Wycieczka szkolna Kraków – Oświęcim – Ogrodzieniec – Częstochowa

Uczniowie klasy trzeciej liceum Zespołu Szkół w Horodle brali udział w wycieczce Kraków –Oświęcim – Ogrodzieniec – Częstochowa w terminie: 21-23października 2016 roku .
Krakowie  uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem Katedrę na Wawelu i przeszli Trakt Królewski.
Podczas pobytu w Oświęcimiu na terenie byłego obozu  koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau uczniowie oglądali niemiecki obóz z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów), jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu.
W Ogrodzieńcu uczniowie zwiedzili dwie z głównych atrakcji tego obszaru Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Jedną jest Góra Birów, składająca się z wieży bramnej, wału kamienno – drewnianego, wieży strażniczej, wieży obserwacyjnej oraz chaty, w której można podziwiać ekspozycję muzealną. Drugą Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu(ruiny są bardzo dobrze zachowane i przechadzka po zamku jest bardzo przyjemna). Warto odwiedzić salę tortur, gdzie można zobaczyć narzędzia do torturowania oraz poczytać o technikach katowskich.
 W sobotę uczniowie udali się do Częstochowy, aby wziąć udział w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Zmęczeni, wyczerpani ale i bardzo zadowoleni po zakończeniu uroczystości na Jasnej Górze udaliśmy się w drogę powrotną do Horodła.

Opracowała:AB

REGIONALNY KONKURS CZYTELNICZY „BOOKTALKING, CZYLI GAWĘDA O KSIĄŻCE HENRYKA SIENKIEWICZA”

Uczniowie naszej szkoły – Aniela Grabowska z oddziału sześciolatków i Gabriela Grabowska z klasy V, Michał Bielecki i Izabela Mrozowska z klasy VI, Paweł Jerzyna z klasy  I gimnazjum, Kinga Rządkowska z klasy I liceum reprezentowali naszą szkołę w etapie powiatowym Regionalnego Konkursu Czytelniczego „BOOKTALKING, czyli gawęda o książce  Henryka Sienkiewicza” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. Zadaniem uczestnika konkursu była ustna prezentacja dowolnego utworu Henryka Sienkiewicza metodą booktalking. W wyniku rozstrzygnięć komisji konkursowej Izabela Mrozowska i Paweł Jerzyna awansowali do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się w Zamościu 9 listopada o godzinie 10.00. Gratulujemy!

UCZNIOWIE II LO W LABORATORIUM ZMIAN

Grupa uczniów klasy drugiej wzięła udział w projekcie czytelniczym „Henryk Sienkiewicz w laboratorium zmian”. Licealiści wykonali  strój ekologiczny dla bohatera „Krzyżaków” Urlicha von Jungingena, uwspółcześnili fragment powieści Sienkiewicza i przygotowali dubbing do jednej ze scen z filmu „Ogniem i mieczem”. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas spotkania edukacyjno – kulturalnego pt. „Henryk Sienkiewicz w laboratorium zmian”, które odbyło się 25 października 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie. W projekcie wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu hrubieszowskiego.

Szkolne Koło Caritas na wycieczce

       W deszczową sobotę 22 X pojechaliśmy na wycieczkę do Chełma i Lublina. Uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej i jeden gimnazjalny rodzynek, a opiekunami Panowie: Dariusz Tuz i Tomasz Najuch.
       W chełmskich podziemiach kredowych odwiedziliśmy Ducha Bielucha i wysłuchaliśmy historii o powstawaniu podziemi. Lublin podobnie jak Chełm przywitał nas deszczową aurą. W podziemnej trasie powstałej po połączeniu starych piwnic poznawaliśmy przeszłość Lublina, rozwój miasta w przeciągu wieków. Zwieńczeniem podziemnego spaceru była inscenizacja przedstawiająca wielki pożar Lublina, która wzbudziła w nas wiele emocji. Po wyjściu z trasy znaleźliśmy się przy pozostałościach po najstarszym kościele – lubelskiej Farze. Stało się to okazją do zrobienia kilku zdjęć.
      Po uzupełnieniu energii (oczywiście tradycyjna pizza) przejechaliśmy do hali „Globus”, gdzie byliśmy świadkami bardzo emocjonującego meczu piłki ręcznej kobiet między zawodniczkami MKS Selgros Lublin i Zagłębia Lubin. Mecz zakończył się wynikiem 28-22 dla Lublinianek. Na hali zorganizowano akcję dla 3-letniej Amelki chorej na nowotwór. My na ten cel przywieźliśmy worki plastikowych nakrętek, które zbieraliśmy w ramach działalności Szkolnego Koła Caritas.
     Powrót do Horodła minął w radosnej atmosferze.

CZYTANIE OD A DO Z W BIBLIOTECE

          W październiku rozpoczął się cykl spotkań poświęconych czytaniu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Horodle. Klasy I i III b szkoły podstawowej uczestniczyły w pierwszym spotkaniu z książką. Klasa I wysłuchała opowiadania „Tupcio Chrupcio”, a III b już samodzielnie czytała „Trzeszczące wierszyki”. Dzieci z przyjemnością i zaangażowaniem uczestniczyły w tych zajęciach.
          Dziękujemy Paniom: Renacie Mochnaczewskiej i Bożenie Gruszce za zorganizowanie spotkania.

Zlot Szkolnych Kół Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Krasnobrodzie

       17 X 2016 roku delegacja SKC z naszej szkoły pod opieką Pana Dariusza Tuza  uczestniczyła w zlocie w Krasnobrodzie. Do Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej przybyło około 500 wolontariuszy z całej diecezji. Spotkaniu przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Rojek, który odprawił mszę św. i wygłosił homilię o znaczeniu pracy w formacji Caritas. W trakcie spotkania miała miejsce prezentacja kół, podczas której przedstawiciele w kilku słowach mówili o swojej pracy (nasze koło zaprezentowali: Agata Aronowska i  Michał Gruszka – uczniowie gimnazjum). Po Eucharystii wszyscy otrzymaliśmy z rąk Księdza Dyrektora Adama Sobczaka i Księdza Biskupa podziękowania za naszą pracę.
        Po części oficjalnej zorganizowano  poczęstunek i spotkania z ciekawymi ludźmi: panem Michałem Rycajem – mistrzem świata we Freestyle Footbal i panem Janem Ciosem – podróżnikiem, alpinistą, zdobywcą wielotysięczników.

Święto Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Horodle

        Jesienią tradycyjnie obchodzimy dzień Nauczyciela. W naszej szkole uroczysty apel rozpoczął się 13 października o godzinie 12.15. Cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi zebrała się w sali gimnastycznej.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Pan Dyrektor Jan Hajkowski powitał gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów oraz rodziców. Szczególnie ciepło zwrócił się do emerytowanych nauczycieli, którzy w tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością.
        Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pan Dyrektor wręczył 10 nauczycielom i 4 pracownikom szkoły nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, a także w pracy na rzecz szkoły.
Następnie zabrali głos zaproszeni goście – Pan Wicestrosta Leszek Czerwonka oraz Przewodniczący Rady Gminy Paweł Kłosiński. Sekretarz Gminy Horodła Grzegorz Jeżyna wręczył Panu Dyrektorowi Nagrodę Wójta Gminy Horodło.
       Po części oficjalnej wystąpiła młodzież z krótką, humorystyczną część artystyczną, złożyła tradycyjne życzenia i wręczyła kwiaty.

Otrzęsiny

W czwartek 6 października uczniowie klas pierwszych liceum i gimnazjum wzięli udział w otrzęsinach, by stać się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół w Horodle. Otrzęsiny klas pierwszych były zabawą połączoną z rywalizacją uczniów. Zorganizowały je klasy drugie  wraz z wychowawcami Irminą Jonak i Jadwigą Jastrząb-Pakułą. Zadaniami, którym musieli poddać się ochotnicy, były między innymi: picie mleka z czosnkiem, jedzenie bułki tartej, poszukiwania pięćdziesięciogroszówki w mące, zmagania drużynowe na czas. Wszyscy uczestnicy dzielnie walczyli o to, by zasłużyć sobie na miano ucznia klasy pierwszej i wszystkim się to udało!

 Witamy w progach Naszej Szkoły!

Webinarium „Weź oddech” w naszej szkole.

29 września 2016 roku o godzinie 12.00 uczestnicy programu „Weź oddech” – uczniowie klasy I i II  Liceum Ogólnokształcącego w Horodle  wzięli udział w Webinarium, które pozwoliło spotkać się on-line wszystkim szkołom realizującym projekt „Weź oddech”. Spotkanie miało na celu omówienie dotychczasowych działań w poszczególnych szkołach na terenie kraju oraz przedstawienie harmonogramu przedsięwzięć w najbliższym czasie.

Nauczycielkami prowadzącymi program w naszej szkole są: 

Iwona Słupska i Jadwiga Jastrząb-Pakuła

Rejonowe Sztafetowe Biegi Przełajowe

 

 

W dniu 3 października 2016 r. w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Rejonowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Zawody przebiegały w trudnych warunkach atmosferycznych przy mocno padającym deszczu oraz mocnym wietrze.

W zawodach wystartowały dwa nasze zespoły – dziewcząt ze szkoły podstawowej i chłopców z gimnazjum, które zajęły dobre 6 miejsca.

Nasze zespoły wystąpił w następujących składach:

Sztafeta 8 x 800m dziewcząt – Szkoły Podstawowe

6 miejsce –

CZERWIŃSKA Kinga, JUŹWIAK Oliwia, MOCHNACZEWSKA Małgorzata, ARONOWSKA Katarzyna, MAKOWSKA Ewa, MROZOWSKA Izabela, PETRYCKA Eliza, RUDAWSKA Julia.

Sztafeta 10 x 1000m chłopców – Gimnazjum

 

6 miejsce –

SARZYŃSKI Dawid, GOŁĄB Kacper, KUJAWSKI Michał, GRABOWSKI Łukasz, MRÓZ Michał, PETRYCKI Piotr, CHOCHLIŃSKI Kamil, BAŃKOWSKI Marcin, JAROSZ Jakub, WROŃSKI Paweł, BRZEZICKI Jakub i MRÓZ Miłosz (rezerwowi).

Wszystkim startującym gratulujemy.

 

(MK i AB)