POSADZENIE „DĘBU NIEPODLEGŁOŚCI”

27 kwietnia 2018 roku, w ramach uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na szkolnym placu posadzono Dąb Niepodległości.
    W ceremonii udział wzięła cała społeczność szkolna, a także zaproszeni goście: Wójt Gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, Przewodniczący Rady Gminy Horodło – pan Paweł Kłosiński,  Proboszcz parafii św. Jacka w Horodle – ks. Daniel Pachla, przedstawiciele placówki straży granicznej –  major Mariusz Papierz i starszy chorąży Daniel Herbin  oraz pani Agnieszka Jaros, która wykonała i zasponsorowała tablicę pamiątkową.
Uroczystość rozpoczął  Dyrektor Zespołu Szkół w Horodle – pan Jan Hajkowski, który przypomniał o symbolicznym znaczeniu tego drzewa jako pomnika wdzięczności dla naszych przodków i podziękował Nadleśnictwu Strzelce za ufundowanie sadzonki.  Głos zabrał również Wójt Gminy Horodło – pan Krzysztof Bożek, który powiedział, że dęby są uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci oraz  hołdem złożonym przodkom za przywróconą niepodległość naszej Ojczyzny.
Doniosły moment  uroczystości podkreślił  wiersz wygłoszony przez uczennicę klasy VII Izabelę Mrozowską, po wysłuchaniu którego przedstawiciele władz lokalnych, kościoła, straży granicznej, rodziców, nauczycieli oraz uczniów przystąpili do posadzenia drzewa.
Ogólnopolska akcja sadzenia „Dębów Niepodległości”, do której włączyła się nasza szkoła,  nawiązuje do spontanicznej inicjatywy społeczeństwa polskiego, które w latach 1918 – 1928 chcąc uczcić odzyskanie przez Polskę suwerenności, przystąpiło do sadzenia drzew – głównie dębów. Były one uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Wiele z tych drzew przetrwało do dzisiaj, stając się niejako świadkami tamtych ważnych wydarzeń.