W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas.
Wszystko, rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas,
miłość do ludzi, do przyrody, w zielone każdy z wiosną gra,
zima już poszła spać do morza, lecz w naszym sercu radość trwa…”

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycyjnych obrzędów, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Aby przypomnieć sobie te zwyczaje i tradycje, uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej wybrali się na spotkanie do Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania ” Wielkanoc”, a następnie, jak zwykle z ogromnym entuzjazmem, rozwiązywali świąteczne krzyżówki. Nie lada wyzwaniem było przeczytanie opowiadania obrazkowo – wyrazowego. Nie mogło się obyć bez prac plastycznych. A skoro temat świąteczny, to oczywiście dzieci wykazując się kreatywnością i inwencją twórczą ozdabiały pisanki – doskonały świąteczny prezent dla Rodziców. Zajęcia przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze, pozwoliły poczuć klimat zbliżających się wielkimi krokami świąt…

Życzymy wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie Rodziny i Przyjaciół.

GIMNAZJALIŚCI NA ETAPIE WOJEWÓDZKIM XVII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”

23 marca 2018r. uczniowie gimnazjum w składzie: Aleksandra Ciężka, Daria Gryciuk (kl.II), Michał Gruszka i Piotr Petrycki (kl.III) reprezentowali szkołę na IV etapie ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Uczestniczyło w nim 14 najlepszych drużyn z województwa lubelskiego. Startujący w konkursie gimnazjaliści musieli wykazać się szeroką wiedzą dotyczącą parków krajobrazowych i obejmującą zagadnienia z zakresu biologii, ekologii, ochrony środowiska i geografii, a także wykazać umiejętnością rozpoznawania chronionych gatunków roślin i zwierząt. Zmagania konkursowe połączone były z wykładem „Bioluminescencja – niesamowite światło w ciemności” oraz zwiedzaniem pracowni Muzeum Zoologicznego.
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!


POZNAJEMY TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

W oczekiwaniu na radosne Święta Wielkanocne dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I poznawały tradycje i zwyczaje związane ze świętami:
12 marca dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle, podczas których wykonywały koszyczki wielkanocne z kolorowego papieru.
16 marca odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez panią Aurelię Kasprzak, która opowiadała o tradycjach świątecznych związanych ze świętami Wielkanocnymi. Pokazała dzieciom różne sposoby malowania pisanek, również rozgrzanym woskiem. W trakcie zajęć dzieci wykonywały papierowe zajączki.
20 marca uczniowie klasy pierwszej poznali sztukę wykonywania dekoracji świątecznych na warsztatach plastycznych.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ

23 marca 2018 r. rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej wykonanej dowolną techniką. Konkurs skierowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów szkoły podstawowej. Wszystkie prace konkursowe były piękne, każda inna, dzieci wykazały się pomysłowością wykonania kartek, oryginalnością w wyborze techniki. Widniały na nich pisanki, baranki, koszyczki, zajączki i kurczaczki, a wiosenne odcienie zieleni i żółci przykuwały wzrok. Po przeanalizowaniu treści pod kątem zgodności z tematem  i estetyki wykonania oraz ogólnego wrażenia artystycznego nagrodzono i wyróżniono autorów następujących prac:
Oddziały przedszkolne – wyróżnienia:

  1. Milena Kuna
  2. Kornel Kuna
  3. Gabriela Kubacka

Klasy I-III

  1. Filip Wrona, Lena Litwiniuk
  2. Maja Franczak
  3. Miłosz Kozar

Klasy IV-VII

  1. Karina Paćkowska
  2. Julia Papierz, Nikola Paćkowska
  3. Martyna Seredyńska

PIOTR SAKOWSKI NA ELIMINACJACH WOJEWÓDZKICH!

W  dniu 21 marca 2018 r.  w Powiatowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom.”
W eliminacjach uczestniczyło 15 uczniów  z powiatu hrubieszowskiego. Naszą szkołę  reprezentowała Gabriela Grabowska z klasy VI szkoły podstawowej oraz Piotr Sakowski z klasy III liceum.

Piotr Sakowski zdobył I miejsce w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych i będzie reprezentował powiat na eliminacjach wojewódzkich w Lublinie.
 Gratulujemy!

SZKOŁA WOLNA OD UŻYWEK

     W ramach programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Horodle przystąpili do konkursu na projekt edukacyjny „Szkoła wolna od używek”.
    Projekt ma na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Grupa projektowa przygotowała dwa happeningi:
15.03.18 w Bibliotece Publicznej w Horodle oraz 22.03.18 w Zespole Szkół w Horodle. W ich trakcie można było zapoznać się z prezentacją multimedialną, filmem oraz wziąć udział w quizie wiedzy.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca to kolejny wyjątkowy dzień w kalendarzu roku szkolnego -zgodnie z wieloletnią tradycją uroczyście świętujemy wówczas nadejście wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów, jednak dzieci z naszej szkoły pokazały, że to szczególne wydarzenie można uczcić w inny sposób.  Uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej wzięli udział w turnieju klas. Drużyny rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach wiedzowych i sprawnościowych. Wiele emocji wzbudziły takie zabawy jak: golenie balonów, mumia oraz karmienie kisielem z zawiązanymi oczami. Nie obyło się także bez konkursu na najlepsze wiosenne przebranie, w którym udział wzięły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Po wręczeniu nagród wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie spalona została Marzanna.

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY GRANICZNEJ

        W związku z prowadzonym naborem do służby w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w dniu 16 marca 2018 r. w Zespole Szkół w Horodle odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Straży Granicznej z młodzieżą licealną.
   Informacje, przekazane młodzieży, spotkały się z dużym zainteresowaniem, gdyż związane są z ważnym życiowym wyborem – wyborem zawodu.
       Warto pamiętać, że służba w Straży Granicznej to odpowiedzialność, ale i szereg przywilejów, które dają poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim poczucie przynależności do formacji z wieloletnią tradycją.

WARSZTATY PATRIOTYCZNE ,,KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY!”

Któż z nas nie zna tych słów? Ale czy rozumiemy je właściwie, czy wiemy, co to znaczy Polak, patriota? Tego staraliśmy się dowiedzieć 14 marca 2018 r. w trakcie warsztatów patriotycznych organizowanych przez Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Podczas zajęć praktycznych uczniowie klas: I, II, III a i III b mieli możliwość przypomnieć sobie symbole narodowe, postać marszałka Józefa Piłsudskiego, sprawdzić znajomość hymnu państwowego.
Dzieci z zapałem układały puzzle z mapą Polski, wycinały godło narodowe. Na koniec bardzo intensywnych zajęć przyszedł czas na zwiedzanie stałych ekspozycji muzeum. Pani przewodnik w ciekawy i przystępny sposób przekazywała informacje o  dziejach naszej ojczyzny w myśl powiedzenia: ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.”
Z wycieczki wróciliśmy wzbogaceni o nowe wiadomości i umiejętności, a muzeum bardzo się wszystkim podobało, co widać na załączonych zdjęciach.


WARSZTATY KULINARNE KLAS I – II SZKOŁY PODSTAWOWEJ

                               ,, Na straganie w dzień targowy
                                  takie toczą się rozmowy….
                                  Może pan się o mnie oprze
                                  pan tak więdnie, panie koprze.
                                  Cóż się dziwić mój szczypiorku?…”

12 marca 2018 r. uczniowie z klasy I i II szkoły podstawowej postanowili zadbać o zdrowie i przygotować pyszne przekąski. W tym celu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione nowalijki, serki, jaja i wędliny. Dużym powodzeniem cieszyła się też klasowa hodowla pietruszki i cebuli. Uczestnicy warsztatów dowiedli, że kuchnia nie jest im obca – samodzielnie przygotowane kanapki smakowały lepiej niż dania z wykwintnej restauracji. Zajęcia kulinarne przypadły dzieciom do gustu, a wykorzystanie warzyw świadczy o tym, że uczniowie wiedzą, jak się zdrowo odżywiać.  Wszystkich zachęcamy: ,,Dbajcie o zdrowie i jedzcie warzywa!”