WHAT A DAY!!!

      DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO, obchodzony 23 kwietnia, to wyjątkowa okazja do podkreślenia roli tego języka jako narzędzia międzynarodowej komunikacji. To również dobry moment, aby promować różnorodność językową i zrozumienie kulturowe. Ustanowiony przez ONZ, dzień ten upamiętnia zarówno urodziny, jak i śmierć Williama Szekspira, wybitnego angielskiego poety i dramaturga, który wprowadził do języka angielskiego ponad 1000 słów!
     Uczniowie klasy VI SP oraz II LO, wspólnymi siłami z nauczycielkami języka angielskiego, przygotowali tego dnia nietuzinkowy event na szkolnym korytarzu. Tematycznie udekorowane stoisko w kolorystyce brytyjskiej flagi Union Jack, pamiątkowe fotki przy charakterystycznej budce telefonicznej, rozbrzmiewająca z głośnika playlista z najsłynniejszymi angielskimi piosenkami z minionych i współczesnych lat to tylko część przygotowanych atrakcji. Całe wydarzenie rozpoczęło się odegraniem fragmentu hymnu Wielkiej Brytanii „God save the King”. Komunikat powitalny w języku polskim i angielskim  został wygenerowany i odczytany przez sztuczną inteligencję, co dodatkowo podkreśliło postęp nie tylko w dziedzinie technologii, ale również na polu nauki języków obcych. Niebywałym zainteresowaniem cieszyli się nasi specjalni goście impersonatorzy – król Karol III oraz Jaś Fasola, z którymi można było uciąć małą pogawędkę (oczywiście w języku angielskim:-) oraz pstryknąć pamiątkową fotkę.  Każdy uczeń (oraz niejeden odważny nauczyciel:-) mógł sprawdzić swoją językową wiedzę lub nauczyć się nowego słówka. Uczestnicy wydarzenia mieli do wyboru cztery kategorie zadaniowe: tłumaczenie wylosowanych słówek na język angielski lub na język polski, rozpoznawanie znanych postaci związanych z Wielką Brytanią czy nauka wyszukanego słownictwa. Nikt nie opuścił naszego stanowiska z pustymi rękoma. Każdy, kto podjął wyzwanie, otrzymywał pamiątkową zakładkę ze słówkami, naklejkę z londyńskimi landmarkami lub angielskimi sentencjami. Na miłośników wyspiarskich słodkości czekały oflagowane muffinki. Za zadania specjalne można było otrzymać breloczek z flagą brytyjską, piętrowym autobusem double-decker, budką telefoniczną czy skrzynką na listy lub portfel imitujący angielski banknot. Na ten dzień nie udało się nam tylko zamówić typowo angielskiej pogody;-)
       Wrzawa, niczym w wieży Babel i powiewające gdzieniegdzie chorągiewki nie pozwalały przejść obojętnie również ósmoklasistom okolicznych szkół podstawowych odwiedzających tego dnia nasze liceum. Mamy nadzieję, że takie wydarzenie przyniosło wszystkim wiele pozytywnych wrażeń i zachęciło każdego do nauki języka angielskiego.

Do YOU speak English?