Ogień Niepodległości

W poniedziałek 5 listopada z Kostiuchnówki na Ukrainie wyruszyła do Polski rowerowa sztafeta z Ogniem Niepodległości. Dwunasty raz   harcerze  z  Hufca   ZHP  Zgierz  w  ten  aktywni   wyjątkowy  sposób upamiętniają  rocznicę  Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. Po przejechaniu ponad 400 km Ogień Niepodległości dotrze 11 listopada do Warszawy, gdzie zapłonie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.  Od 2000 roku na początku listopada wyrusza na Wołyń sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości. Zapalony płomień przypomina drogę Legionów Piłsudskiego do Wolnej Polski:  z krakowskich Oleandrów na ziemię kielecką; przez pola bitew pod Laskami, pod Krzywopłotami, Uliną, Kostiuchnówką. Ogień trafia na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie na jednej z płyt Grobu Nieznanego Żołnierza umieszczona jest nazwa Kostiuchnowskiego Pola Bitewnego. Przywieziony z Kostiuchnówki Ogień Niepodległości przekazywany jest podczas  Święta  11  Listopada  również  w Krakowie, Łodzi i Zgierzu. Po drodze odbierany jest także przez młodzież i władze wielu miejscowości, m.in. Lublina, Puław, Jastkowa, Radomia, Świdnika, Legionowa i Kłobucka.
W przekazywanie Ognia Niepodległości i składanie go w miejscach pamięci narodowej angażują się harcerze, dzieci i młodzież. Dla uczestników sztafety rowerowej jest to nie lada wyzwanie. Pokonanie 700 kilometrów w listopadowej pogodzie (mróz, śnieg, deszcz) i urozmaiconym terenie to wyczyn, ale jednocześnie fantastyczna i niezapomniana przygoda. Dla młodych ludzi wręczających Ogień Niepodległości władzom państwowym i kościelnym to wielkie wyróżnienie i wspaniała lekcja patriotyzmu.
Nasza  społeczność   harcerska  w  tym  roku  miała  również  swój  udział  w  przekazywaniu  Ognia  Niepodległości. Harcerze  i instruktorzy z 2 HDSG odbierali światło ognia na przejściu granicznym w Zosinie od harcerzy ze Zgierza i przekazywali je do Komendy Hufca w Hrubieszowie oraz towarzyszyło uczestnikom Mszy święta za  Ojczyznę  odprawionej  w  Kościele  Parafialnym  11 listopada.