Podsumowanie programu „Weź oddech”!

        W Liceum Ogólnokształcącym w Horodle od stycznia 2016 roku do marca 2017 roku  realizowany był ogólnopolski program z zakresu edukacji ekologicznej pod nazwą „Weź oddech”. Kluczowym zagadnieniem programu jest zjawisko niskiej emisji, czyli  emisji pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m.  pochodzących z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych.
        Celem realizowanego programu jest propagowanie wiedzy na temat szkodliwości ogrzewania domów słabej jakości paliwami i palenia śmieci.
       Przedsięwzięcie realizowali uczniowie klasy drugiej liceum pod opieką nauczycieli – koordynatorów: Iwony Słupskiej i Jadwigi Jastrząb – Pakuły. Liceum Ogólnokształcące w Horodle jest  jedną z 39 szkół realizujących program na terenie całego kraju.
     Udział w programie pozwolił młodzieży zrozumieć zjawisko niskiej emisji i aktywnie włączyć się w informowanie o nim i przeciwdziałanie mu w środowisku  lokalnym.

    „Weź oddech” to program wynikający z założenia, że rozwiązanie problemu niskiej emisji nie jest możliwe jedynie poprzez decyzje władz, ani centralnych, ani lokalnych.
     Każdego dnia wdychamy 16 kilogramów powietrza, którego jakość zależy od regionu, pogody i pory roku, ale przeważnie jest bardzo niska. Nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru problemu i jego wpływu na nasze zdrowie. Temat ten wiąże się z naszymi codziennymi wyborami – czym będę palić w piecu lub w kominku, jak dojadę do pracy?
     Zaczynając pracę w programie otrzymaliśmy wszechstronne wsparcie z Centrum Edukacji Obywatelskiej takie jak: szkolenia dla koordynatorów- nauczycieli , które odbyły się w Lublinie i Warszawie, webinarium dla uczniów, konferencje on-line i materiały edukacyjne do wykonywania doświadczeń oceniających jakość powietrza na określonym terenie; plakaty i scenariusze zajęć.
     Koordynatorka programu wraz z młodzieżą przekazała  informacje na temat niskiej emisji władzom samorządowym i społeczności lokalnej, zwracając uwagę na potrzebę wprowadzenia rozwiązań ją ograniczających.
      To my jesteśmy odpowiedzialni za stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.