I Dzień Wiosny

Tegoroczna  impreza na pierwszy dzień wiosny  przebiegała pod hasłem „Wiosna bez papierosa”

Celem akcji było:

-zapoznanie uczniów z niebezpieczeństwami i skutkami palenia tytoniu

-kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji o niepaleniu, instruowanie  jak przeciwstawiać się presji rówieśników nakłaniających do palenia,

-nauka o skutkach palenia, akcentowanie znaczenia zdrowia, sprawności fizycznej i wolności wyboru.

     I Dzień  Wiosny  symbolizujący budzącą się do życia przyrodę niech będzie dla nas okazją do znalezienia sposobów na długie i zdrowe życie. Od niepamiętnych czasów wiosna zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano. Przychodzi do nas 21 marca, to znaczy w dniu zrównania dnia z nocą. W tym dniu trzeba koniecznie utopić lub spalić Marzannę, zwaną również śmiercichą , słomianą kukłę, która przedstawia zimę, a także symbolizuje wszelkie zło i choroby nękające ludzi w czasie zimowych chłodów. Często  śpiewano:

Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas.

Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.

Żegnaj nam, Marzanno już na wiosnę pora

Wskakuj więc do wody, płyń sobie do morza.

     Następnego dnia po utopieniu Marzanny do domów przynoszono symbol wiosny -gaik-maik . Była to pięknie przystrojona gałąź jodły lub świerku. A potem już można zająć się poszukiwaniami wiosny w ogrodzie, parku, na łące, w lesie. Jej pierwszy zwiastun to najwcześniej kwitnący krzak leszczyny. Z jego nagich jeszcze gałązek zwieszają się wiotkie bazie, z których sypie się delikatny pyłek. Niektórzy twierdzą, ze wiosna rozpoczyna się od chwili, kiedy spod śniegu wychyla się biały dzwoneczek- przebiśnieg. Zaraz po nim pojawiają się podbiały, krokusy, przylaszczki, zawilce, sasanki. Pamiętajmy, że te pierwsze wiosenne kwiaty są pod ochroną. Cieszmy nimi oczy, ale nie zrywajmy ich. Niecierpliwie czekamy również na powroty ptaków. Bociany powinny wrócić do swoich gniazd najpóźniej do 25 marca, w dzień Zwiastowania Pańskiego. Ich spóźnienie jest zapowiedzią nieurodzaju. Najwcześniej powracającymi z ciepłych krajów ptakami są skowronki i dzierlatki .Ich podniebny śpiew można usłyszeć nad polami już pod koniec lutego. W lasach na świat przychodzą młode dziki i wilczęta. Wiosną dobrze jest mieć oczy i uszy szeroko otwarte na to, co dzieje się wokół. Na pewno dostrzeżemy wtedy, jak w zieleń i żółć stroją się łąki i lasy, usłyszymy brzęczenie pszczół, szelest skrzydeł pierwszego motyla. I choć w marcu jak w garncu, to warto wyruszyć na spotkanie z wiosna.

     Pierwszy dzień wiosny  przebiegał pod hasłem „WIOSNA BEZ PAPIEROSA” . Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawność fizyczna ma dla każdego ogromne znaczenie. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, kości i stawy. Korzystnie wpływają na wydolność serca i płuc. Dodatnio wpływają na układ nerwowy, z czym wiąże się poprawa stanu psychicznego i ogólnego samopoczucia. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania zawałów serca, przeciwdziała otyłości oraz nadciśnieniu tętniczemu, przedłuża życie a sukcesy sportowe sprawiają radość. A więc NIE PALIMY PAPIEROSÓW  tylko ćwiczymy.

Panie z SU oraz koordynator ds. profilaktyki przygotowały dla nas różne konkurencje:

I. Oddziały przedszkolne – bajka „ O kocie, co palił fajkę”.

II. Klasy I-III

 1. Inscenizacja „O kocie w butach”
 2. Odpowiadanie na pytania na podstawie bajki
 3. Piosenka „A ty palisz papierosy” zaśpiewana przez dzieci, które odpowiadały na pytania
 4. Prezentacja plakatów, rysunków antynikotynowych, wykonanych przez dzieci.
 5. Wyjście na zewnątrz i spalenie Marzanny symbolu zimy.

III. Klasy IV-VI

 1. Wyjście na zewnątrz i spalenie Marzanny symbolu zimy.
 2. Prezentacja plakatów + hasło antynikotynowe.
 3. Scenka w wykonaniu uczniów klasy V-„Palenie papierosów szkodzi zdrowiu”
 4. Turniej wiedzowy „Szkodliwość palenia papierosów”.
 5. Scenki dramowe „ Jak radzić sobie z presją rówieśników namawiających do palenia-

 „Zostań mistrzem odmawiania”.

 1. Zabawy sprawnościowe:

-nadmuchiwanie balonu

-skakanie na skakance