W pracowni alchemika i nie tylko…

Kwiecień upłynął klasie II b na wykonywaniu doświadczeń i eksperymentów. ,,Górka z wody”, ,,Uciekający pieprz'', ,,Tańczące rodzynki'', ,,Dziurawa butelka” tym zajmowaliśmy się na zajęciach. I ostatni zakład pracy naszych rodziców czyli Zespół Szkół w Horodle, pracownia fizyczna. Pan Tomasz Najuch przygotował dla dzieci różne ciekawe i efektowne doświadczenia, w których uczniowie brali udział. Dziękujemy!

Kwiecień to także czas konkursów: poetyckich, plastycznych, ortograficznych.

W Powiatowym Konkursie ,,Bezpiecznie na wsi”- pierwsze miejsce zajął Błażej Wlach z klasy III b, drugie miejsce Adrian Tymbel z II b, zaś wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Gawron II b, Dawid Stawiarski II b i Kacper Nowaczewski II b.

W klasowym konkursie ortograficznym ,,Mistrz ortografii”- miejsce pierwsze zajęła Aleksandra Gawron, miejsce drugie Adrian Tymbel i Jakub Jańczuk, trzecie miejsce Bartosz Mrozowski i Cezary Juźwiak.

Wszystkim laureatom gratulujemy zwycięstwa. Brawo!

Jako, że nasza współpraca z GBP w Horodle jest bardzo ,,kwitnąca”, odwiedziliśmy panie bibliotekarki przy okazji ,,Tygodnia Bibliotek” zapoznając się z nowymi propozycjami ciekawych lektur.

Gimnazjalne Indywidualne Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce

W dniu 28 maja 2016 r. na stadionie miejskim w Puławach odbyły się Gimnazjalne Indywidualne Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce, w których udział wzięli chłopcy naszego gimnazjum. Znakomicie zaprezentował się Szymon Załuski, który w biegu na 300 m zajął 2 miejsce, a tym samym wywalczył srebrny medal ustanawiając zarazem nowy rekord szkoły i powiatu do lat 16 – 37,40.

Rekord szkoły i wysokie 7 miejsce wywalczyła sztafeta 4×100 m wynikiem 48,11 występująca w składzie: Gołąb Kacper, Załuski Szymon, Jeżyna Mateusz, Zając Szymon i Sarzyński Dawid (rezerwowy). Wynik i miejsce mogło być lepsze, ale podstawowy zawodnik naszej sztafety Gajewski Bartłomiej, niestety tuż przed zawodami zachorował i nie mógł w nich uczestniczyć.

Wszystkim startującym wielkie gratulacje.

Wycieczka do Zamościa

18 maja 2016r. uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami p. Jadwigą Bartoszek, p. Elżbietą Bielecką i p. Gertrudą Kasprzak odwiedzili piękny Zamość. Dzieci zwiedzały ZOO, a po smacznym obiedzie i zakupieniu pamiątek udały się do krainy zabaw Jaś i Małgosia gdzie świetnie się bawiły. Wszyscy wrócili w dobrych humorach.

Gimnazjalna Rejonowa Szkolna Liga Lekkiej Atletyki oraz Indywidualne Mistrzostwa Rejonu w Lekkiej Atletyce

W dniu 18 maja 2016 r. na stadionie miejskim w Zamościu odbyła się Gimnazjalna Rejonowa Szkolna Liga Lekkiej Atletyki oraz Indywidualne Mistrzostwa Rejonu w Lekkiej Atletyce. W zawodach udział wzięli chłopcy naszego gimnazjum, który zaprezentowali się z bardzo dobrej strony zajmując 3 miejsce (1165 pkt), ulegając jedynie dwóm szkołom z Tomaszowa Lubelskiego.

W ramach Indywidualnych Mistrzostw Rejonu w Lekkiej Atletyce znakomicie zaprezentował się Szymon Załuski, który w biegu na 300 m wygrał zdecydowanie ustanawiając nowy rekord szkoły wynikiem 37,85. Znakomicie zaprezentowała się również sztafeta 4×100 m, która zajęła 2 miejsce z nowym rekordem szkoły awansując do etapu wojewódzkiego.  

Poniżej szczegółowe wyniki.

Indywidualne Mistrzostwa Rejonu w Lekkiej Atletyce

1 miejsce

ZAŁUSKI SZYMON

300 m

37,85

2 miejsce

GAJEWSKI Bartłomiej, ZAŁUSKI Szymon,

JEŻYNA Mateusz, ZAJĄC Szymon

sztafeta 4×100 m

48,32

 

6 miejsce

Michał Mróz

2000 m

7:31,05

7 miejsce

Jeżyna Mateusz

300 m

41,52

8 miejsce

Gajewski Bartłomiej

100 m

12,30

Gimnazjalna Rejonowa Szkolna Liga Lekkiej Atletyki: ZS – GP Horodło – 3 miejsce

Lp.

Nazwisko i imię

Konkurencja

Wynik

Punkty

1

Gajewski Bartłomiej

100 m

12,30

120

2

Gołąb Kacper

100 m

12,73

101

3

Sarzyński Dawid

100 m

12,84

97

4

Załuski Szymon

300 m

37,85

175

5

Jeżyna Mateusz

300 m

41,52

112

6

Zając Szymon

300 m

41,64

110

7

Kujawski Michał

1000 m

3:24,77

61

8

Petrycki Piotr

1000 m

3:24,23

62

9

Malinowski Krystian

1000 m

3:27,55

58

10

Grabowski Łukasz

w dal

4,12

42

11

Wroński Paweł

w dal

4,71

62

12

Szargan Bartosz

w dal

4,07

41

13

Duma Dominik

kula

8,00

43

14

Chmielewski Arkadiusz

kula

8,49

52

15

Szargan Kacper

oszczep

26,44

44

16

Gajewski Bartłomiej, Załuski Szymon,

Jeżyna Mateusz, Zając Szymon

4×100 m

48,32

146

 

 

Żołnierze Wyklęci

26 kwietnia  gościem Zespołu Szkół w Horodle była  dr Justyna Dudek pracownik  Instytutu Pamięci Narodowej oddziału w Lublinie. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży historii podziemia antykomunistycznego w Polsce w latach 1944 – 1956. Pani Doktor w bardzo ciekawy i obrazowy sposób wprowadziła młodzież w tematykę poświęconą Żołnierzom Wyklętym i ich tragicznym losom w powojennej Polsce. Wykład wzbogaciła ciekawa prezentacja multimedialna dotycząca konspiracji antykomunistycznej w powiecie hrubieszowskim.

Szkolne obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

12 maja uczniowie klasy VI SP przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny poświęcony 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas uroczystego apelu z udziałem Pocztów Sztandarowych, Dyrekcji , Nauczycieli i Uczniów  Zespołu Szkół w Horodle przypomniano  okoliczności zawarcia, tej  pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Część artystyczną przygotowali nauczyciele: Arnold Bogowski, Anna Kozar, Agnieszka Łaskarzewska i Robert Jerzyna.

Rozstrzygnięcie Konkursów poświęconych Karolowi „ Wydze” Bojarskiemu.

Szkoła Podstawowa : konkurs plastyczny Karol „ Wyga” Bojarski w oczach uczniów
I miejsce:  Agnieszka Sobiłło  klasa V
II miejsce:  Julia Papierz klasa IV
III miejsce: Miłosz Bogucki klasa V
Gimnazjum Publiczne: konkurs wiedzy o Karolu „ Wydze” Bojarskim
I miejsce:  Dominik Duma klasa III b
II miejsce: Kamila Koza klasa III b
III miejsce: Michał Gruszka klasa I
Liceum Ogólnokształcące: konkurs historyczno- literacki   : Karol „ Wyga” Bojarski Żołnierz Wyklęty czy niepokorny?
Nagrody za udział :
 Karolina Boniewska klasa I
Arleta Antoniak klasa II
Oliwia Mróz klasa II
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz vouchery do kina HDK w Hrubieszowie.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2016

W dniach 8-16 maja w naszej szkole  odbywał się XIII Tydzień Bibliotek pt. "Biblioteka Inspiruje" – ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek , organizowany  od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Głównym celem programu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

bibliotek1 bibliotek2

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". Powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, publicysta. Pierwszy polski laureat literackiej Nagrody Nobla, wielbiony przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha.

W ramach Tygodnia Bibliotek  Biblioteka Szkoły Podstawowej  im. Króla Władysława Jagiełły  zorganizowała konkurs czytelniczy dla uczniów klasy V pt.”Śladami Stasia i Nel” .

Laureaci konkursu czytelniczego „Śladami Stasia i Nel”:

I miejsce –    Borsukiewicz Aleksandra

II miejsce –   Mochnaczewska Małgorzata

III miejsce –  Magierka Cezary

 W bibliotece odbywały się również zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej dla uczniów klasy IV oraz spotkania dla dzieci klas młodszych promujące bibliotekę i książkę.  Uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością  Henryka Sienkiewicza , obejrzeli film „W pustyni i w puszczy”, czytali wybrane fragmenty książki . Dzieci młodsze natomiast wysłuchały wzruszającej opowieści o przyjaźni i poświęceniu „Nie płacz Koziołku” oraz obejrzały bajkę „Kozucha – Kłamczucha”. Dzieci przebywające w bibliotece słuchały bajek czytanych przez bibliotekarza, malowały różne postacie bajkowe . Uczniowie klasy VI i klas III wzięli udział w spotkaniu autorskim Małgorzaty Skowron zorganizowanym Przez Bibliotekę Publiczną w Horodle. Biblioteka zorganizował również „Dzień gier planszowych” podczas którego każdy mógł znaleźć dla siebie ciekawą grę.

Projekt edukacyjny „Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT”

Głównym założeniem projektu było pogłębianie wiedzy oraz uaktywnianie dzieci  do działań z książką, a także integrowanie społeczności szkolnej: dzieci, nauczycieli, rodziców i bibliotekarzy.

Jednym z głównych zadań było wdrożenie dzieci do systematycznego odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania książek. Przygotowany projekt edukacyjny pod hasłem „Z książką za pan brat”  składał się z cyklu powiązanych ze sobą zadań, realizowanych w godzinach pracy szkoły oraz zajęciach pozalekcyjnych przez uczniów i wychowawców klas 0-VI. Projekt realizowany był przez pięć tygodni.

Cele  realizowanego projektu:

  • promowanie czytelnictwa wśród dzieci;
  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wdrażanie do systematycznego korzystania z książek;
  • wdrażanie do korzystania z różnych nośników książek;
  • rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych;
  • wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości;
  • rozwijanie sprawności językowych.

 Organizatorami projektu edukacyjnego byli nauczyciel bibliotekarz pani Stanisława Ślązak oraz  nauczyciel polonista pani Agnieszka Łaskarzewska.

Podczas realizacji projektu :

  • Uczniowie klas 0-VI poznali wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima .
  • Podczas zajęć szkolnych odbywało się głośne czytanie wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima przez wychowawców oraz inscenizowanie treści wierszy ruchem, wspólne recytowanie znanych fragmentów wierszy.
  • Wykonywaliśmy prace plastyczne na temat poznanych wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima na szkolną wystawę.
  • Poznaliśmy literaturę dziecięcą z innych krajów (różnokulturowość) .
  • Opowiadaliśmy o przygodach Pinokia „Był sobie kawałek drewna” .
  • Ilustrowaliśmy książkę „Magiczne Drzewo”, ”Pinokio” – wykonywaliśmy ilustracje do podanego tekstu .
  • W bibliotece i świetlicy odbywał się kwadrans czytelniczy  – starsi czytali młodszym .
  • Poznaliśmy również znane i mniej znane baśnie świata .
  • Poznaliśmy pozytywne i negatywne charaktery w literaturze dziecięcej na podstawie baśni .
  • W bibliotece został zorganizowany konkurs czytelniczy dla klasy V  ze znajomości lektury „Pinokio” oraz dla uczniów klas trzecich Niezwykły Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.

Laureatami konkursu Niezwykły Doktor Dolittle i jego zwierzęta” zostali:

I miejsce – Gołębiowska Aleksandra

II miejsce – Romak Katarzyna

Reguła Gabriel

III miejsce – Borsukiewicz Agnieszka

Aronowska Anna

Wlach Błażej

Laureatami konkursu  „Pinokio” zostali:

I miejsce – Wójcik Paulina

Grabowska Gabriela

Chmielewski Kacper

II miejsce – Paćkowska Karina

III miejsce – Papierz Julia

  • Uczniowie podczas zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej w bibliotece szkolnej poznali różne rodzaje książek: albumy, encyklopedie, komiksy, atlasy, książki na kasetach i płytach CD oraz wypożyczali swoje ulubione pozycje.
  • O ustalonej godzinie w trakcie trwania zajęć odbyła się akcja „Rzuć wszystko i czytaj” – Cała Szkoła Czyta Dzieciom (starsi czytali młodszym).
  • Dzieci przebywające w bibliotece szkolnej rozwiązywały zagadki – Zgadnijcie jaka to bajka i postać literacka?
  • Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach bibliotecznych Spotkania z bajkami”.
  • Uczniowie przebywający w bibliotece wykonali plakaty „Warto czytać” – promujące czytelnictwo.
  • Na korytarzu szkolnym przygotowana została wystawa  prac plastycznych wykonanych przez dzieci przebywające w bibliotece szkolnej.

W bibliotece szkolnej odbyło się również wręczenie dyplomów i nagród przez panią dyrektor Agnieszkę Harpeniuk.