Trochę historii i współczesności – wycieczka do Sandomierza i Muzeum Bombki Choinkowej

     Uczniowie klas czwartych oraz po kilku uczniów z klas trzeciej, piątej i szóstej 8 grudnia 2014r. wybrało się na wycieczkę. Celem wyprawy było zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujazdowie, Sandomierza, jak również Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.
       Pierwszym przystankiem po wyjeździe z Horodła był Zamek Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Zamek budowany w latach 1627–1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Historia powstania pałacu i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Brak zachowanych planów budowy oraz sztychów sprzed przebudowy w XVIII wieku uniemożliwia dziś faktyczne odtworzenie wizerunku zamku z połowy XVII wieku. Jego fundator cieszył się nim krótko. Krzysztof Ossoliński zmarł nagle w rok po ukończeniu budowy. Pozostawił on po sobie bardzo zadłużony majątek, który odziedziczył jego syn Krzysztof Baldwin Ossoliński. Po śmierci Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego pałac odziedziczyła spokrewniona z nim rodzina Kalinowskich. Pałac został ograbiony w czasie potopu przez Szwedów. Zamieszkany do roku 1770, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników Konfederacji Barskiej.
      Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów. Nazwa ewoluowała. Krzyż był symbolem wiary i polityki wojewody, topór herbem Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do pałacu.
       Kolejnym etapem podróży był przepiękny Sandomierz położony nad Wisłą.  Uczniowie mieli okazję zwiedzić Stary Sandomierz, Kościół św. Jakuba, Przejść spacerkiem Wąwozem Królowej Jadwigi, obejrzeć Zamek, przejść przez Bramę Opatowską, jak również Ucho Igielne, Zobaczyć Rynek z Ratuszem, obok którego niejednokrotnie przejeżdża na swoim rowerze Ojciec Mateusz. Bardzo duży zainteresowanie cieszyła się wizyta w zbrojowni rycerskiej, gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać Legendy o Halinie Krępiance, którą opowiedział Rycerz Łukasz.
       Atrakcją wyjazdu było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, gdzie uczniowie mieli okazję podziwiać kilkutysięczna kolekcję bombek choinkowych wykonywanych ręcznie. Mogli również zobaczyć w jaki sposób "wydmuchuje się" bombki, zobaczyć wzorcownię oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie samodzielnie zdobili bombki.
       Wycieczka została zorganizowana przez wychowawców klas czwartych – p. Anetę Zbirowska i p. Katarzynę Bajerczak. Opiekę nad uczniami sprawowali ponadto p. Agnieszka Harpeniuk i p. Stanisława Ślązak.