PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

W dniach 27 – 28 października 2017 r. młodzież liceum wraz z wychowawczynią – panią Jadwigą Jastrząb – Pakułą i opiekunem – panem Dariuszem Tuzem uczestniczyła w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, połączonej ze zwiedzaniem muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i zamku w Ogrodzieńcu.

Pierwszego dni wycieczki maturzyści odwiedzili Oświęcim, by tam na terenie byłego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii. Wsłuchując się w słowa przewodnika, uczniowie zwiedzali baraki więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów i oglądali ekspozycje upamiętniające ofiary Holokaustu. Wizyta w obozie zagłady była dla wszystkich dużym przeżyciem, pobudziła do refleksji nad tym, do czego może być zdolny człowiek i stanowiła lekcję, którą z pewnością maturzyści zapamiętają na długo.

Następny dzień wyprawy rozpoczął się od spaceru po ruinach malowniczego zamku w Ogrodzieńcu, niemego świadka wielu wydarzeń historycznych oraz miejsca ekranizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy. Później maturzyści wyruszyli w drogę do Częstochowy – głównego celu swojej pielgrzymki. W klasztorze na Jasnej Górze wypełnionym setkami młodych ludzi, trzecioklasiści mogli powierzyć Matce Bożej intencje, z jakimi przyjechali. Był to czas na wspólną modlitwę, udział w nabożeństwie drogi krzyżowej oraz mszy świętej sprawowanej w intencji maturzystów. Po Apelu Jasnogórskim licealiści pełni wrażeń i niezwykłych przeżyć ruszyli w drogę powrotną do domu.

Udział w pielgrzymce był okazją do wspólnej refleksji nad własną przyszłością, modlitewnego skupienia oraz przyniósł nowe siły, motywację do nauki i pozytywnego działania – teraz czas na wytrwałą pracę nad sobą.