Lekcja fizyki w Lublinie

Dnia 25 września 2015r. 32 uczniów naszego Gimnazjum miała okazję uczestniczyć w lekcji fizyki na wyjeździe.

       Uczniowie uczestniczyli w "56 Pokazach z Fizyki" zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego  Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, jak również obejrzeli film "Everest".

       "Everest" to spektakularny film akcji oparty na jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest. Wszystko działo się w maju 1996 r., kiedy jednego dnia w śniegach Mount Everestu zginęło 15 wspinaczy. Film opowiada historię grupy ośmiorga himalaistów, którzy pod przewodnictwem Roba Halla (Jason Clarke), próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Walka ze śmiertelnym zimnem, nawałnicami śnieżnymi, walka o tlen i przetrwanie. „Everest” to film o granicach ludzkiej wytrzymałości – fizycznej i psychicznej. W obsadzie: Jake Gyllenhaal, Keira Knightley, Josh Brolin, Emily Watson, Robin Wright.

        Drugą atrakcją tego wyjazdu było uczestnictwo w Pokazach z Fizyki, które zostały zaprezentowane przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki UMCS. Zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: "Prąd elektryczny", "Promieniotwórczość", "Fizyka latania", "Światło i oko". Ciekawie zaprezentowane doświadczenia zrobiły duże wrażenie na uczniach, jak również na opiekunach.

        Wyjazd zorganizowali i byli opiekunami: Aneta Zbirowska, Teresa Portka i Tomasz Najuch.