Obchody DNIA ZIEMI

W dniu 22 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle obchodzono Dzień Ziemi. Obchody te zostały połączone z działaniami podejmowanymi w ramach projektu Comenius „W krainie baśni, bajek i legend”.  Pierwszym etapem naszych działań było wykonanie gazetki ściennej oraz  zaprezentowanie inscenizacji pt. „Księżniczka Śmieszka i ekoludki” w wykonaniu dzieci z klasy IV „a” pod kierunkiem nauczyciela przyrody pani Stanisławy Ślązak. W tym dniu również został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Zwierzęta z moich bajek” zorganizowany w bibliotece szkolnej dla uczniów klas młodszych. Kolejnym działaniem był  konkurs recytatorski pt. „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę, nie niszczę, tylko recytuję…” w ramach realizacji projektu Comenius. Tematem konkursu były wiersze o tematyce przyrodniczej. Wzięli w nim udział uczniowie z trzech grup wiekowych: odziały przedszkolne, klasy I-III oraz klasy IV-VI.

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce początek obchodów to rok 1990. W tym roku obchody Dnia Ziemi są organizowane pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”.