Konkurs NATURA 2000

Zespół Szkół w Horodle przystąpił do ogólnopolskiego konkursu „NATURA 2000-NATURALNA INSPIRACJA” realizowanego w ramach projektu „Natura 2000 ” . Organizatorem konkursu jest Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych od której nasza szkoła otrzymała 10 pakietów edukacyjnych . Pakiety zostały przekazane koordynatorowi  podczas szkolenia zorganizowanego przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy w Chemie. Z tego względu, że nasza szkoła położona jest bezpośrednio nad Bugiem , a tu znajduje się właśnie obszar Natura 2000-Zachodniowołyńska Dolina Bugu i Dolina Środkowego Bugu przystąpiliśmy do realizacji działań konkursowych, które dotyczą promowania lokalnych aktywności na temat obszaru Natura 2000.        

13 maja w szkole odbyło się spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Strzelce panem Markiem Danilczukiem. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczyciela przyrody panią Stanisławę Ślązak i nauczyciela biologii panią Joannę Grzeszczuk dla dwóch grup wiekowych klas IV-VI oraz klasy III GP i I klasy LO. Tematem spotkania była pogadanka na temat obszaru Natura 2000- Dolina Środkowego Bugu. Uczniowie zostali zapoznani z krótką prezentacją oraz obejrzeli film edukacyjny na temat form ochrony przyrody oraz działań leśników zmierzających w tym kierunku.

Obszary sieci Natura 2000 występujące na obszarze Nadleśnictwa Strzelce bogate są w florę i faunę unikalną na skalę europejską.

Obszar Specjalnej Ochrony – PLB 060003 Dolina Środkowego Bugu – Obszar wyznaczony Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21.07.2004 r., Dz. U. nr 229, 2313. Jest to obszar o powierzchni 25 732,7 ha w gminach Kodeń, Sławatycze, Terespol, Dorohusk, Dubienka, Ruda Huta, Mircze, Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów Hanna, Włodawa, Wola Uhruska. W zarządzie Nadleśnictwa Strzelce zajmuje obszar 208,15 ha. Obszar ten obejmuje 2 lewobrzeżne fragmenty doliny Bugu na odcinku, gdzie rzeka ta przepływa przez Wyżynę Zachodniowołyńską: południowy fragment znajduje się w rejonie Kryłowa, a północny w rejonie Czumowa. Występuje tu 7 zidentyfikowanych rodzajów siedlisk przyrodniczych, poznano 176 gatunków ryjkowców, występuje tu jedno z dwóch znanych w Polsce stanowisk żmijowca czerwonego, 14 gatunków zwierząt z Załącznika II.
 
Obszar Specjalnej Ochrony – PLB 060007 Lasy Strzeleckie – Obszar powołany Rozporządzeniem Ministra Środowiska dnia 21.07.2004 r., Dz. U nr 229, poz. 2313. Zajmuje powierzchnię 8 749,4 ha na terenie gmin Białopole, Dubienka, Horodło i Hrubieszów. W zarządzie Nadleśnictwa Strzelce obejmuje obszar 7997 ha. Jest to obszar położony w pobliżu granicy polsko – ukraińskiej, między Bugiem a Wełnianką. Fragmenty ostoi są silnie podtopione. Dominują drzewostany dębowo – grabowe. W granicach ostoi występują gatunki ptaków z Zał. I Dyrektywy Ptasiej oraz 2 gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Wartość przyrodnicza i znaczenie Lasów Strzeleckich pod względem ornitologicznym (ostoja ptasia o randze europejskiej E 69).