W ŚWIECIE POEZJI

Między 27 a 28 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbył się 17 Jesienny Konkurs Recytatorski, któremu przyświecało hasło „Mimozami jesień się zaczyna… – literacki obraz zmienności i urody świata”. Do wojewódzkiego etapu tego prestiżowego turnieju zakwalifikowała się uczennica III klasy LO w Horodle – Marta Szumska, która wcześniej wygrała eliminacje gminne, a następnie zachwyciła swoją recytacją jury, oceniające występy na szczeblu powiatowym.

Nasza reprezentantka przygotowała wiersz rosyjskiego poety Sergiusza Jesinina pt. ,,Tyle smutku’’ –Wybrałam ten utwór dlatego, że w nim można wyrazić dużo emocji i opisuje on zmienność przyrody, a wraz z nim przemijanie ludzkiego życia- komentuje Marta. W jury konkursu, przed którym prezentowała swe umiejętności nasza delegatka zasiadła trójka znakomitych specjalistów:  Mirella Rogoza-Biel – aktorka teatru Hansa Christiana Andersena z Lublina, Anna Kistelska – ceniona polonistka i organizatorka wielu konkursów recytatorskich i  Mieczysław Wojtas – reżyser teatru PANOPTICUM. Nic więc dziwnego, że tegoroczna maturzystka nieco się stresowała. Mimo iż nie zdobyła pierwszego miejsca i  tak należy jej się wielkie uznanie. Miała okazję znaleźć się pośród utalentowanych recytatorów. Pokonała stres, z którym musiała walczyć występując przed znakomitymi arbitrami. Pokazała, że w dobie filmów akcji i kolorowej prasy wciąż są ludzie interesujący się poezją. Przede wszystkim jednak dała przykład: Nieważne skąd się pochodzi, sukces zależy tylko od nas!     

Jak słusznie zauważyła nasza reprezentantka, ważne jest jeszcze to, by znaleźć swego mentora, który będzie wpierał i torował drogę.  Moje sukcesy zawdzięczam Pani Agnieszce Kossowskiej, która stała się łowcą talentów i zgłosiła mnie do tego konkursu, przy okazji pomagając mi dobrać wiersz stosowny do mojego wieku i mojej osobowości. Za to wszystko serdecznie jej dziękuję – powiedziała Marta.