Sprawozdanie z dnia wiosny 2015

       Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach . Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów. To znaki  odchodzącej  od nas zimy, z którą żegnamy się każdego roku w sposób symboliczny – topimy lub palimy  Marzanę. Obrzęd niszczenia tj. topienia, palenia czy w inny sposób unicestwiania Marzanny odbywał się dawniej  zazwyczaj w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną Białą, Czarną lub Śmiertną. Pływającej w wodzie kukły nie wolno było dotykać, gdyż mogła od tego ,według dawnych wierzeń, uschnąć ręka. Starano się jak najszybciej uciec z miejsca stracenia, nie oglądając się za siebie, gdyż wrzucona do wody Marzanna symbolizująca śmierć, troski i zmartwienia mogła jeszcze mścić się, szkodzić i sprowadzić nieszczęście. Podobne zwyczaje niszczenia zimy i wprowadzania wiosny znane są także w innych krajach Europy. Później zwyczaj ten przekształcił się w zabawę i w takiej formie przetrwał do naszych czasów.

      Wspólne obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, szkoły, wdrażanie do zdrowej rywalizacji oraz zniechęcenie uczniów klas starszych do wagarów, by Pierwszy  Dzień Wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza.

         Dzień ten był pełen atrakcji i rozpoczął się od obejrzenia przedstawienia z zakresu profilaktyki o szkodliwości palenia. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Elżbiety Bieleckiej. Kolejnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było wspólne czytanie baśni, bajek i legend przez zaproszonych gości i nauczycieli oraz pasowanie uczniów klas  pierwszych  na czytelników biblioteki szkolnej. Wspólne czytanie pt.” Wiosenne spotkanie z książką „ zorganizowała pani Stanisława Ślązak w ramach realizacji projektu Comenius „W krainie baśni, bajek i legend” . Następnie został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski na najpiękniejszy wiosenny strój . Liczyła się pomysłowość, oryginalność oraz sposób zaprezentowania swojego stroju. Komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy I-III:
I miejsce –Amelia Tyczyńska
II miejsce – Jarosław Mochnaczewski
III miejsce – Karolina Bazylewicz

Klasy IV-VI:
I miejsce – Wiktoria Lemińska
II miejsce –Wiktoria Sułkowska
III miejsce- Kinga Bobczuk

        Wszyscy wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody, a pozostali uczestnicy drobne upominki, natomiast wszyscy obecni na uroczystości zostali obdarowani cukierkami .Na zakończenie  udaliśmy się na boisko szkolne w celu pożegnania zimy poprzez spalenie Marzanny , którą wykonali uczniowie klasy I”a” z wychowawczynią panią Ewą Kurzydłowską. Atrakcją tego dnia był również pokaz  w planetarium oraz obserwacja zaćmienia Słońca.   

Nad przygotowaniem imprezy i przeprowadzeniem jej czuwał Samorząd Uczniowski z opiekunkami: panią Stanisławą Ślązak i panią Jadwigą Bartoszek.