Lekcja fizyki i historii w Lublinie

Dnia 19 września 2014r. kilkudziesięciu uczniów naszego Gimnazjum i Liceum miała okazję uczestniczyć w lekcji fizyki i historii na wyjeździe.

      Uczniowie uczestniczyli w "55 Pokazach z Fizyki" zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego  Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, jak również obejrzeli premierową projekcję filmu "Miasto 44".

    "Miasto 44" Jana Komasy to opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie powstania warszawskiego, to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. ''Miasto 44" nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Mimo że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. Uczniowie oglądali film w ogromnym skupieniu, a 128 minut projekcji filmu minęło bardzo szybko.

      Drugą atrakcją tego wyjazdu było uczestnictwo w Pokazach z Fizyki, które zostały zaprezentowane przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki UMCS. Zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: "Temperatura i efekty cieplne", "Drgania i fale", "A jednak się kręci" – siła dośrodkowa i odśrodkowa, "Poprzez zabawę do praw fizyki" – mechanika w życiu codziennym. Ciekawie zaprezentowane doświadczenia zrobiły duże wrażenie na uczniach, jak również na opiekunach.

       Wyjazd zorganizowali i byli opiekunami: Aneta Zbirowska, Ewa Blacharz, Irmina Jonak i Tomasz Najuch.