WYCIECZKA INTEGRACYJNA DO ZWIERZYŃCA

    Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego licealiści z Horodła 23 września 2019r. powitali astronomiczną jesień w Zwierzyńcu. Ta wyjątkowa miejscowość Roztocza powitała nas piękną pogodą, a spacer nad Stawami Echo, przez wspaniały sosnowy las i urokliwy park miejski nad stawem sprawił wiele przyjemności. Ze smutkiem stwierdziliśmy, że to przepiękne miejsce jest zagrożone przez pogarszającą się w wyniku suszy sytuację hydrologiczną – Stawy Echo praktycznie wyschły. Zobaczyliśmy też znajdujący się w centrum Zwierzyńca pomnik ku czci pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939 – 44 jeńców armii polskiej, radzieckiej, francuskiej oraz ludności cywilnej ufundowany przez społeczność Zamojszczyzny. Następnie udaliśmy się do Zamościa- perły Roztocza, gdzie podziwiliśmy renesansowy Rynek Sary, Twierdzę – Bastion VII. Posileni smacznym obiadem wróciliśmy do domu. Wycieczka zakończyła się refleksją, że ekologia jest sprawą każdego człowieka i postanowiliśmy zaangażować się działania proekologiczne.


LEKCJA FIZYKI, HISTORII I WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W LUBLINIE

        Dnia 20 września 2019r. uczniowie klas VII, VIII i pierwszych LO Zespołu Szkół w Horodle uczestniczyli w „60 Pokazach z Fizyki” zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego  Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Pokazy z fizyki zostały przygotowane przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki UMCS. Zaprezentowano prawa i zasady fizyczne z działów: „Termodynamika”, „Ruch obrotowy”, „Rezonans” i „Prąd elektryczny”. Ciekawie zaprezentowane doświadczenia zrobiły duże wrażenie na uczniach, jak również na opiekunach.
       Bardzo ciekawym miejscem, które zobaczyli i zwiedzili nasi uczniowie, jest Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.
      Kolejnym ciekawym punktem tego wyjazdu był aktywny udział uczniów w zajęciach prowadzonych przez trenerów w parku trampolin „Jump XL”. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczniowie mogli nauczyć się przeróżnych ewolucji, skoków, salt, jak również aktywnie spędzić czas.
   Uczniowie mieli również możliwość obejrzeć film polskiej produkcji „Legiony”. Film „Legiony” to prawdziwa historia polskich bohaterów. Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918.

NARODOWE CZYTANIE 2019

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała lekturę Nowel polskich.
Akcję przeprowadzona w dwóch grupach wiekowych.W piątek 6 września uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz I, II i III liceum zgromadzeni na korytarzu szkolnym mieli okazję poznać ciekawostki o Bolesłwie Prusie – pisarzu związanym z ziemią hrubieszowską, a następnie usłyszeli fragmenty „Katarynki” i „Kamizelki” pięknie odczytane przez nauczycieli i uczniów. Podobny scenariusz miało spotkanie dla klas I – VI. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok!

ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY!

    W piękny, słoneczny, wrześniowy dzień rozpoczęliśmy z dużym entuzjazmem nowy rok szkolny. Pan dyrektor Jan Hajkowski przywitał wszystkich bardzo serdecznie. Szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych, którzy dopiero ruszają „ku szkolnej przygodzie”. Następnie przedstawił wychowawców poszczególnych klas i nowych nauczycieli, którzy od tego roku rozpoczynają pracę w naszej szkole. Są nimi: ks. Paweł Kruk (religia), Ewa Birus (język angielski), chor. szt. Daniel Herbin (Elementy wiedzy o funk. służby granicznej) i Joanna Wierzbicka (pedagog szkolny).
   Słowa podziękowań, za pracę pełną zaangażowania, zostały skierowane do pana mjr Mariusza Papierza, który z racji pełnienia funkcji komendanta Placówki Straży Granicznej w Horodle, zrezygnował z prowadzenia zajęć w ramach innowacji „Straż Graniczna”. Od roku szkolnego 2019/2020 zajęcia te będzie prowadził chor. szt. Daniel Herbin.
    Po oficjalnej uroczystości uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami w klasach.