Wycieczka szkolna Kraków – Oświęcim – Ogrodzieniec – Częstochowa

Uczniowie klasy trzeciej liceum Zespołu Szkół w Horodle brali udział w wycieczce Kraków –Oświęcim – Ogrodzieniec – Częstochowa w terminie: 21-23października 2016 roku .
Krakowie  uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem Katedrę na Wawelu i przeszli Trakt Królewski.
Podczas pobytu w Oświęcimiu na terenie byłego obozu  koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau uczniowie oglądali niemiecki obóz z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów), jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu.
W Ogrodzieńcu uczniowie zwiedzili dwie z głównych atrakcji tego obszaru Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Jedną jest Góra Birów, składająca się z wieży bramnej, wału kamienno – drewnianego, wieży strażniczej, wieży obserwacyjnej oraz chaty, w której można podziwiać ekspozycję muzealną. Drugą Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu(ruiny są bardzo dobrze zachowane i przechadzka po zamku jest bardzo przyjemna). Warto odwiedzić salę tortur, gdzie można zobaczyć narzędzia do torturowania oraz poczytać o technikach katowskich.
 W sobotę uczniowie udali się do Częstochowy, aby wziąć udział w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Zmęczeni, wyczerpani ale i bardzo zadowoleni po zakończeniu uroczystości na Jasnej Górze udaliśmy się w drogę powrotną do Horodła.

Opracowała:AB