półwyspu Iberyjskiego ( Real Madryt i FC Barcelona), a nieco mniej znanej Valencii, a gdyby mieli na kogoś postawić  w  wielkim  Gran  Derbi  to  byłaby  to  ,,Blaugrana’’  – Duma  Katalonii (bo właśnie tak nazywana jest w Hiszpanii ekipa z Barcelony).

                Niestety… wszystko co dobre prędzej czy później musi się skończyć. Z żalem pożegnaliśmy naszych gości. Wiadomo nasza cecha narodowa – gościnność nie pozwoliła wypuścić partnerów z pustymi rękoma. Wszyscy otrzymali od nas kilkanaście upominków związanych z Horodłem i regionem. W tym prezentację multimedialną   o  naszej  szkole,  którą  już  niebawem  będą  mogli  obejrzeć  uczniowie  w  Anglii,  Hiszpanii   i Turcji.                                 

http://www.otostrona.pl/kazdej/index.php?p=1_11_Poemat-horodelski – ,,Poemat horodelski’’ ON-LINE

Opracował: Krystian Juźwiak