Światowy Dzień Pluszowego Misia 2014

Pluszowy miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów.

Co roku w listopadzie przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 roku. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt – zapalony myśliwy – nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Światowy Dzień Pluszowego Misia był znakomitą okazją, aby przybliżyć przedszkolakom literaturę, której bohaterami są misie. 
        Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły pod kierunkiem pani Stanisławy Ślązak zorganizowała również  Światowy Dzień Pluszowego Misia. Celem tego święta jest:
-kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i artystycznych
-kształtowanie poczucia szacunku dla zabawek i książek
-rozwijanie aktywnej postawy w czasie spotkania
-zachęcanie do słuchania i czytania książek o określonej tematyce.
       Pluszowymi misiami bawią się dzieci na całym świecie od wielu, wielu lat. Bajki o Misiu Uszatku czy Kubusiu Puchatku konkurują obecnie z bohaterami kreskówek o obco brzmiących imionach. Mimo to pluszowego misia kochają wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli.