NOCNE CZYTANIE

Wspólnie z harcerzami z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej biblioteka Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle zorganizowała nocne czytanie. Celem akcji było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz zachęcanie ich do częstego sięgania po literaturę dziecięcą.

 Po zaaklimatyzowaniu się na sali gimnastycznej rozpoczęliśmy naszą podróż z książką, zaczęliśmy od przeczytania legendy „Smok ze smoczej jamy” Wandy Chotomskiej. Siedząc w kręgu każdy czytał fragment utworu i przekazywał książkę następnej osobie. Po kolacji rozpoczęliśmy wspólne zabawy dotyczące znajomości ulubionych bajek, baśni i legend. Dzieci dobrały się w drużyny, w których każda wybrała swego kapitana. Każda drużyna musiała wymyśleć dla siebie nazwę oraz okrzyk, który prezentowała po każdym wykonaniu zadania. Pani bibliotekarka przygotowała dla nas mnóstwo ciekawych zabaw i zadań do wykonania. Układaliśmy puzzle i podawaliśmy tytuły baśni, odgadywaliśmy bohaterów baśni na podstawie przyporządkowanych rekwizytów, podkreślaliśmy tytuły baśni, które ukryły się w czytanym fragmencie tekstu, porządkowaliśmy przysłowia, rozwiązywaliśmy krzyżówki, bawiliśmy się w Jasia i Małgosię szukając drogi do chatki z piernika, tworzyliśmy nowe wyrazy z wyrazu „bajkopisarz”, a także staliśmy się Kopciuszkami i przebieraliśmy groch pomieszany z kaszą  przez złą macochę . Musieliśmy zdążyć na bal, więc każdy z nas starał się  jak mógł. Żeby przygotować bal, musieliśmy złożyć zamek z kilku elementów i pięknie o pokolorować.

            Mniej wytrwali poszli spać o 3 nad ranem, natomiast grupka zatwardziałych sympatyków dobrej zabawy z książką  usnęła dopiero o 6 rano.

Po zjedzeniu śniadania i porannej toalecie przystąpiliśmy dalej do wspólnego czytania wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Pani podzieliła nas na grupy tak jak wcześniej, gdzie każda grupa otrzymała inne zadanie. Musieliśmy uważnie słuchać wiersza i dorysowywać w  kolejnych wagonach  wszystkie rzeczy , które przewoziła lokomotywa z wiersza. Potem utworzyliśmy piękny pociąg z pokolorowanych obrazków. Na zakończenie zabaw z książką zorganizowaliśmy literackie kalambury, czyli odgadywaliśmy przysłowia prezentowane przez uczniów.

Cieszymy się, że nocne czytanie  wzbudziło takie zainteresowanie wśród uczniów. Dlatego też, z większym entuzjazmem przystąpimy do jego przygotowania za rok.