Hura !!!Wygraliśmy – ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży z obszarów Natura 2000 „Natura – Naturalna Inspiracja” w obszarze Zachodniowołyńska Dolina Bugu, Dolina Środkowego Bugu

Celem konkursu przyrodniczego „Natura – Naturalna Inspiracja”  było  zapoznanie dzieci i młodzieży z ideą inicjatywy Natura 2000, kształtowanie ich umiejętności plastycznych oraz kreatywności, a także wyrabianie w młodym pokoleniu poczucia estetyki oraz uwrażliwienie ich na piękno otaczającej przyrody. W rywalizacji tej młodzież mieszkająca w gminach, na których terenie leżą obszary Natura 2000, miała za zadanie zaplanować i zorganizować wydarzenie (happening, lekcję otwartą, warsztaty, wystawę prac plastycznych, apel, przedstawienie, spotkanie z przyrodnikiem itp.) adresowane do uczniów i lokalnych społeczności. Tematycznie inicjatywa ta miała  oczywiście nawiązywać do Natury 2000 i musiała zostać przygotowana i wykonana zespołowo.

Organizatorzy (Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych) wyodrębnili tu 10 regionów:
(1) Pieniny, Ostoja Popradzka, Małe Pieniny, Podkowce w Szczawnicy, Niedzica; (2) Góry Słonne, Pogórze Przemyskie, Dorzecze Górnego Sanu; (3) Dolina Noteci, Nadnoteckie Łęgi; (4) Puszcza Knyszyńska; (5) Pustynia Błędowska, Ostoja Środkowojurajska; (6) Zachodniowołyńska Dolina Bugu, Dolina Środkowego Bugu; (7) Ostoja Drawska; (8) Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana, Zatoka Pucka i Półwysep Helski; (9) Babia Góra, Na Policy, Pasmo Policy, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie; (10) Góry Stołowe, Góry Orlickie, Dolina Bystrzycy Łomnickiej.

I właśnie w  kategorii (6) Zachodniowołyńska Dolina Bugu i Dolina Środkowego Bugu nasza szkoła zajęła I miejsce . W ramach kółka ekologiczno- przyrodniczego uczniowie klasy IV „a” wykonali folder z ptakami występującymi na terenach obszaru Natura 2000 – Zachodniowołyńska Dolina Bugu, Dolina Środkowego Bugu. Prace wykonane były własnoręcznie przez dzieci łącznie z opisami.  Odbywały się również zajęcia z wykorzystaniem pakietu edukacyjnego otrzymanego od fundacji. Zorganizowana została również akcja głośnego czytania bajek zawartych w pakiecie edukacyjnych na apelu ogólnoszkolnym i w poszczególnych klasach. Wszyscy uczniowie uczęszczający na kółko ekologiczno-przyrodnicze pracowali na taki  wynik konkursu przez  ponad trzy miesiące. Były to następujące osoby:

1. Aronowska Katarzyna

2. Buchajczuk Cezary

3. Jeczeń Jacek

4. Mrozowska Izabela

5. Mochnaczewska Małgorzata

6. Parcheta Bartosz

7. Potaczało Patryk

8. Rudawska Julia

9. Sobiłło Agnieszka

10. Sobiłło Mateusz

11. Petrycka Eliza

Bardzo się cieszymy i czekamy na nagrody w postaci lunety , chusty Klanza, koszulek, toreb i oczywiście dyplomów. Wszystkie działania zostały podjęte i wykonane pod nadzorem  nauczyciela przyrody pani Stanisławy Ślązak .